Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да се подпомогне децентрализираното внедряване на ВЕИ, така че обикновените потребители да получат достъп, призова експертът

Венцеслава Кожухарова, "За Земята": България вече трябваше да е на четвърти транш от ПВУ

Отложената либерализация на енергийния пазар може да ни коства не само втория транш, но и цялата сума, изрази опасения тя

| Интервю
Снимка: БГНЕС

Има огромно забавяне на второто плащане по ПВУ заради неизпълнени реформи. Там е нашият основен пропуск. В други страни има вече трето, четвърто плащане. България вече трябваше да е на четвърти транш, а още не можем да стигнем до втория.

Това заяви пред БНР Венцеслава Кожухарова, координатор в екип "Енергия и климат" в Сдружение "За Земята".

Има сериозен проблем с липсата на политическа амбиция и избуяващия популизъм, който винаги засяга темата за въглищата, смята тя.

Кожухарова очерта три ключови документа - ПВУ, интегрирания план за енергетика и климат и териториалните планове за справедлив преход и посочи, че общото между тях и разковничето, което блокира развитието, е какво ще се случи с въглищата.

Развитие към децентрализирана енергийна система е нещо, което изключително трудно ще се случи тук заради различни интереси, отбеляза експертът.

Венцеслава Кожухарова  Снимка: Ирина Недева

Според Венцеслава Кожухарова въпросът е не просто да се усвоят парите, а да се подпомогне децентрализираното внедряване на ВЕИ, така че обикновените потребители да получат достъп до тях.

"Средствата да не бъдат глътнати от същите играчи в енергетиката, които виждаме досега."

Информационна кампания във въглищните региони е доста закъсняла, отчита още Кожухарова във връзка с фонда за справедлив преход.

Отложената либерализация на енергийния пазар може да ни коства както второто плащане по ПВУ, така и цялата сума за страната ни, изрази предположение Венцеслава Кожухарова. По думите ѝ, има "популистки интерес, който изкуствено иска да удължи живота на въглищата".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проект

Благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите"

Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем.  Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..

публикувано на 23.11.24 в 09:30

Как се борят с мръсния въздух в Лондон

Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..

публикувано на 22.11.24 в 06:51
Евгения Ташева

Евгения Ташева: Сякаш има паралелни реалности при управлението на отпадъците

" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..

публикувано на 21.11.24 в 18:16
Натали Петрова-директор на фестивала

В Банско започва най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения

Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..

публикувано на 17.11.24 в 05:30

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05

СЗО настоя здравето да бъде основен елемент от климатичните политики

СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..

публикувано на 10.11.24 в 00:22
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48