"Ние разработваме биомастила за биопечатане на човешки тъкани и органи. Работим в посока да си биопечатаме тъкани, човешки, органи – евентуално", обяснява в интервю за БНР Мурад Реджеб, управител на стартъпа "МатриКем".
Компанията е започнала проучване в областта на биотъканното принтерно инженерство.
"Използвайки собствени пациентски клетки, които няма да бъдат отхвърлени, използвайки биомастила – полимерни разтвори, в които се влагат пациентските клетки, с помощта на принтер създаваме триизмерна структура, която е началото на човешката тъкан или орган."
Това е началото. В следващия ключов етап тази прототъкан трябва да се "отгледа" в подходящи условия.
Персонализираната медицина е едно от обещанията на биопечатането, изтъква Реджеб.
Той подчертава, че във фармаиндустрията експериментите върху животни могат да бъдат заместени, като директно се преминава към клинични изпитвания, след като са получени достатъчно доказателства, че даденият лекарствен кандидат е максимално безопасен.
Стартъпът на Реджеб провежда проучвания за регенеративен капацитет на хрущял, както и за извличане на колаген за научно-изследователски цели – за целта е създаден първият по рода си обект у нас, оборудван по европейски стандарти.
"Завършихме току-що първите ин виво, в животни, експерименти за съвместимост на колагена и на биопринтираните импланти, които създаваме. Това са плъхове. Искахме да видим дали ще наблюдаваме възстановяване на разрушен хрущял. Доста положителни са резултатите", разказва Мурад Реджеп с уговорката, че плъховете не страдат от остеоартрит като хората. Разработваното решение се финансира от Националния иновационен фонд и Агенцията за насърчаване на малки и средни предприятия.
"Следващата ни стъпка е да преминем през валидиране на този подход. Конят е идеалният вариант, но много труден вариант. На запад съществуват фирми, които са една-две стъпки напред."
Работата е интердисциплинарна, отбелязва още управителят на стартъп компанията.
"Ние сме изградили мрежа от всички университети в България. Под някаква форма работим с или имаме интерес заедно да работим с всички медицински университети. Ние сме в един "пашкул" в момента, не сме толкова зависими от това, което става в здравеопазването, което е и лошо, и добро."
След като приключи предклиничните изпитвания, компанията ще трябва да търси клинични партньори.
"Да има тъканен модел, на който да се тестват лекарствени препарати – много по-обещаващ, там бизнесът е ясен, контактите – много по-реалистични, отколкото да се чудя с българската здравна система в какъв момент ще мога да приложа биопринтиран имплант", коментира Мурад Реджеб приложението на разработките във фармацевтичната индустрия.
Чрез лекарствените препарати решенията ще достигат много по-бързо до пациентите, допълва той.
"Бионапечатаният орган е доста по-далече като приложение, а като приложение на биопечатането в козметиката вече е факт. Има бионапечатана кожа. Големи компании в лабораториите си имат такава кожа и я използват за тестване на козметични препарати."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..
Днес започват веселите габровски празници, чиято кулминация е утрешното карнавално шествие. Карнавалът продължава старите традиции, още от 19 век, на габровската "олелийня". Сега олелията става не на Сирни Заговезни, както тогава, а в третата събота на май. В годината, в която местните жители празнуват 165 лета от обявяването на Габрово за..
Пленителният магнетизъм на Ирландия със своята музика, литература, напитки и танци привлече вниманието и на Автономията за слушане. Това доведе в Десети студен комплекс на "Хоризонт" българо-ирландската банда Sonas , обединяваща танцьори и музиканти, вдъхновени от ирландската музика. Един от българските елементи в групата е Росен..
Животът на геолога доц. Невен Георгиев е интересен. Професионалното му призвание го води не само из прекрасни природни кътчета в страната ни, но и до места като Конго, Антарктида, Казахстан, Зимбабве. Той се занимава с геология от около 30 години. Сред интересите му в областта са локалните тектонски структури. Следи и образуването на..
В Тел Авив има необикновен ресторант. Всички, които работят в него – готвачи, сервитьори, музиканти са доброволци. Ръководи ги бивш главен готвач, която работи в елитен ресторант на Израел и е необикновена управителка. На празници, когато еврейската традиция предполага събиране на семействата на вечеря, има самотни хора, без семейства или хора,..
Врачански ученици от основния образователен етап ще пишат с буквите от първата българска азбука. Работилница "Глаголица" е част от програмата на Регионалната библиотека "Христо Ботев" във Враца, с която библиотеката участва в Националната библиотечна седмица. Аз, буки, веди, глаголи, добро, ест... "Всяка буква има послание",..
Въздействието на Държавна сигурност е разрушително по отношение на общността , в конкретния случай - на църковната общност, но това се отнася и за много други общности. Това каза пред БНР историкът и университетски преподавател проф. Момчил Методиев, който представи книгата си "Разрушаване на общността", която е новото заглавие в утвърдената..
Включването на строителните материали в списъка на стоките с висок фискален риск предизвиква хаос в сектора . Беше много кратък срокът да се..
Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Боян Раев заяви пред БНР, че задържаните във Враца и околни села четирима млади мъже са набирали..
И днес София остава без наземен транспорт. Според синдикатите вчерашните преговори със столичния кмет са се провалили. Трети ден без наземен..