В 58-минутната продукция се разглеждат теми, свързани с децата със синдром на Даун и аутизъм.
"Решихме да разкажем историите на тези деца по един кинематографичен начин - техния живот, трудностите, през които преминават", казва терапевтът Любомир Миланов, един от създателите на "Земята на розите", който е режисьор по образование.
"Опитваме се да помогнем с каквото можем, но лично, не като институции, след като навършат 18, да има къде да отидат – в някоя фирма, някоя фабрика, нещо, в което могат да бъдат полезни. Нашата идея като терапевти е да ги научим на занаят, нещо да могат да правят, защото всеки може да бъде полезен", коментира терапевтът.
"Това са невидимите деца. Хората се обръщат на другата страна, защото се молят да не им се случва. Т. нар. интеграция, която се случва в училищата, всъщност не е интеграция. Слушам всеки ден как се подиграват на тези деца, как ги бият, как ги наричат луди. А те са прекрасни! Имат дефицити, но имат и много таланти и умения. Кой от нас няма дефицити? Една от любимите ми преподавателки казваше – аутистите са като всеки един от нас, без задръжки", разказва логопедът Антоанета Костова, която е сценограф и художник и работи заедно с Миланов в дневен център за деца и младежи с увреждания в Елин Пелин.
Децата от дневния център са актьори в "Земята на розите".
Общината в Елин Пелин е подкрепила създаването на филма, който ще бъде показан на 8 юни на прожекция с благотворителна цел. Средствата от нея ще бъдат дарени за деца с увреждания.
"Темата за войната по пътищата засяга всеки един от нас, тя е от години и все повече последствия крие зад себе си и все по-болни места засяга, затова трябва да надаваме глас. Съпричастен съм с това, откакто пиша книгата". Това каза пред БНР Борислав Вълов, по-известен с артистичния си псевдоним Ей Бо, който представи книгата си "Защото в твоите..
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..