Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проучването на Световната конференция на ОИСР в училища

Йоана Маринова: У нас е най-висок ефектът на социалните неравенства върху уменията на децата

"Има политики, които могат да се включат като изисквания в подготовката на учителите"

| Интервю
Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

България за разлика от другите държави показва най-висок ефект на социални неравенства върху уменията на децата на 15-годишна възраст. Това означава, че пропастта у нас е изключително голяма. Образованието не се дърпа нагоре от една шепа елитни училища. Ние, за да преодолеем неравенствата, трябва да се съсредоточим върху училищата, където има проблеми и ниски академични постижения.

Това каза Йоана Маринова, изпълнителен директор на Фондация "Лъчезар Цоцорков, в интервю пред БНР.

В предаването "Преди всички" тя коментира проучването на Световната конференция на Организацията за  икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в училища. Резултатите от изследването са в Глобален доклад на организацията за  социално-емоционалните умения на 15-годишни ученици от цял свят.

Партньор в проучването у нас е именно Фондация "Лъчезар Цоцорков".  Изследването се прави за втори път, въпросниците са с въпроси от ПИСА, попълват се от ученици, учители и директори. Изследването обхваща над 20 държави от 4 континента. В България са включени освен 3012 ученици и 555 учители от 80 училища в цялата страна.

Основно в доклада е посочено, 15-годишните деца са с по-ниски очаквания за реализация в бъдеще.

"Нашите деца са малко по-неуверени като цяло, това отразява състоянието на цялото общество. И именно социално-емоционалните отношения допринасят за функциониране на една среда и затова са толкова ключови. Те ни светват червени лампи, на които обезателно трябва да обърнем внимание", коментира Йоана Маринова.

Според нея резултатите показват, че има пряка връзка между социално-емоционалните умения и академичните постижения като математика, български език, изкуство, креативност.

"Но за мен най-ключовите индикатори са първо социалните неравенства. България за разлика от другите държави показва най-висок ефект на социалните неравенства върху уменията на децата", казва Маринова.

Фондацията има подкрепата на МОН за представената специална програма за развиване на социално-емоционални умения от 1 – 4 клас, "когато се поставя основата и резултатите виждаме, когато са на 15 години".

Според Маринова големият проблем в нашето образование е, последователността на политиките. Сменят се при всяка смяна на управляващите. "Трябва да има приемственост и да се продължи. Тук не е само МОН, работим и с МЗ, и навсякъде е така, винаги започваш от нулата, "елате пак ни разкажете, елате пак ни покажете", сподели опита си Йоана Маринова.

Тя коментира, че последните години се правят козметични промени и какво значение има дали си с учебник А или учебник Б, дали са на дигитална дъска или на черна, когато учителят ти крещи?

"Ние не вярваме уменията да се усвояват като отделен предмет, а да бъдат вплетени в цялата образователна система, това е промяна на парадигмата. Има политики, които могат да се включат като изисквания в подготовката на учителите и е важно да подкрепим учителите", сподели Маринова.

И посочи, че в сравнения с другите държави ние се движим в крак с тенденциите и сме по-добре по някои индикатори, като "нашите ходят на фитнес".

А покриват ли нормативите в часовете по ФВС?

И как в Индия за 5 години са променили образованието си?

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Файтони чакат туристе в историческия център на Брюж, Белгия, 6 февруари 2025 г.

Национална стачка в Белгия в четвъртък

Нито един самолет няма за излети от летище "Завентем" в Брюксел в четвъртък, ще бъдат засегнати и пристигащите полети. Причината е обявената национална стачка в Белгия.   Решението за стачката, в което участват трите най-големи белгийски синдиката, идва след обявената програма на сформираната преди седмица петорна коалиция начело с председателя на..

публикувано на 10.02.25 в 20:12
Гжегош Браун

Председателката на ЕП Роберта Мецола наложи наказания на полски евродепутат

Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола наложи наказание на независимия полски евродепутат Гжегож Браун, с което го лишава от дневни за два дни и каквото и да било участие в Европарламента също в рамките на 2 дни. Причината са обидни и дискриминационни реплики към лица от ЛГБТ общността в края на ноември м.г. Мецола се..

публикувано на 10.02.25 в 20:07
Министърът на културата Мариан Бачев.

Министър Мариан Бачев е поискал с 0,5% по-висок бюджет за култура за 2025-а

До края на седмицата ще станат ясни имената на заместник-министрите на културата, заяви министърът на културата Мариан Бачев. По думите му според механизма, по който работи новото правителство, Коалиционният съвет може да прави предложения кои да бъдат заместник-министрите, но той също има свободата да не се съгласи с подадените имена и сам да..

публикувано на 10.02.25 в 19:56
Свлачището на пътя Кухиндол - Севлиево е укрепено за около 8,7 млн. лв.

Държавата е дала близо 10 млн. лв. за укрепване на свлачища във Великотърновско

Държавата е отпуснала близо 10 милиона лева, с които през последните години са били укрепени три свлачища във Великотърновска област. В региона са регистрирани 271 пропадания и срутвания на земни маси. Великотърновска област е на едно от челните места в страната по свлачища. Последното им картиране е от преди няколко години от държавната..

публикувано на 10.02.25 в 19:45

Поставят предупредителни знаци за безстопанствени животни в Кюстендилско

Предвидено е поставянето на предупредителни пътни знаци А21 в участъците на територията на цялата Кюстендилска област, в които са установени случаи с излизане на животни на пътя и които са регистрирани като пасища и има регистрирани животновъдни обекти. Това съобщават за БНР от Агенция "Пътна инфраструктура". Проблемът става твърде актуален..

публикувано на 10.02.25 в 19:34
Минувач на фона на логото на срещата на високо равнище за действие с изкуствен интелект (AI) в Grand Palais в Париж, Франция, 10 февруари 2025 г. Срещата се провежда от 10 до 11 февруари.

Макрон: Франция ще инвестира 109 млрд. евро за развитието на изкуствения интелект

Франция ще инвестира 109 милиарда евро за развитието на изкуствения интелект, съобщи президентът Еманюел Макрон по повод срещата на върха по темата, която събра днес в Париж десетки държавни ръководители и директори на технологични компании. Във френската столица е и българският премиер Росен Желязков. Над 60 големи предприятия се ангажираха да се..

публикувано на 10.02.25 в 19:20
В средата на декември 2024 година двама работници загинаха при ремонт на жп прелез край село Охрид

Трима души са загинали при трудови злополуки в област Монтана през 2024 година

Трима души са загинали по време на работа в област Монтана през миналата година. Други 30 работници са пострадали при трудови злополуки. От Инспекцията по труда в Монтана отчитат запазване на трудовия травматизъм през изминалата година. 30 са трудовите злополуки, повечето от тях са леки, съобщи директорът на Инспекцията по труда инж. Димитър..

публикувано на 10.02.25 в 19:14