Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са най-важните задачи пред Израелската космическа агенция?

| Интервю
Ади Ниньо Гринберг
Снимка: Личен архив

Още древните римляни са казвали, че когато мислят за миналото, се вглеждат в пясъка под нозете си, а когото мислят за бъдещето, вдигат глава към звездите. Израел е една от държавите, които планират да стъпят на Луната и имат спътници в орбита около Земята. 

Ади Ниньо Гринберг е старши изследовател в космическата агенция към Министерството на науката, технологиите и иновациите на Израел. Тя разказа пред БНР за интереса на младите към космическите програми, за българските си корени и за твърдението ѝ, че четвърт от всяка чаша вода, която пием, идва от Космоса. 

Да започнем с българската линия във Вашата биография и каква е връзката Ви с Космоса?

Баща ми е роден в София. Когато е бил на 2 години, семейството му се изселва и идват в Яфо. Дядо ми поддържаше връзка с много български евреи, които се събираха в дома ни. Запомнила съм, че бяха весели и сърдечни.

Баща ми е лекар. Мечтаел е да учи астрономия, но в онези времена бил принуден да направи практичен избор. Запалих се по астрономията от неговите разкази за галактики и космически дупки. Защитих по тази специалност всички научни степени в университета в Тел Авив. Мнозина мислят, че само мъже могат да бъдат изследователи на Космоса. Аз доказвам обратното.

И как се реализирате?

След защитата на доктората си разбрах, че не е достатъчно само преподаването в университета и започнах да изнасям и лекции на ученици. Младежта по света е била много въодушевена от прилуняването на "Аполо" навремето. Увеличили са се тогава студентите, изучаващи точни науки. Космонавтиката не е непонятна, сложна и непостижима област, а е също толкова интересна и даваща поле за изява, както всяка друга иновация.

Вие какво изследвате?

Кометите и водата, която те носят на Земята. Голяма част са ледени парчета, движещи се по определена орбита от милиони или милиарди километри. Когато се отклонят и се приближат до слънцето ни, горните слоеве на кометата се разтапят и се получава така характерната им опашка, която ни позволява да ги видим и с невъоръжено око. Ако навлязат в земната атмосфера, те стават част от водните запаси, които има на Земята. Трудно е, но може да се изследва самата вода, която носят. Дори във всяка земна чаша вода една четвърт е пристигнала по такъв начин от Космоса. Кометите са образувания от лед, прах и газове и винаги са интересували учените.

Докато правех доктората си, в Космоса летеше автоматичен орбитален апарат "Розета", който след 12 - годишно пътуване кацна на голяма комета и  направи много сондажи и изследвания. "Розета" бе обща разработка на Европейския съюз и НАСА. Изпълни и задачи, проектирани от Телавивския университет. От научна гледна точка, това е едно от големите ми постижения.

Сега сте и главен изследовател в Израелската космическа агенция.

В Космическата агенция задачата ми е друга: да обърна внимание на отрасловите министерства, обществените и частни организации и предприятия, че техните изследвания могат да помогнат за усвояване на Космоса и обратно- космическата технология може да се окаже жизнено важна иновация за тях. Когато поех поста си, често се оказвах сама пред екрана за ЗУМ срещите. Обаждах се на изследователите в министерствата, местните органи на властта, екологични организации, хайтек предприятия и ги питах защо не са се включили в срещите ни. Казваха, че не виждат връзка между тяхната дейност и Космоса. Помислили са, че са били поканени по грешка. Разяснителната ни работа е успешна и част от тях се включиха със специалисти или финансиране в редица космически проекти. Но все още мнозина продължават да мислят, че дейността им няма нещо общо с космическите изследвания.

Две години съм на този пост и се надявам с настойчивост, макар и бавно, към нашите изследвания да се присъединят още много организации не само от страната ни, но и от чужбина. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Германският министър на отбраната Борис Писториус

Борис Писториус отхвърли възможността да бъде кандидат за канцлер на Германия

Министърът на отбраната на Германия Борис Писториус отхъврли възможността той да бъде кандидатът на Социалдемократическата партия за канцлер на предстоящите през февруари предсрочни парламентарни избори. Писториус съобщи в специално видеообръщение, публикувано в каналите на партията му в социалните мрежи, че това е негово "суверенно и изцяло лично..

публикувано на 21.11.24 в 22:04

24 деца със специални образователни потребности в Брезник ще получат подаръци за Коледа

24 деца и младежи със специални образователни потребности от Средно училище "Васил Левски“ в Брезник ще получат на коледното тържество в училище подаръци, осигурени от дарители. Подаръкът за всяко едно дете е такъв, какъвто то само си е пожелало, каза инициаторът на кампанията Снежана Лазарова. От 12 години Снежана Лазарова е ресурсен учител в..

публикувано на 21.11.24 в 20:33
Президентът на Русия Владимир Путин

Путин обяви, че Русия е изпитала ракета със среден обсег с удар срещу Украйна

Руският президент Владимир Путин заяви, че страната му е изпитала нова ракета със среден обсег при днешния удар по Украйна и предупреди, че Москва може да я използва срещу страни, позволили на Киев да изстрелва техните ракети по руска територия, предадоха световните агенции, цитирани от БТА. Киев съобщи за руска атака с междуконтинентална..

публикувано на 21.11.24 в 20:09
Дългогодишни преподаватели в Техническия университет, заедно със скулптора Адриан Новаков, изваял барелефа (третият от ляво на дясно)

Габровският технически университет чества 60 години от създаването си

В сградата на Техническия университет в Габрово беше открит барелеф на първия ректор проф. Весел Савов. Висшето училище днес отбелязва 60-ата годишнина от основаването си. Идеята за създаване на висше училище в Габрово датира от 40-те години на ХІХ век и е формулирана от възрожденския просветител Васил Априлов и неговия съратник Николай..

публикувано на 21.11.24 в 19:42

КС образува дело по искането на президента Радев за три текста от Конституцията

Конституционният съд образува дело по искането на президента Румен Радев за това три текста от Конституцията да бъдат отменени, съобщава БГНЕС. Президентът сезира повторно КС за двойното гражданство и служебното правителство Става дума за новия ред за назначаване на служебен премиер, за парламент, действащ и при служебно правителство и..

публикувано на 21.11.24 в 19:30
Митрополит Арсений

Сливенският митрополит Арсений освети храм в ямболското село Гълъбинци

Сливенският митрополит Арсений освети обновения църковен храм "Св. Архангел Михаил" в ямболското село Гълъбинци.  В Деня на християнското семейство дядо владика кръсти 40 жители на селото на възраст от една до 73 години. В близо 120-годишния храм бяха кръстени 17 деца и 23-ма възрастни. За днешния празник сливенският..

публикувано на 21.11.24 в 19:20

"Каритас" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора"

На 25-и ноември "Каритас България" започва ежегодната си кампания "Защото сме хора" "Целта на кампанията е да подкрепим възрастните хора в България", обясни пред БНР  Емануил Паташев, главен секретар на организацията. Благодарение на даренията от кампанията около 500 души годишно получават медицински и социални грижи. Може да изразите..

публикувано на 21.11.24 в 19:19