Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

И днес има хора, които са виждали принцесата

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя.
Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес тези легенда, в различни варианти, се разказва в България, Гърция и Турция.


Божурите цъфтят в началото на май. Това е времето, когато хората в Източните Родопи си спомнят легендата за принцесата, от която се появили тези цветя. Преданието е запазено сред мюсюлманите в района на Кърджали. В продължение на години Мухарем Мухарем събира невероятните разкази. Той е секретар на читалището в село Звиница и страстен краевед. За първи път чул легендата за жената воин в гръцкото село Руса. Там, според местните, момиче с името Саръкъз влязло в битка със Саид Али - един от завоевателите на Родопите.

Легендата се разказва и от алианите в района на Кърджали и Момчилград. Тя е свързана със средновековна крепост, чиито руини днес се извисяват близо до Кърджали.

Не е за вярване, но и сега има хора, които са виждали принцесата. Невероятно звучат техните разкази как преди изгрев слънце се появява жена в бяла риза, с дълга до земята руса коса и с меч в ръката. Тя водила бял кон, напоявала го на селската чешма и после изведнъж изчезвала. На точно тези разкази се натъкнал археологът от музея в Кърджали Милен Камарев. Преди повече от 10 години той провеждал разкопки край село Скалище, където проучвал средновековен некропол, станал известен в медиите като Гробището на магьосниците.


В средата на 14 век по долината на река Арда имало 6 големи града. След превземането на Димотика в днешна Гърция, завоевателите тръгнали срещу течението на реката в опит да покорят тези градове. Разказва се, че това отнело над 2 десетилетия. 

Няма писмени източници кой е водил съпротивата на българите. Но легендата на принцесата воин още е жива. Всяка година напролет, когато цъфтят алените божури, за нея си спомнят местните хора. И казват, че всяко червено листенце е капка от кръвта й. 

По публикацията работи: Евелина Стоянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Диян Господинов: Хората с увреждания в България нямат свобода на движение

Хората с увреждания в България нямат свобода на движение . Това мнение изразява пред БНР Диян Господинов от Русе, който вече 17 години се среща с недостъпната среда. "Трябва да доказваме всеки божи ден на хората, които условно наричам здрави, че имаме право да бъдем живи. Недостъпната среда е белег, че те не ни допускат до техния живот ",..

публикувано на 05.06.24 в 10:31

Улица в центъра на Добрич остана седмица без вода

Улица в центъра на Добрич от седмица е с нарушено водоподаване. Жители сигнализират, че ситуацията е нетърпима, а реакцията на ВиК дружеството - неадекватна. Според потърпевшите проблемът е започнал след присъединяването на канализацията на новопостроена къща на същата улица . Улица "Брацигово" в Добрич е в непосредствена близост до..

публикувано на 05.06.24 в 07:07

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология

ВМА е с изцяло реновиран Център по трансфузионна хематология. Създаден преди 30 години той обезпечава с кръв и кръвни продукти столичната военна болница и въоръжените сили. Да защитава живота и здравето на пациентите, обезпечавайки ги с кръв и кръвни продукти, е голямата мисия на Центъра за трансфузионна хематология още от..

публикувано на 02.06.24 в 07:50

В манастира "Св. св. Петър и Павел" започнаха честванията за 150-годишнината от създаването на първата семинария у нас

С откриването на музейна експозиция и с валидиране на историческа пощенска марка в манастира „Св. св. Петър и Павел“ до Лясковец започнаха честванията за 150-ата годишнина от създаването на първата семинария у нас – Петропавловската.  Имали сме духовно образование още преди освобождението, подчерта великотърновският митрополит..

публикувано на 02.06.24 в 07:10

Доброволци от Турция помагат на "Млади изследователи за младежко развитие" за екологично земеделие

"Млади изследователи за младежко развитие" се заеха да развиват екологично земеделие край Смолян. Със същите тези младежи сме ви срещали. Те облагородиха пространството над каскадите в новия център на Смолян и го изрисуваха с красиви графити. Поставиха табели с призиви за опазване на града и зелените пространства. Почистиха и украсиха с..

публикувано на 02.06.24 в 07:03

Радиоактивните глигани на Европа

Обичате ли глиганско като Обеликс? Може би като на пълничкия галски воин, който никак не се радва да му казват, че е пълничък, печеното диво прасе ви се услажда, но внимавайте: от три десетилетия глиганите в Европа са твърде радиоактивни . Предупреждението в "Изотопия" отправи Георг Щайнхаузер, професор по радиохимия и физична..

публикувано на 30.05.24 в 10:18
Дария (10 клас), София и Катя  (5 клас) и Елена Волкова от Украинския образователен център и

Да завършваш учебната година в изгнание: как приключва годината за учениците в Украинския образователен център в София

Украинският образователен център в София се готви за приключване на учебната година. Като за украинци, напуснали държавата си, за нас е гордост, че нашите деца успяха да завършат учебната година, да съхранят своята идентичност, език, култура и вяра, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Елена Волкова, юрист и мениджър комуникации в..

публикувано на 29.05.24 в 10:54