Според службата на ООН повече от две трети от тези хора са вътрешно разселени, като само в Судан има над 9 милиона вътрешно разселени, а 2 милиона души са избягали в съседни държави. В Газа израелската сухопътна офанзива срещу Хамас и бомбардировките са принудили 1.7 милиона души или около 80% от населението на анклава да се мести във вътрешността на територията и то по няколко пъти. Най-голямото разселване в света досега е предизвикано от гражданската война в Сирия, която започна през 2011 година. Все още близо 14 милиона сирийци са далеч от родината си. Прези миналата година милиони са прокудени от домовете си в Демократична република Конго и Миянма заради сражения и активни бойни действия.
За съжаление броят на бежанците продължава неизменно да расте, отбеляза Гранди:.
"120 милиона е много голяма цифра. Важно е също да отбележим, че за съжаление за дванайсета поредна година броят се увеличава. Конфликтите остават една от най-големите причини за разселването."
Нови и стари кризи повишават броят на бежанците в световен мащаб, отчита агенцията и добавя, че не е вярно, че всички търсещи убежище се насочват към богати държави. Мнозинството от хората или около две трети от тези, които са избягали в чужбина, остават в съседни страни, често при трудни условия, но с надеждата, че ще може скоро да се завърнат в родината си. През изминалата година Съединените щати са били най-популярната дестинация за търсещите дългосрочна закрила и страната е получила най-голям брой молби за убежище, следвана от Германия.
"Конфликтите се водят почти навсякъде и от почти всички страни с пълно незачитане на законите на войната, на международните хуманитарни норми. А много често конкретната цел е да се тероризират хората, да се насади страх у тях, което разбира се води до още повече бежанци отколкото в миналото," изтъкна Гранди.
Върховният комисар за бежанците призова правителствата да се опитат да решат проблема в основата му. Вместо да политизират бежанския въпрос и да търсят временни решения като затварянето на граници, управляващите трябва да работят заедно за намиране на трайни решения:
"Ако не настъпи промяна в световната геополитика, прогнозирам със съжаление, че цифрата ще продължи да расте. Може би не сериозно, но само ако имаме късмет да не избухват нови конфликти. Но фактът, че старите конфликти не се решават, също предизвиква увеличен брой бежанци. Надявам се политиците да проумеят, че хората имат нужда от светлина в края на тунела. Към момента обаче съм предпазлив в надеждите си."
В рязък контраст с призивите на ООН за решаване на въоръжените конфликти е докладът на изследователи от Програмата за оръжия за масово унищожение в Стокхолмския международен институт за изследване на мира (СИПРИ), които са установили, че ядрените сили модернизират арсеналите си с нарастването на геополитическото напрежение в световен мащаб. Деветте държави с ядрени оръжия, Русия, САЩ, Франция, Индия, Китай, Израел, Великобритания, Пакистан и Северна Корея, са похарчили колосални суми, отбеляза Алиша Сандърс Закри от института:
"Установихме, че през 2023-а всичките девет страни, които разполагат с ядрени оръжия, са похарчили 91 милиарда и 400 милиона долара за тях. Това са около три хиляди долара на секунда."
Близо 9 585 са ядрените бойни глави, годни за потенцилна употреба, а 2 100 от тях се поддържат в състояние на "висока оперативна готовност" за балистични ракети. Почти всички от тях са в арсеналите на Русия и САЩ, които заедно притежават 90 % от ядрените оръжия в света. За първи път обаче СИПРИ предупреждава, че Китай разполага с "няколко бойни глави в състояние на повишена оперативна готовност", т.е. готови да бъдат използвани незабавно. "В момента живеем в един от най-опасните периоди в човешката история", предупреди Сузи Снайдър, съавтор на доклада:
"Възоснова на изчисленията ни може да заключим, че определено се връщаме към съревнованието за ядрено въоръжаване. Крайно притеснително е, че се харчат такива пари от всички държави. Проблемът с ядрените оръжия е, че ефектът им не спира до границите на съответната страна, не може да използвате ядрено оръжие с надеждата, че то ще порази само хората на бойното поле."
Колосалните суми дадени за ядрено въоражаване показват, че се връщаме към лъжливата логика, че този тип оръжия са ценни, а всъщност единственото, което е попречило да бъдат използвани към момента е късмет. Късметът не е добра стратегия за сигурност, заключава Снайдър.
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов приветства очакваното решение за пълноправното членство на България и Румъния в "Шенген". Пред партийни симпатизанти в Дулово, Силистренско, той благодари на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за "спазеното обещание": "Искам да благодаря и на председателя на Европейската комисия...
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..