Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ивайло Шопски от НД "Традиция" за очите към Дунава в българската история

Ивайло Шопски
Снимка: Добринка Добрева


Днес се навършват 148 години от избухването на Априлското въстание. По този повод за героичното време в българската история след подвига на априлци говорим с Ивайло Шопски от Националното дружество "Традиция".

Да се обърнем към народното творчество, за да разберем какво точно се е случвало в миналото на България - така Ивайло Шопски отговаря на въпроса за споровете около важни дати в нашата история.

"Френски пътешественик описва нищетата, в която сме живели. Той разказва как при Ихтиман турския паша, пътуващ от Ниш за Цариград разпряга конете си и впряга българи да теглят файтона му по баир, защото конете са му по-ценни. Как въобще да спорим за историята?

Ние не сме лежали и не сме чакали руснаците да дойдат да ни освободят. Това е труд на хората от диаспорите в чужбина, на български търговци, които са давали за разлика от сегашните богати хора. Ние си произвеждаме водачите, които ще събудят този народ, смята Шопски.

Ивайло Шопски е разговарял с хора от Самара, които помнят, че когато са се събирали волни самопожертвования за Руско-турската освободителна война, една жена казала "аз нямам нищо и не мога да дам нищо, имам двама синове - вземете ги". 

И двамата тръгват да се бият за България. Имало е силна пропаганда сред обикновените хора, за да бъдат подготвени за войната, но цялото обществено мнение е било на страната на българите.

Ивайло Шопски продуцира песни за подвига на непознати и забравени български герои и е инициатор на "Пътуващото читалище", подготвя документален филм "Кои са шопите".

"Последните години нямаме доктрина, нямаме обща цел, малко сме като безмоторен самолет", казва Ивайло Шопски, но смята, че духът на нашите дядовци все още го има някъде в нас и се проявява в трудни моменти.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Хищни, хитри, манипулатори, експлоататори... Суперсилите на растенията

"Това е много малък хербариум, между 15 000 и 20 000 вида . Има с над милион и половина образци. Цяла сграда – само хербариум. Ние сме още малки, скромни". Така ботаникът гл. ас. д-р Сълза Палпурина описва хербариума на Националния природонаучен музей в предаването "Изотопия" , докато показва експонатите, скрити за посетителите, но..

публикувано на 02.05.24 в 23:06

5 мандата и един Хеър – Ниймайер, който винаги играе роля на вота в Кърджали

До 7 май партиите в Кърджали трябва да обявят своите листи и техните водачи за участие в извънредните национални избори на 9 юни. Засега единствено партия „Възраждане“ съобщи имената на кандидатите и първа се регистрира в Районната избирателна комисия. Пет са мандатите за област Кърджали.  Четири от тях получава ДПС, като интригата за последния..

публикувано на 02.05.24 в 13:55
 Севдалин Духнев

Севдалин Духнев за това как се прави и как се бие тъпана в далечна Америка

В поредния епизод на рубриката “Америка - илюзии и реалности” гост е Севдалин Духнев - майсторът на тъпани и мебели. Роден в Силистра , живял в София, от 20 години заедно със семейството си е част от българската общност в Чикаго. Казва, че не прави планове за бъдещето, но много му се иска един ден да се върне там, където е роден и да продължи да..

публикувано на 29.04.24 в 10:24

Петър Вутов: Всеки Божи храм е притегателен център за вярващите

Днес, когато православният свят празнува Вход Господен в Йерусалим - празникът на възторженото посрещане на Христос в светия град, ще ви направим съпричастни на една история за вярата и чудодейната й сила. Ще ни я разкаже Петър Вутов от мездренското село Игнатица. Пенсиониран инженер, дипломиран богослов, страстен писател и задълбочен..

публикувано на 28.04.24 в 07:18
Монумент в Молдова в памет на жертвите от  аварията в Чернобил

Плътно информационно затъмнение у нас 7 дни след идването на облака от Чернобил

38 години след атомната трагедия в Чернобил проф. Димитър Вацов завършва свое изследване по темата, което ще бъде издадено в книга. Проф. Вацов е  преподавател по философия и основател на Фондацията за хуманитарни и социални изследвания. Т ой започва изследването си преди близо 4 години.  В интервю за БНР авторът на изследването изрази надежда,..

публикувано на 26.04.24 в 10:35
Снимката е илюстративна

Община Божурище и местната общност - съюзени срещу канадски инвеститор. Събират подписи за референдум

Канадска минодобивна кампания има зелена светлина за проучвателни сондажи за второто тримесечие на тази година в района на село Златуша, община Божурище. Селото се намира на 20 километра от столицата. Инвеститорските намерения срещат силен отпор от местната общност. Събират се подписи за провеждането на местен референдум . Подписката ще..

публикувано на 26.04.24 в 07:14

Шокиращи "шедьоври" от световната кулинарна култура

От божествените деликатеси през традиционно, простичко, носталгично и убийствено вкусно приготвени храни, през екзотично звучащите и пропити от оригиналност кулинарни изобретения....в "Изотопия" стигнахме до противните, отблъскващи, шокиращи измерения на световната кулинарна култура.... Дълбоко в хранителните табута навлиза Автономията за..

обновено на 25.04.24 в 13:06