Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Още по-мощен ускорител на частици се очаква в ЦЕРН преди края на този век

| Репортаж
Посетители наблюдаваj детектора ATLAS по време на Дните на отворените врати на ЦЕРН, Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (CERN), близо до Женева, Швейцария, архив, септември 2019 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Вече четвърт век и български учени участват в разкриването на тайните на Вселената. За това в ЦЕРН помагат български детектори, които регистрират причинените от учените сблъсъци в големия ускорител на частици. Бъдещето обаче е на новите изследвания, за които ЦЕРН вече има планове с новия ускорител. Неговото строителство трябва да започне до десетина години, а системата да заработи до 2050-а. 

Още преди членството в НАТО и ЕС - през март 1999 година, България става 20-ият член на ЦЕРН и така дори българската индустрия става част от строящия се към онзи момент огромен ускорител на частици, чийто 27 километров пръстен минава на 100 метра под земята през границата между Франция и Швейцария. Архивите от онова време припомнят, че през 1999 година ЦЕРН сключва договор с Комбината за цветни метали /КЦМ/ - София за 5 милиона долара. КЦМ щяло да изработи адронения детектор за ядрен ускорител, строящ се в момента в Женева. 

Именно за тези детектори разказа пред БНР доцент доктор Борислав Павлов от катедра "Атомна физика" в СУ. По думите му над 120 детектора от централната част на системата са произведени в България, а също така и всички алуминиеви части на системата

"Оттогава ние продължаваме да се грижим за тези камери, за тяхната профилактика, поддръжка, ако нещо се повреди. Те толкова дълго вече работят без особени съществени проблеми".

Колкото повече енергия, толкова по-надълбоко в науката може да се стигне, допълва доцент доктор Борислав Павлов. И така учените обяснява нуждата от наличие на съоръжения като Големия ускорител на частици.

При сблъсъка на частиците се създават огромно количество данни, разказва още доцент доктор Павлов. Затова учените използват системи, които предварително подбират и обработват първоначалната информация. Въпреки всичко данните, които ЦЕРН генерира, са толкова много, че се налага да се обработват и съхраняват по целия свят. Канада, Франция, Германия, Италия, Нидерландия, Испания, Тайван, Обединеното кралство и САЩ съхраняват в специални центрове данните. Наскоро и Сърбия подписа Меморандум за сътрудничество със световната компютърна мрежа на Ускорителя. 

Новината обаче от последните седмици е, че преди края на този век ще има още по-мощен ускорител на частици в ЦЕРН. Бъдещото съоръжение ще е на дълбочина от 100 м до 300 метра, пак под френско-швейцарската граница. Кръговият тунел ще е три пъти по-дълъг от сегашния, с дължина 91 км и широчина 5 м. Ще преминава под Женева и Женевското езеро до околностите на Анси. Целта е изучаването на тъмната материя, защото с всичката технология до сега учените познават едва 4 -5% от масата във вселената, а целта е да се обясни какво съставлява 95% от енергията и материята в наблюдаваната Вселена, казва доктор Антон Димитров от Физическия факултет на СУ. 

През 2033 г. под коритото на река Рона започва строителството на тунела с диаметър 5,5 метра. През 2038 г. ще бъде инсталирано оборудването за двата основни експеримента. През 2048 г. година трябва да бъде монтирана системата за електрон-позитронения колайдер за леки частици. Само тази система е оценена на 16 милиарда евро. През 2070-а година ще трябва да заработи протон-протонения колайдер, посветен на тежките частици. За тази времева рамка, разбила се ЦЕРН инвестира и в хора, като например обучението на учители, дори и български, които на свой ред обучават бъдещите учени. От ЦЕРН припомнят в доклад, че изучаването на Вселената ще има нужда от разработването на нови IT-инструменти, нови технологии, подобряващи системите за ускоряване на частици, напредък в областите на свръхпроводящите магнити и криогениката.

Целия репортаж на Добромир Видев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Софийска стокова борса: Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата

Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата, съобщават от Софийската стокова борса в седмия си отчет за периода 15-18 юли 2025 г. Според данните, в Съединените щати царевицата е поскъпнала със 7 долара на тон, като в момента това количество се търгува за 201 долара. Поскъпване има също във Франция (с 2 евро до 191..

публикувано на 19.07.25 в 16:46

Гърция предлага въвеждането на "европейска“ виза за туристи

Гръцкият министър на туризма Олга Кефалояни предлага въвеждането на "европейска“ виза за туристи, посещаващи повече от една страна-членка на ЕС. Идеята получи подкрепа от италианския министър на външните работи Антонио Таяни, който по време на форум за туризъм в Рим заяви, че е съгласен с предложението на Кефалояни за улесняване на..

публикувано на 19.07.25 в 16:23

Ръст от над 17% на престъпленията, извършени от деца в област Добрич

Ръст от над 17% на престъпленията, извършени от деца в област Добрич, през миналата година, показват данните на регионалното статистическо бюро. През 2024 г. в Детските педагогически стаи в област Добрич на отчет за извършени от тях противообществени прояви и престъпления се водят 226 малолетни и непълнолетни, което е с 34 повече..

публикувано на 19.07.25 в 16:22

В Хърватия потвърдиха случай на антракс

Случай на инфекциозното заболяване по животните антракс е регистрирано и потвърдено в Хърватия. Ветеринарният институт на страната съобщи, че случаят е от 7 юли в община Върлика, където първоначално е имало информация за внезапна смърт на крава без видими клинични симптоми.  Взетите проби са потвърдили диагнозата.  Засега това е единствен..

публикувано на 19.07.25 в 16:17

Словения узакони асистираното самоубийство

Словения узакони асистираното самоубийство като парламента на страната снощи прие закон подкрепен с 50 гласа "за" срещу 34 "против". Трима депутати са се въздържали, съобщава БТА, цитирайки предаде Франс прес. Решението идва след референдум, на който мнозинството от гласоподавателите подкрепиха да има възможност за помощ при умиране - въпрос,..

публикувано на 19.07.25 в 16:05

Фолклорни състави от цялата страна се събират за фестивал в Долно Озирово

Молебен за дъжд ще бъде отправен в неделя в района на Вършец. Причината обаче не е безводието, а фолклорният фестивал "Илинден". Ритуалът "Пеперуда" ще бъде представен в село Долно Озирово. За седма поредна година фолклорни състави от цялата страна се събират в Долно Озирово за феста "Илинден". На 20 юли Църквата почита Свети Пророк Илия...

публикувано на 19.07.25 в 15:40

В Девин протестират срещу режима на вода

Жители на Девин затвориха главния път за Смолян и Кричим в знак на протест срещу режима на вода в курортния град.  С плакати "Искаме нормален живот", "Девин вода продава, а вода няма!!!", "Не искаме режим на водата", "Искаме бъдеще за Родопите" хората настояха да се направи проверка защо всяко лято градът е подложен на воден режим.  "Срам ме е да..

публикувано на 19.07.25 в 15:22