Според службата на ООН повече от две трети от тези хора са вътрешно разселени, като само в Судан има над 9 милиона вътрешно разселени, а 2 милиона души са избягали в съседни държави. В Газа израелската сухопътна офанзива срещу Хамас и бомбардировките са принудили 1.7 милиона души или около 80% от населението на анклава да се мести във вътрешността на територията и то по няколко пъти. Най-голямото разселване в света досега е предизвикано от гражданската война в Сирия, която започна през 2011 година. Все още близо 14 милиона сирийци са далеч от родината си. Прези миналата година милиони са прокудени от домовете си в Демократична република Конго и Миянма заради сражения и активни бойни действия.
За съжаление броят на бежанците продължава неизменно да расте, отбеляза Гранди:.
"120 милиона е много голяма цифра. Важно е също да отбележим, че за съжаление за дванайсета поредна година броят се увеличава. Конфликтите остават една от най-големите причини за разселването."
Нови и стари кризи повишават броят на бежанците в световен мащаб, отчита агенцията и добавя, че не е вярно, че всички търсещи убежище се насочват към богати държави. Мнозинството от хората или около две трети от тези, които са избягали в чужбина, остават в съседни страни, често при трудни условия, но с надеждата, че ще може скоро да се завърнат в родината си. През изминалата година Съединените щати са били най-популярната дестинация за търсещите дългосрочна закрила и страната е получила най-голям брой молби за убежище, следвана от Германия.
"Конфликтите се водят почти навсякъде и от почти всички страни с пълно незачитане на законите на войната, на международните хуманитарни норми. А много често конкретната цел е да се тероризират хората, да се насади страх у тях, което разбира се води до още повече бежанци отколкото в миналото," изтъкна Гранди.
Върховният комисар за бежанците призова правителствата да се опитат да решат проблема в основата му. Вместо да политизират бежанския въпрос и да търсят временни решения като затварянето на граници, управляващите трябва да работят заедно за намиране на трайни решения:
"Ако не настъпи промяна в световната геополитика, прогнозирам със съжаление, че цифрата ще продължи да расте. Може би не сериозно, но само ако имаме късмет да не избухват нови конфликти. Но фактът, че старите конфликти не се решават, също предизвиква увеличен брой бежанци. Надявам се политиците да проумеят, че хората имат нужда от светлина в края на тунела. Към момента обаче съм предпазлив в надеждите си."
В рязък контраст с призивите на ООН за решаване на въоръжените конфликти е докладът на изследователи от Програмата за оръжия за масово унищожение в Стокхолмския международен институт за изследване на мира (СИПРИ), които са установили, че ядрените сили модернизират арсеналите си с нарастването на геополитическото напрежение в световен мащаб. Деветте държави с ядрени оръжия, Русия, САЩ, Франция, Индия, Китай, Израел, Великобритания, Пакистан и Северна Корея, са похарчили колосални суми, отбеляза Алиша Сандърс Закри от института:
"Установихме, че през 2023-а всичките девет страни, които разполагат с ядрени оръжия, са похарчили 91 милиарда и 400 милиона долара за тях. Това са около три хиляди долара на секунда."
Близо 9 585 са ядрените бойни глави, годни за потенцилна употреба, а 2 100 от тях се поддържат в състояние на "висока оперативна готовност" за балистични ракети. Почти всички от тях са в арсеналите на Русия и САЩ, които заедно притежават 90 % от ядрените оръжия в света. За първи път обаче СИПРИ предупреждава, че Китай разполага с "няколко бойни глави в състояние на повишена оперативна готовност", т.е. готови да бъдат използвани незабавно. "В момента живеем в един от най-опасните периоди в човешката история", предупреди Сузи Снайдър, съавтор на доклада:
"Възоснова на изчисленията ни може да заключим, че определено се връщаме към съревнованието за ядрено въоръжаване. Крайно притеснително е, че се харчат такива пари от всички държави. Проблемът с ядрените оръжия е, че ефектът им не спира до границите на съответната страна, не може да използвате ядрено оръжие с надеждата, че то ще порази само хората на бойното поле."
Колосалните суми дадени за ядрено въоражаване показват, че се връщаме към лъжливата логика, че този тип оръжия са ценни, а всъщност единственото, което е попречило да бъдат използвани към момента е късмет. Късметът не е добра стратегия за сигурност, заключава Снайдър.
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Да върнат станцията за измерване на чистотата на въздуха на Орлов мост ! Това призова в интервю за БНР Стефан Димитров, създател на проекта airbg.info . " Държавата продължава да не иска да купи в София някакви датчици - на техните станции в златния стандарт на Световната здравна организация - и не иска да измерва, и не иска да ни..
Добрите хранителни навици трябва да се създават от детството. Това препоръча в интервю за БНР специалистът диетолог доц. д-р Мария Николова. Храни се по-малко и се движи повече - така тя формулира добрия баланс, като даде пример с традицията в Австрия да създават навици у подрастващите на по-умерено хранене и по-високо ниво на движение...
Наличието на изкуствен интелект налага да измислим нови дефиниции за това какво е интелект и интелигентност . Това мнение изказа пред БНР Мариана Тодорова, футуролог в Института по философия и социология на БАН. "Open AI направи голяма рекламна кампания 12 дни преди Коледа, в която твърдеше, че се демонстрират способностите на последния..
Изпращаме успешна година за криптопазарите , с над двойно покачване на цената на биткойн. Това каза пред БНР Валентин Михов, лектор за криптопазарите във Финансовата академия. След избирането на Доналд Тръмп се очаква обръщане на 180 градуса на политиката на САЩ и регулаторните органи към този актив , в противовес с рестриктивната..
235 хиляди лева са нужни, за да започне ремонта на читалище „Отец Паисий“ в село Извор. От края на 2023 г. ръководството на читалището по всевъзможни начини се опитва да събере необходимите средства. Събраната сума до момента е около 40 хиляди лева. Кампанията за набиране на средства продължава, така че който желае може да направи дарение от 2..
Изпращаме нелоша година за пазара на труда. Безработицата остава сред най-ниските от началото на промените - 5.16 на сто за ноември. Забавя се ръстът на заплатите, като за догодина се очаква да е от порядъка на 9-10%. Тази картина на трудовия пазар очерта в интервю за БНР Георги Първанов, експерт по човешки ресурси, член на УС на Българската..
Полезното за държавата е да се сформира редовно правителство. Тепърва ще разбираме какво означава Шенген на всички нива. Това мнение изрази пред..
В края на 2024-та година Синдикатът на административните служители "Подкрепа" започна национална кампания под наслов "Нашият глас за отнетия клас!" с..
Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни . Това..