Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за хумор. Запазена марка на селото е самодивската еньовска ракия.
 
Павликенското село Паскалевец е като страната на чудесата, а в приказния свят се потапяш само след две-три глътки от уникалната местна ракия, наречена Самодивска паскалевска сълза. По същността си това е гроздова ракия. И тук вече идва тайната. В прясната ракия се слагат определени билки, брани по изгрев слънце на Еньовден, когато всяка откъсната тревичка е лековита. Има си и друга тайна, споделя я кметът на Паскалевец Мирослав Димитров.

„Изнесена е на Еньовден, огряна е от лунната светлина. Самодивите излизат. Капват капчица от окото на самодивата. След това я прибираме и оставяме да отлежи. Само гроздова варим в Паскалевец. Паскалевец навремето имаше много, много лозови масиви, но в момента, за съжаление, не е останало абсолютно никакво лозе. Защо така се получи? Навярно застаряващо население, демографски срив, няма кой да ги обработва. С добри хора си пием ракията, всеки един добре дошъл в Паскалевец може да опита от нашата ракия. Тя става и за лечение на болежки, защото е с 22 билки и медът ни е с 22 билки“. 

Селото се слави и с пчелния си мед. В Паскалевец все още не са намерили отговор на въпроса - медът или ракията им са по-лековити. Накрая стигнали до компромисното решение - и двете в комбинация, за да е здрав духът и младо тялото.

Според Елена Ляскова жените в Паскалавец не отстъпват на мъжете.

„Както жените, така и мъжете си правят ракията с любов и затова ракията става мека, блага, пивка. Няма конкуренция, в пиенето на ракия почти сме наравно. За настроение, за сила, за да сме по-чаровни, по-красиви.

Паскалевец постепенно се подмладява, купуват се къщи, заселват се млади семейства, старите предават традициите на младите.

Със или без самодивска еньовска ракия хората в Паскалевец са с весели души и отворени сърца, посрещайки скъпите на сърцето си гости.

Репортаж от Паскалевец на Здравка Маслянкова чуйте в звуковия репортаж.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пъстри автентични носии и кръшни народни танци бяха представени в село Николово

Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..

публикувано на 04.05.25 в 08:08
Снежина Любенова и Василка Ненкова - учителки в град Левски

Учителска всеотдайност и обич получават децата в детските градини в град Левски

Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..

публикувано на 04.05.25 в 07:40
Владимир Буров

Владимир Буров е човекът, който променя живота на учениците си

„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи  свои собствени уникати, щастлив, че  е  отворил  за много свои възпитаници  вратите към  този красив свят.  Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..

публикувано на 04.05.25 в 06:43

Бойните другари на редник Преслав Стоянов почетоха паметта му в Силистра

На трети май се навършиха 20 години от гибелта на двама български рейнджъри по време на мисия в Ирак – Преслав Стоянов от Силистра и Валентин Донев от село Любимец. Джипът, с който българските войници са се придвижвали се преобръща по време на пустинна буря. На гроба на редник Преслав Стоянов в Силистра отново се събраха бойните му..

публикувано на 04.05.25 в 06:28
Златина Русева

Златина Русева: Документалното кино днес е най-силната медия и най-силното културно оръжие

Златина Русева е артистичен директор на Международния филмов фестивал "Милениум" , който е създаден през 2009 г. и ежегодно се провежда в Брюксел. Посветен е на основните цели на ООН за хилядолетието - премахване на бедността, насърчаване на социалните промени и гарантиране на устойчиво спрямо околната среда развитие навсякъде по света...

публикувано на 02.05.25 в 12:49

Обущар от Благоевград: Сега съм на 80, а трудовият ми стаж е 83 години

Старите професии, които са на изчезване, и новите, които ще заменят човешките ръце с роботи, коментираха пред БНР двама обущари от Благоевград, чийто трудов стаж е колкото един човешки живот. Данка Попева е на 86 години, а 69 от тях са минали в ремонт на обувки. Колегата ѝ Сотир Николов е на 80, но трудовият му стаж е 83 години , колкото и..

публикувано на 01.05.25 в 14:52
Галин Томов

Галин Томов и нишките на чудесата

Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица,  която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..

публикувано на 01.05.25 в 12:05