Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Имад Талхами: Иновациите възникват, когато има проблем, който трябва да бъде решен

"Кризите са двигатели за качествено изменение на света около нас"

| Интервю
Имад Талхами
Снимка: Личен архив

Импакт фирмите не са филантропия, а инвестиране в проекти, с голям социален или екологически ефект. В университета на Тел Авив се проведе среща на ръководители точно на такива сдружения, които запознаха студентите по икономика със сравнително новото направление на бизнеса. 

За разлика от много икономисти, които очертават мрачна картина за следвоенното стопанство, Имад Ханани - един от най-влиятелните ръководители на импакт - фирми в Израел, счита, че всяка криза, води до създаване на нещо още по жизнеутвърждаващо и стабилно.

Смята, че с възстановяване от руините и разрушенията на приграничните райони от Юга и Севера, ще се даде нов шанс за развитие и творчество, при това ще бъдат включени хора от малцинствата, хора в неравностойно положение или слоеве, които до сега не са били на пазара на труда. 

Намираме се в една от най-дълбоките и дълги кризи, които сме преживявали, има ли светлина в края на тунела?

Оптимист съм. От историята знам, че точно кризите са двигатели за качествено изменение на света около нас. Обикновено негативни ситуации и практики, с които се сблъскваме, са тласък за креативно мислене. Години наред се говори, че живеещите в периферията получават с тридесет процента по-малки заплати от живеещите в центъра на страната. Безработицата в провинцията е двойно по-голяма от тази в центъра на страната. Войната засегна най-много живеещите точно в приграничните райони. Считам, че (в близките десетина години) икономическия растеж на държавата, ще е именно там. Преводът на името на нашата фирма е "отворена врата". Когато я създадохме искахме да се отворят вратите за хората от приграничните райони.

Как точно работите?

Когато някой се обади в голяма фирма, ние разбираме какви са очакванията на гражданина и му спестяваме време за посещения в различни институции. Стремежът ни е да създадем бизнес и социален модел, който да е ползван не само от други фирми в страната, но и в чужбина. 

Как се справяте през войната?

След 7-и октомври миналата година фирмата ни има сериозни изпитания и колебания. Закрихме в началото на войната някои от центровете ни, други преместихме. Сблъскахме се с нещо непознато дотогава - огромно текучество на кадри. 5 000 души работят при нас. Знаем, че много от работниците не получават високи заплати, но са доволни, че имат работа.

Как виждате бъдещето на импакт фирмите?

Около 400 най-големи международни фирми имат развойна и изследователска дейност в Израел, но изпълнителите са в Далечния Изток. Израел още преди войната прокара закон за сериозни данъчни облекчения, ако те открият работни места в периферията. Една световно известната фирма вече направи фабрика в Кирят, близо до Газа. Други планираха подобни действия, но войната обърка всичко. Ако го сторят - в тези фирми минималната заплата е 7 пъти по-голяма от обичайните за района. А ще са им нужни хиляди работници. Дори само от данъците ще се замогнат общините. Не по- малко важно е обучението в предприемачество и на ученици от приграничните райони и поощряване на младежки стартъпи в периферията. Иновациите възникват, когато има проблем, който трябва да бъде решен. Местните проблемите, на периферията са много повече, отколкото в центъра на страната. И не на последно място е рекламата на продукция, произведена в приграничните райони, сред клиентите от вътрешния и международния пазар. Но за да се случи това първо, трябва да има мир. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Парижки пекари поставиха световен рекорд със 140-метрова багета

Нов световен рекорд на Гинес е поставен от френски пекари. Те приготвиха най-дългата багета - 140 метра и половина. Успешният опит стана факт в Сюрен, предградие на Париж. Масивната багета измести от първото място предишното постижение - хляб с дължина над 132 метра, изпечен в италианския град Комо през 2019 година. Голяма част от багетата..

публикувано на 06.05.24 в 10:12

Надежда Цекулова: Държавата би могла да изгради детска болница, ако се намери политическа воля

Нашите претенции са към държавата, която непрекъснато изпраща разнопосочни послания и остава впечатление, че е неспособна да гарантира, както е по Конституция,  на хората право на здравеопазване. Това сподели в интервю пред БНР Надежда Цекулова, журналистка и член на Обществения съвет за изграждане на Национална детска болница в София...

публикувано на 06.05.24 в 09:57
Православен храм „Свети Николай Чудотворец”

Децата за Христовата любов

На Великден влизаме в църквата "Св. Николай Чудотворец" в столичния квартал "Връбница", която в Светлата седмица след Възкресение Христово ще навърши 100 години. В нейните традиции е неделното училище, което събира за вероучение деца от квартала, винаги след неделната служба. Богословът Цветелина Гергинова води  вероучението, а..

публикувано на 06.05.24 в 09:28

Тържествена смяна на почетния караул пред президентството

На празника на армията в 12 часа пред Администрацията на президента ще се състои тържествена смяна на почетния гвардейски караул. На ритуала ще присъстват и ученически гвардейски отряди. Младежите от отрядите ще бъдат посрещнати след това от държавния глава Румен Радев. В Гербовата зала ще бъдат връчени клетвените обещания от капитаните на..

публикувано на 06.05.24 в 09:06

Приключва предизборната кампания за парламентарния и президентския вот в РСМ

В Република Северна Македония днес завършва предизборната кампания за парламентарните избори и втория кръг на президентския вот на 8 май. И от двете коалиции на албански политически партии в Северна Македония обявиха, че на втория тур на президентските избори няма да призоват за конкретна подкрепа за един от двамата кандидати за президент,..

публикувано на 06.05.24 в 08:52

Курбан за здраве в Луковит за Гергьовден

На Гергьовден отбелязва своя празник град Луковит . От 9.00 ч. в църквата "Свети Георги Победоносец" ще бъде отслужена света литургия, а след това на централния площад "Трети март" ще започне музикална програма.  По традиция на жителите и гостите на града ще бъде раздаден курбан за здраве и благоденствие.

публикувано на 06.05.24 в 08:44
Гложенски манастир

Гложенският манастир отбелязва своя празник

Гложенският манастир "Св. Георги Победоносец" отбелязва  своя празник, а на посетителите ще бъде раздаден курбан за здраве. В празничния ден в църквата на манастира ще бъде отслужена света литургия, поясни йеромонах Нектарий: "Голям благодат е да имаш храмов празник, който е свързан с този светец и ще се осланяме на неговата любов и..

публикувано на 06.05.24 в 08:36