Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Земеделските стопани от Великотърновско настояват за предоговаряне на зелената сделка

Промяна в земеделското законодателство е основното искане към българските депутати в 50-ия парламент

Снимката е илюстративна
Снимка: БГНЕС

Общата селскостопанска политика на Европейския съюз вместо сближаване, по-скоро постигна разделение между земеделските стопани в старите страни членки и по-новите, сред които е България. С това усещане са животновъдите и земеделските стопани от Великотърновско. Заедно с фермерите от останалите региони на страната преди няколко месеца те също блокираха пътища, изливаха мляко на шосето, палиха вълна и слама и искаха гласът им да бъде чут за подпомагането, настояват и за промени в аграрното ни законодателство.

Изравняване на субсидиите и предоговаряне на условията по зелената сделка за фермерите искат земеделските стопани сега от новите 17 български евродепутати, които ще изберем утре, и адекватни закони за стимулиране на селското ни стопанство от новите народни представители в 50-ото ни Народно събрание.

С реформата от преди 10 години се направи опит за по-справедливо разпределение на европейското подпомагане, като средствата да се насочат към малките земеделски стопани и да се осигури подкрепа за младите фермери.

Българските земеделски производители си остават ощетени, коментира Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация, а животновъди поканиха новите ни евродепутати да дойдат в кошарите, за да видят как се прави животновъдство в България.

Ето за какво настояват нашите фермери и земеделски стопани:

"Преди всичко искаме изравняване на подпомагането, такова каквото е в старите страни членки. Българските земеделски производители не сме втора категория. Разликата сега е 40 %. Като бранш ги подкрепяме. От тях зависи да настояват, за да постигнат това така важно за българските земеделски производители състояние“. 

"Те не правят нищо за животновъдите. Да дойдат в кошарата да видят какво правим в калта и как живее животновъдството в България".

"Не може във Франция и в Германия фермите да са в селата и на никой да не пречат, а тук в селата реално да се чувстваме по-големи граждани от хората, които живеят в града."

Снимката е илюстративна

Зелената сделка и изискванията най-малко 30 % от средствата от директните плащания по първия стълб да преминат към т.нар. екосхеми, както и да се удвои спрямо 2017 г. земята, използвана за биологично земеделие във всяка държава членка, или поне 30 % от използваната земеделска площ и 30 на сто намалението на използването на пестицидите и условията, които по тези изисквания бяха заложени в националния стратегически план, буквално взривиха земеделските производители, включително и във Великотърновска област:

"Производителите са притеснени, че не могат да изпълнят по-голямата част  от мерките, които са заложени, от екосхемите – това е за сектор зърнопроизводство".

"В момента, когато предстои заявяването на подпомагане, да има пред нас неизпълними условия, означава, че едва ли не на нас ни е отказано подпомагане  по съвсем категоричен, но фин начин. Това не е честно към сектора. Както е при зърнопроизводството, така е и при животновъдството и при производството на плодове и зеленчуци. Тук няма никаква европейска солидарност, явно сме оставени на принципа – който оцелее“

"Това еднакво намаляване на хербицидите с определен процент за всички страни в Европа е несправедливо в България, защото ние ще стигнем до момент, в който не можем да се преборим и не можем да проведем растителната защита на нашите култури. За да имаш някакъв добив, естествено, че трябва да ториш. Не зная променя ли се с нещо нитратната директива“. 

"Новият стратегически план има някои условия, които са трудноизпълними. Екомерките са големият проблем и голяма част от земеделците не са оборудвани със съответната техника“.

"Не можем да заявяваме четвърти култури. Получава се така, че не може да си свършите работата".

Промяна в земеделското законодателство е основното искане към българските депутати в 50-ия парламент.


Още по темата в звукови файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Град Константиновка в Украйна бе подложен на артилерийски обстрел от руската армия

Град Константиновка в Източна Украйна бе подложен днес на артилерийски обстрел от руската армия. Властите съобщават за разрушения и ранени сред местните жители. По данни на местните власти са пострадали най-малко трима души. Повредени са два жилищни блока, 13 къщи, магазини и газопровод. Градът, който наброяваше близо 80 хиляди души в..

публикувано на 01.07.25 в 17:46

В НС ще дебатират в четвъртък по третия вот на недоверие към кабинета "Желязков"

Депутатите ще дебатират в четвъртък по третия вот на недоверие към правителството на Росен Желязков, гласуването ще е 24 часа след края на дебатите. Това предвижда проектопрограмата за работа на парламента през седмицата, публикувана на сайта на Народното събрание (НС). Точката е втора за четвъртък. Искането за оставката на кабинета беше внесено..

публикувано на 01.07.25 в 17:43
Васил Симов

Васил Симов: Пазарът у нас е балансиран и спокоен

Пазарът у нас е доста балансират – някои стоки поевтиняват, други поскъпват, но пазарът е може би едно от най-спокойните места в сравнение с всичко останало, каза анализаторът и ръководител на Софийската стокова борса Васил Симов в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той коментира влизането на еврото, повишението на цените на..

публикувано на 01.07.25 в 17:16
Цветан Симеонов

Цветан Симеонов: Плюсовете от приемането на еврото натежават пред минусите

Плюсовете и минусите от приемането на еврото отдавна са сложени на везните и силно натежават плюсовете . Това каза пред БНР Цветан Симеонов, председател на  Българската търговско-промишлена палата ( БТПП), която тази година празнува своята 130-годишнина. " Сред бизнеса в България винаги е имало 60 - 70% подкрепа за пълната интеграция на..

публикувано на 01.07.25 в 17:14

Горещата вълна в Европа продължава

Горещата вълна в Европа продължава. В няколко италиански области беше въведена забрана за работа на открито през най-топлите часове на деня. Франция затвори напълно или частично повече от 1300 училища, а Испания съобщи, че изминалият юни е бил най-горещият, откакто се води статистика. Великобритания: Оранжев код за жеги и днес Най-високото..

публикувано на 01.07.25 в 17:10

Съдът остави в ареста турски шофьор, предизвикал тежка катастрофа в Прохода на Републиката

Районният съд във Велико Търново остави в ареста турският шофьор, който предизвика тежката катастрофа в Прохода на Републиката през почивните дни. При инцидента сериозно пострада мъж от Ямбол.  Съдът прецени, че от събраните до сега доказателства може да се направи обосновано предположение, че 46-годишният турски шофьор на камион е причинил..

публикувано на 01.07.25 в 16:24
Фридрих Мерц

Мерц иска да бъде запазена Шенгенската зона, но без да се злоупотребява

Германия иска да бъде запазена Шенгенската зона за свободно движение между държавите в нея, но тя може да функционира, само ако не се злоупотребява, заяви германският канцлер Фридрих Мерц след среща с премиера на Люксембург. Поради увеличения миграционен натиск Германия продължава временните проверки по всичките си граници. Премиерът на..

публикувано на 01.07.25 в 16:24