Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век

Евгени Иванов, орнамент
Снимка: Евгени Иванов/Организаторите на изложбата „История в цветове. 350 години българско килимарство“

Първа изложба на автентични български килими в Париж след повече от век се открива утре вечер - 18 април. Изработени преди стотици години екземпляри ще бъдат показани в галерията на Българския културен институт във френската столица. Става дума за 40 оригинални български килими от 19 -ти и 20 -ти век, които до този момент не са показвани и са собственост на холандец, който от години живее в България и притежава колекция от над 900 екземпляра. 

Изложбата ще остане в Париж до 14 юни и е озаглавена "История в цветове. 350 години българско килимарство".

Повече за това интересно събитие пред БНР разказа Десислава Бинева – директор на Българския културен институт в Париж. 

"Има много истории за България, които може да разкажем и те да са увлекателни и интересни за френската публика. Традицията на българското килимарство е само една от тях.

Това е един от най-интересните ни занаяти. Той се развива в България в продължение на векове.

Автентичните български килими са силно ценени от колекционерлите.

В нашата изложба представяме автентични и добре запазени модели от Котел, Чипровци и Пирот, който по онова време  е част от българската територия. Най-старият от тях е от далечната 1830 година. 

Това е изложба, която разказва за едно от многото лица на България. Това е разказ за живите ни традиции. 

Към изложбата е подготвено и книжно издание. То надминава идеята за каталог". 

Евгени Иванов, орнамент

Във френската столица ще бъдат изложени 40 непоказвани досега зад граница старинни и автентични килими от Чипровци, Котел и Пирот /българска територия до 1878 г./, собственост на частна колекция. Изложбата "История в цветове. 350 години българско килимарство" включва редки екземпляри от различни региони и периоди на над тривековната ни традиция в килимарството.

Експозицията се организира точно 124 години след първото и единствено до момента представяне на български килими във Франция, когато от април до ноември 1900 г., изделия от Чипровци и Котел са част от българския павилион на Всемирното изложение в Париж в началото на новия 20-ти век. Тогава фабриката от Котел "Балабанов" получава сребърен медал от изложението. От 1900 г. до сега това българско изкуство не е било представяно във Франция.

Към изложбата има и книжно издание, което ще събере над 150 непубликувани до момента фотографии и изображения на български килими и орнаменти от тях, както и основни факти около историята, районите на производство в миналото и тяхната специфика. То е рядък шанс да бъдат разгледани на едно място запазени автентични образци от 18, 19 и 20 в.,  документиращи майсторството на изработката, използваните качествени багрила и фантастични композиции на българските килими. 

Евгени Иванов, орнамент

Всички експонирани в изложбата артефакти, както и публикуваните образци в книжното издание, са собственост на Якоб ван Бейлен –  притежател на най – богатата частна колекция от над 900 автентични старинни български килими от различни региони на страната.  Холандец по произход, от 2010 г. Якоб живее във Велико Търново и мечтае да създаде Национален музей на българското килимарство, където ценните оригинали, намерени в годините от него, да продължат да бъдат съхранявани и запазени за идните поколения.

"История в цветове. 350 години българско килимарство" е инициатива на Якоб ван Бейлен, колекционер и Десислава Бинева, директор на Българския културен институт в Париж, продуцент и организатор на проекта, който цели да популяризира една от най-интересните български живи традиции в чужбина. 

Традицията на Чипровското килимарство е част от световното нематериалното културно наследство на ЮНЕСКО от 2014 г. Проектът предвижда и представяне на част от изложбата в сградата на организацията в Париж през юни и лекция, акцентираща опазването на традицията на килимарството в съвремието ни. 

Изложбата може да бъде разгледана от 18 април до 14 юни в Галерията на Българския културен институт в Париж.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ана Цанкова и Диана Юсколова (от ляво на дясно)

Ана Цанкова и Диана Юсколова ще четат стихове на 13 ноември в търсене на позитивното в живота

Участието в конкурси за поезия не е най-важното нещо за нас, но ние се уважаваме взаимно като хора и като поети по душа и перо, споделиха за "Нощен Хоризонт" Ана Цанкова и Диана Юсколова . Повод за гостуването им е тяхното съвместно четене на поезия в Делта блус бар в София утре, 13 ноември . Двете дами освен че се познават добре, разказаха, че..

публикувано на 12.11.24 в 12:40
Греди Асса

Художникът Греди Асса представя новата си изложба "През времето"

Художникът Греди Асса открива днес новата си изложба "През времето" в арт галерия "Нюанс".  " Изкуството ще ни скрепи, това е лепилото - няма друго. Трябва да си отваряме повече очите, да се вглеждаме, да се втренчваме в другите", каза той в интервю за БНР.  "Времето няма никакво значение. Има значение само това, което правиш, това, което..

публикувано на 12.11.24 в 12:14
Елина Дашина

Елина Дашина: С "Do not let it go" идва с посланието да запазим обичта!

"Тази песен се появи в труден за мен момент, нейният живот е доста дълъг, сподели за "Хоризонт" певицата и пианистка Елина Дашина за най-новата си песен "Do not let it go". Композиторът Боян Христов прави нов аранжимент на песента "Do not let it go".  Боян Христов подготвя първия си солов албум Елина Дашина записа много различен..

публикувано на 12.11.24 в 11:39
Дарина Янева

Художничката Дарина Янева празнува 60-годишнина с нова изложба

По повод своята 60-годишнина майсторът на сухия пастел у нас Дарина Янева открива своя изложба в галерия "Българи".  "В моя избор и начина, по който е протекло моето образование, по-същественото е пейзажът или картината да има отлика с почерк, който да показва авторско присъствие. При мен с огромно внимание е желанието да направя едни обобщения,..

публикувано на 12.11.24 в 10:20

Спектакълът "Поклон Чупка Поклон" гостува в Смолян

Спектакълът "Поклон Чупка Поклон" гостува в киносалона на Планетариума в Смолян. Спектакълът представя по нов, провокативен и игрив начин комуникацията между хората и откритите ѝ предизвикателства – отчуждението, откъсването от матрицата и нежеланието за разбиране на другия. Главният герой - Палавото носле, е изследовател, който търси..

публикувано на 12.11.24 в 08:17

Фестивал на Френския Филм за 14-и път на "Киномания"

В рамките на фестивала „Киномания“ за 14-ти път ще се проведе Фестивалът на френския филм. Специално за предаването „Евробокс“ Едуар Морно- аташе по културното сътрудничество във Френския институт в България разказа: „ Тази година сме  подготвили програма, в която преобладават известни емблематични фигури като Франсоа Трюфо, Изабел Аджани, Морис..

публикувано на 11.11.24 в 13:56
Еленко Касалийски

Документалната лента "Отвъд предела" и предизвикателството да правиш наука на Антарктида

На 18 ноември в кино "Люмиер" българската публика ще може да види премиерно документалната лента "Отвъд предела". Тя е част от програмата на "Киномания" - един от най-утвърдените фестивали у нас.  Режисьорът Еленко Касалийски  разказа пред БНР, че е трудно да се снима на Антарктида, защото там духа силен вятър и е много влажно. "Във..

публикувано на 11.11.24 в 08:55