Като за украинци, напуснали държавата си, за нас е гордост, че нашите деца успяха да завършат учебната година, да съхранят своята идентичност, език, култура и вяра, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Елена Волкова, юрист и мениджър комуникации в Ситуационния център Отворени врати и Украинския образователен център (хъб.)
"Много е тежко да обясниш на едно малко дете какво се случва в твоята държава. Но родителите намират начин как да кажат това на децата, така че да не боли толкова", посочва тя.
"Тъжно е, но сме в безопасност. Тук имаме условия, които приличат на нашите в Украйна. С родния език, с предмети, които учехме и там, да няма голяма разлика", споделя десетокласничката Дария от Болград – столицата на бесарабските българи в Украйна. Най-много ѝ липсват роднините, но много от познатите ѝ са се преместили у нас. "Има и вариант да останем тук", допуска тя.
"В моя град имах много приятели, а в България, в украинското училище трябва да намирам нови", казва Катя от Ирпин, която е в пети клас.
"Липсват ми моите приятелки. Те са много дружелюбни. И тук децата са такива", разказва София Волкова, петокласничка от Одеса.
В първата година най-голямо предизвикателство за децата е била непознатата среда, изтъква Елена Волкова. По думите ѝ децата се адаптират и "вече се чувстват комфортно, много добре". Според нея добрата адаптация се дължи и на близостта между двата народа.
В училището учат деца от всички краища на Украйна, по украинската образователна система. Имат и уроци по български език, българска литература и история.
"Много е важно децата да говорят и български, защото комуникират не само в хъба, не само камерно. Имаме много интеграционни мероприятия с ученици от български училища, което е много важно", отбелязва Елена Волкова.
"Много украинци се преместват. Звънят ни всеки ден. Идват нови родители – не само от Украйна, от Полша, Чехия. Ние сме ментално близки – украинският и българският народ. За последните седмица-две много хора се обаждат. Започнахме със 100 деца, сега имаме 250. Много се преместват от Украйна тук, в България."
Децата учат на две смени, защото няма достатъчно пространство. Капацитетът е запълнен, уточнява Волкова и изразява надежда за съдействие.
"Може да бъдем българо-украинско училище", смята тя.
Много деца от образователния хъб ще кандидатстват в български университети.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..
„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи свои собствени уникати, щастлив, че е отворил за много свои възпитаници вратите към този красив свят. Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..
На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..
Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...
Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Подготвяната смяна на председателя на ДАНС е "предизборен опит за овладяване на службите от ГЕРБ". Това мнение изказа пред БНР лидерът на партия..
Председателят на ВАС Георги Чолаков има огромно влияние върху Конституционния съд . Имало е срещи във формата Пеевски – Чолаков – Сарафов след..
" Този проект най-вероятно, след изхарчени много пари, ще се спъне и няма да бъде изпълнен, тъй като управляващите го правят по един много грешен начин,..