Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба "Към небето" за българската авиация и самолетостроене

2
Изложба "Към небето" за българската авиация и самолетостроене
Снимка: Здравка Маслянкова

Легендарните години на българската авиация и самолетостроене са представени в изложбените зали "Рафаел Михайлов" във Велико Търново. Историци и авиомоделисти ни връщат в годините, когато бойната ни авиация е наброявала 602 самолета и вертолета и още преди това, когато българските авиатори са писали световната история като например, че първият нощен полет в историята на Франция е осъществен от български летци и механици, както и че българин е първият пилот, приземил самолет със спрял двигател, за първия боен полет, направен от български летци над Одрин. Експозицията се организира за първи път и представя снимки, факсимилета на документи, диорами и над 40 макета на самолети, летели с българските обозначителни знаци. Изложбата е безплатна за посещение и може да бъде разгледана до 6 юни. 

Изложбата е наречена "Към небето", като един от първите авиационни вестници в България. В тия две думи е заложен онзи заряд, накарал българина да осъществи мечтата на митичния майстор Манол да си направи криле и да се издигне с тях към слънцето, разказва авиомоделистът Стефан Стефанов от Регионалния историческия музей във Велико Търново и член на дружество „Традиция“. Представят се няколко възлови момента.

"Периодите на обновяване на армията с нови самолети – от създаването на аеропланното отделение, по-късно закупуването на съвременните за времето си месершмити и късния период от закупуването на първите реактивни самолети за българската авиация. Към 1.12.1962 г. България е разполагала с 602 бойни самолета – факсимиле от инвентаризационните книги на армията“.

На 29 септември 1961 година Политбюро дава съгласието си Министерството на народната отбраната да купи 150 изтребителя „Миг 17“ и „Миг 15 бис“ и 9 реактивни разузнавателни самолета „ИЛ-28“ с 12 боекомплекта абиобомби и 5 боекомплбекта стрелково-оръдейни боеприпаси, виждаме от факсимиле на документа, представен в експозицията.

В диорама е представено създаването на първия български балон „Солун“ през 1916 година.

"Проектиран в България, изработен с материали в България. Имал е обем около 750 куб. м, можел е да вдигне двама човека на височина до 1200 метра. Бил е привързан, имал е телеграф и телефон и е служил за наблюдение. На диорамата може да се види заедно с балона и станцията за зареждане с водород. Произвеждал се е на място, напомпвал се е в балона и по този начин балонът е летял".

На диорама е и подвигът на поручик Димитър Списаревски по време на Втората световна война, при защитата на София от американските бомбардировки. Със своя самолет Списаревски сваля голям американски бомбардировач като прави таран и жертва себе си, за да забави настъплението на противника и да имат време хората в София да се укрият в скривалищата. До диорамата е поставен и уникален артефакт от Великотърновско, разказва Стефан Стефанов:

"Интересно е парчето от летяща крепост, което е изровено в село Илаков рът. Има разбита такава крепост през 1944 година. Изровихме и бордовият номер на самолета и от коя ескадрила е. Това са самолети, които са нападали Плоещ. Румънците са ги поразили по някакъв начин и  той не е долетял, просто е паднал в околностите на село Илаков рът. Скоро наш познат го изровил в плевнята на дядо си и ни го подари. Това вече е артефакт и можем да го показваме да го видят и други хора“.
Стефан Стефанов представя още една диорама, свързана с авиацията и Велико Търново:

"От една страна е подвиг, от друга страна, погледнато от военните, е въздушно хулиганство. Все пак на 24 май 1932 г. пилотът Петко Попганчев минава под Стамболовия мост. За да се побере в рамките трябваше да бъде в много малък мащаб 1/144 или 1 см отговаря на 1,5 метра от действителния размер. Истинският мост е 87 метра, а тук е само 60 см“.

Диорами и макети се правят изключително трудно, първо, защото трябва да са достоверни, а това изисква перфектна предварителна проучвателска работа. И след това е пипкавата работа с пинсети и под лупа в продължение на месеци, разказва авиомоделистът:

"Някои от моделите ги работят една година. Говорим само за един модел, за самолет, няма нищо друго по него. Като се отвори кабината, вътре всичко е нагласено. Сложени са дребни детайли, за да наподобява истинската кабина. Всяко нещо е различно. Насила хубост не става. Имало е моменти да хвърлиш инструмента и повече от месец не пипваш нищо, защото я няма музата, а после за две нощи тя идва и правиш много повече неща. Това е и желание, и страст. Трябва да ти дойде от вътре“.

Самолетните модели са дело на моделисти от цялата страна в мащаби – от бижутерския 1/72 до свръх подробните 1/32 и 1/16.

Изложбата „Към небето“ е на Регионалния исторически музей-Велико Търново в сътрудничество с „Манта модел клуб“ и Национално дружество “Традиция“- Велико Търново.

След старопрестолния ни град изложбата ще бъде представена в Сухиндол, родното място на пилота Петко Попганчев, очаква се покана и от друг български музей. Предишната изложба на моделистите, посветена на артилерията, обиколи над 10 музея за година и половина и има над 15 хиляди посетители.  

Още по темата в звуковия файл. 
По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Паметникът на Тодор Мазаров в Павел баня

Спомен за Тодор Мазаров

На 2 януари се навършиха 120 г. от рождението на големия тенор Тодор  Мазаров – артист, запомнен с мощния си глас и впечатляващи височини, певец с внушителна международна кариера. Той е роден в Павел Баня, в семейство със скромни финансови възможности. Обича да пее, но на 8-годишна възраст, след боледуване от коремен тиф, губи изцяло гласа..

публикувано на 10.01.25 в 21:14

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49