"Работата по проекта беше екипна, беше вложен труд от всички мои колеги. Бях привлечена от журналистиката по-скоро заради моя интерес към писането, не толкова към радиото. В течение на обучението открих, че работата със звук може да открие неподозирано много неща. Когато се научим да предаваме единствено чрез звук цялата информация, можем и искаме да предадем, научим ли се на това, тогава можем да приемем всяко предизвикателство в тази област. Така се разви любовта ми към радиото и към работата със звук", разказа пред БНР студентката в департамент "Медии и комуникация" Моника Андрейчева, която е със зрителни затруднения и е вдъхновител на проекта.
В свободното си време Моника работи с глина и според нея работата със звука наподобява ваенето с глина.
"Аз мога да си представя как изглеждат облаците например, но не мога да бъда 100% сигурна дали те са това, което си представям, че са. Колегите ги виждат, могат да ги опишат, всеки дава различно описание. Посланието, че не е нужно да гледаш, за да виждаш, е нещо, което ми се налага да доказвам ежедневно", сподели студентката.
Моника обича и да пътува. "Много ми се иска да осъществя истинско околосветско пътешествие", признава тя.
Работата с тези млади и вдъхновени хора беше невероятно удоволствие, подчерта в предаването "Хоризонт до обед" гл. ас. д-р Ралица Филипова, преподавател в департамент "Медии и комуникация".
"Моника е мой учител. Когато тя представя лекции, когато я каня, аз си водя записки за това как да направя нещата още по-добри."
"Процесът е взаимен. Те се учат как да общуват, в случая с Мони. Вчера гледахме филм, от който тя може да слуша звуците. Те ѝ разказваха какво върви на екрана", обясни Филипова за общуването с хора с увреждания, което преодолява стереотипи.
Ралица Филипова открои като плюс на проекта това, че хора от визуалното поколение, общуващи предимно с образи, са се посветили на работата с думи и звук.
"Аз смятам, че въпреки всички прогнози радиото няма да загине. Те го доказаха и добиха огромно желание да работят по този начин. Проектът не свършва с тяхното завършване. Проектът продължава."
Първите два епизода от поредицата са достъпни в платформата Sound Cloud, в профила на студентското радио на НБУ.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..