Фондация "Енчо Керязов" ще отличи талантливи деца в областта на спорта, образованието, изкуствата и иновациите. Над 1000 са били кандидатурите за тазгодишния конкурс.
Предаването "Хоризонт до обед" покани трима финалисти в категория "Образование".
"Донякъде се смятам за дете чудо", сподели Калоян Гешев, седмокласник в 125 СУ "Проф. Боян Пенев" в София, трикратен световен шампион по скоростно смятане. За да сметне сложно уравнение, са му необходими от 1-2 до 30 секунди. Калоян се занимава и с шахмат. Възнамерява да се занимава с математика и след като завърши средното си образование.
"Още от тригодишен харесваше много цифрите", разказа Румяна Гешева, майка на Калоян. "Това му е слабост. Той е най-младият член на борда на Лигата на човешките калкулатори."
Формулата на Калоян за успех е "дарби, плюс много труд и тренировки".
Даниел Койнов, който учи в 11-и клас в Природо-математическата в Шумен и се занимава с информатика, посещава уроци по състезателно програмиране от 13-годишен, а от две години се занимава със състезателна физика.
"Вярвам в каузата на фондацията", посочи той. Сред най-скорошните му постижения е златен медал от Балканската олимпиада по математика в Словения. Наскоро се е завърнал и със златни метали от състезания в Казахстан и Румъния. В бъдеще се вижда професионално свързан с инженерна специалност или компютърни науки.
"Моят талант се отключи доста случайно, когато видях какво мога да правя с програмиране", поясни Радостин Чолаков, който завършва Математическата гимназия в Пловдив.
За него сред най-важните постижения са участието му в лятната школа в Масачузетския технологичен институт и второ място на Европейския конкурс за млади учени.
"Ще продължа да се занимавам с компютърни науки и машинно обучение. Ще продължа обучението си в Станфорд."
"Образователната система със сигурност е помогнала за определени неща. Но, отделно от това, самите успехи идват изцяло от извънучилищно трудене – било то школи, било вкъщи", коментира зрелостникът.
Цялото интервю с тримата финалисти чуйте в звуковия файл.
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Има задържани за вчерашното нападение над служител на търговски център в София. Става въпрос за две непълнолетни момчета и едно малолетно. Това е..