Да не бъде маргинализирана българската външна политика от следващото правителство.
Това пожелание изказа пред БНР журналистът Любчо Нешков, собственик на агенция БГНЕС.
Според сближаването между България и Република Северна Македония е неизбежно:
"Не е историята проблем между двете страни, както искат да го внушат. Ние не се занимаваме с историята, ние не искаме да обясняваме какъв е бил Гоце Делчев. Това е проблем за тях (РСМ).
Нешков подчерта, че задачата на българските политици е "да обяснят какъв е рискът от случващото се в Белград и в Атина за региона" и "да търсят директен диалог с властите в Скопие за разрешаване на всички въпроси и това да става достояние на македонската общественост".
По думите на Любчо Нешков около кандидата за премиер на Северна Македония Християн Мицкоски има обкръжение от "официални говорители", които твърдят, че т.нар. френско предложение не е Библия:
"Твърдят, че не е нещо вечно и можело да се предоговори. Т.е. сме изправени пред една много ясна програма - отдалечаване на РСМ от Европейския съюз. Работят целенасочено в посока обединение и част от т.нар. Сръбски свят".
Няма нищо случайно в действията на Северна Македония, подчерта той.
"В Атина се провежда форум, който се превръща в антибългарско сборище", каза журналистът по повод на международна конференция в Атина, с която отбелязват шест години от подписване на Преспанското споразумение с РС Македония. Договорът беше подписан на 17 юни 2018 г. в с. Нивици на брега на Голямото преспанско езеро. Споразумението бе сключено от външните министри на двете страни Никос Кодзиас и Никола Димитров в присъствието на премиерите Алексис Ципрас и Зоран Заев.
Нешков цитира думи на Кодзиас, произнесени на този форум в Атина, с които той заявява, че "Гърция не трябва да подкрепя България за Шенген, докато има българско вето за РСМ":
"Това е открито заявен тежък геополитически съюз Белград - Скопие - Атина срещу България. Открито заплашващ. Мисля, че България има Министерство на външните работи... Защо на този форум няма политици от България, не са поканени".
Интервюто на Георги Налбантов с Любчо Нешков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Украинският президент Володимир Зеленски ще пристигне в неделя в Атина, където ще отправи призив за увеличаване на военната помощ за Киев. Зеленски пристига в Атина с две основни цели - да подсигури газа за Украйна през зимата и да договори допълнителна военна помощ от Гърция. Това коментират политически наблюдатели преди посещението на..
Партиите в управляващата коалиция в Германия се споразумяха вчера за нов модел за набиране на военнослужещи в армията. Християндемократите на канцлера Фридрих Мерц и социалдемократите, от чиито редици е министърът на отбраната Борис Писториус, се споразумяха за хибридна система, основаваща се на изцяло доброволен принцип за постъпване във..
Британската метеорологична служба издаде предупредителен оранжев код заради бурята "Клаудия", която вече пристигна с обилни и продължителни дъждове в части от Обединеното кралство. Дъждът ще се разпространи днес в големи части от Англия и Уелс, като е издаден и съпътстващ жълт код за тежки метеорологични условия. Оранжевият код е за..
Професор Христо Йоцов е тазгодишният носител на държавната награда "Свети Паисий Хилендарски". Той ще получи отличието на церемония в Гранитна зала на Министерския съвет от премиерът Росен Желязков. Професор Христо Йоцов е джаз музикант, композитор, аранжор и педагог с над 30 издадени албума. Той е и съавтор на музика за джаз,..
Комисията за финансов надзор за първи път организира специално събитие, посветено на потребителите на финансови услуги, озаглавено Ден на потребителя . Инициативата ще се проведе днес от 15 до 17 часа в София. Всеки ще може да зададе своите въпроси за застраховането, осигуряването и капиталовия пазар - трите сектора, които комисията регулира...
Институтът за пазарна икономика (ИПИ) изготвя мащабно годишно изследване на икономическото и социално развитие на областите у нас, през регионални профили по 75 индикатора. Генерално разликите са двойни – между областите на опашката и областите начело , обясни в интервю за БНР старши икономистът от ИПИ Адриан Николов за Регионални профили..
Руската Федерална служба за сигурност съобщи, че е осуетила украински заговор за убийството на неназован високопоставен руски държавен служител по време на посещението му на московско гробище. Служителите на ФСБ са задържали трима души за подготовката на атентата - двама руснаци и мигрант от централноазиатска държава. Според плана е трябвало..
От 5 януари зоните за платено паркиране в София ще бъдат разширени и ще поскъпнат двойно. Това прие Общинският съвет с 35 гласа "за" и 12 "против"...
Възможностите на тази партия, която ще се учреди в събота – Алианс за права и свободи (АПС), са ограничени, заяви в интервю пред БНР Гюнер..
Този бюджет е прахоснически, нереформаторски и изпуска възможности да приведе държавните финанси в ред , от което има нужда. Това каза пред БНР Милен..