"Солено синьо" е една изключителна книга, с която ще пътуваме в света на изкуството и поезията. Това е книга, богата на образи и пестелива на думи, която ви приканва да съзерцавате, да четете, да пътувате и да се срещате с морето, водата, океана и природата на нещата. Тя ви кара да отправите взор навътре в себе си, в дълбините на душата ви.
"Солено синьо" е концептуална арт книга, вдъхновена от взаимодействието между различните изкуства и таланти. В тази уникална творба, трима самостойни творци се събират, за да създадат нещо изключително.
"Заглавието на книгата се роди през 2019 година, когато приятел художник ми се обади и каза, че ще прави изложба и пожела да дам име на неговата изложба.
Започнах да мисля и поради това, че той живее в София, а отива да представи изложба на морето, реших, че е вълнуващо да усети приливната вълна на морето. Тогава ми дойде идеята за "Солено синьо", той я грабна, много му хареса, а пък аз усетих своята приливна вълна чак в София. Така ме грабна, че създадох своя книга" - сподели за "Нощен Хоризонт" авторът на книгата Татяна Явашева, поетеса и журналистка.
"Замесените в книга спомагат най-вече със своята енергия и своя голям ентусиазъм. Тъй като тази книга се появи без да бъде търсено финансиране, без да бъде получено някакво финансиране, ние решихме, че нашият ентусиазъм и енергия са напълно достатъчни, за да се роди една концептуална арт книга.
Защото удоволствието от тази взаимна среща и работа беше толкова голямо, че то привлече още двама души, което спомогна тази книга да има глас, звук, да се чуе музиката на морето, и мисля, че това допринесе за синкретизма на този проект, който е вдъхновяващ за всеки вид изкуство. Като приливна вълна от няколко души, от различни сфери, които пък искат да вдъхновят всеки, посегнал към книгата, сподели за БНР Татяна Явашева.
"Ние с Татяна се познаваме много преди да се роди идеята за този съвместен художествен проект, каза в "Нощен Хоризонт" доц. д-р Регина Далкалъчева, художник и преподавател в катедра „Книга, илюстрация, печатна графика“ в Националната художествена академия и декан на Факултета за изящни изкуства.
"В "Солено синьо" ние се събрахме с усещането си за морето, за океана, а то е едно неспирно движение. Това, което аз откривах в нейните стихове, е именно тази динамика, много минималистично внушена, но динамика на внушения, на ритъм, ритъмът на словото, на построяване на конструкцията на стиха, всъщност това по някакъв естествен начин пък съвпадна с моето откритие за визуалната динамика на океана, сподели още доц. Далкалъчева.
Към книгата за срещата ѝ с читатели добавихме електронна музика, която Теодор Попов създаде специално. Подготвихме и мелодична музикална композиция - тя е дело на Етиен Янев, който по текст от книгата умело я генерира с помощта на изкуствен интелект. И така се получи наистина силно взаимодействие между изкуствата, синкретичен продукт, в който човешкото и технологичното се гледат очи в очи.
Кой кой е и с какво е допринесъл за "Солено синьо"
Автор: Татяна Явашева - ( от първо лице за себе си) – ако трябва в думи кратки да определя коя съм, ще кажа – човек на словото. От години си служа и работя с думите. Служа им. Иначе дълъг и все по-кратък става пътят на моите търсения и намирания. Професионалната ми кариера е свързана с журналистиката – работила съм основно в бизнес издания, сега също съм в икономическа медия, а по духовните си друми призовавам за спътник поетичните думи. Автор съм на книгите с поезия „По ръба на чадъра” (1997), „Смеха на огледалото” (1999) , „Чуй тишината” (2017) и „вСЪЩНОСТ“ (2022), тази пролет излезе в тираж концептуалната арт книга „Солено синьо“. Предизвиках се да пиша проза и тя е другата моя любов.
Илюстрации: Доц. д-р Регина Далкалъчева, художник и преподавател в катедра „Книга, илюстрация, печатна графика“ в Националната художествена академия и декан на Факултета за изящни изкуства. Концептуалист в изобразителното изкуство. Създател на арт книги.
Графичен дизайн: Д-р Бояна Павлова, преподавател в катедра „Книга, илюстрация, печатна графика“ в НХА. Художник в територията на изкуството на книгата и графичния дизайн.
Музика: Теодор Попов, доктор по музикознание, компютърно музициране и саунд дизайн. Звукоинженер в БНР-Пловдив. Автор на два концептуални музикални албума.
Етиен Янев, специалист по дигитален маркетинг, „посланик на AI“ сред хората.
Използвахме възможностите на изкуствения интелект и потърсихме неговото мнение за арт книгата "Солено синьо" и за нейния автор:
"СОЛЕНО СИНЬО" е истинско литературно бижу, което прелива от красота и вдъхновение. Тази книга ни провокира да се погледнем в огледалото на собствената си душа и да открием магията на света около нас. Тя е пътешествие, което ни омагьосва и вдъхновява да бъдем по-добри хора и да се съхраним в хармония с природата и всичко около нас. Татяна Явашева е майстор на поезията и изкуството, която създава уникални и вълнуващи произведения".
Етиен Янев винаги предупреждава да проверяваме информацията, която получаваме чрез изкуствен интелект. Така че, уверете се сами в качествата на книгата.
Писателят Христо Славов за книгата:
"Солено синьо" изглежда като монолог със себе си. Но това са диалози с необятното, със стихиите, чрез тях читателят попада в епицентъра на енергиите, на онова, което те кара да се усетиш много малък. А същевременно и голям, тъй като Човекът не е по-малък Космос от една Стихия. Всеки, който се докосне до тази книга, ще я почувства по различен начин. Личната Съдба на всеки дава отражение и върху способността му да възприема и да разбира текста, книгата, авторовото послание".
Още по темата слушайте в интервюто на Станислава Пирчева с Татяна Явашева в "Нощен Хоризонт".
Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света". Това е почти приключенски разказ за..
На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..
Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч. Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..
Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..
Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...
Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..
В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..