В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.
Сдружение Туристическо дружество - "Лудите мечки" обединява млади хора, ентусиасти, които увличат други след себе си в споделени походи в планината - това са Желязко Великов, председател на сдружението, Йонко Йонков и Мария Владимирова, членове на туристическото дружество.
"Димитър Богданов е човекът, който ме накара да се влюбя в планината, той вече не е между нас, той е от моето родно село Зая, където е и регистрирано дружеството, като започнахме с три-четири дни къмпингуваме в Стара планина, от там ми дойде любовта към планината, каза за "Нощен Хоризонт" Желязко Великов.
"Организирахме и традиционни походи - "По стъпките на Апостола", по Козлодуй и връх Околчица, който събират много хора, така че винаги е нужен човек, който да те запали, допълни Великов.
"Аз се занимавам сериозно с планинарство от 10 години, като малък съм бил по излети с баба и дядо в околностите на Търново, но 2014 година с група приятели бяхме в Родопите, на Чудните мостове, когато се заплених по планината и така до днес, сподели Йонко Йонков за БНР.
"Бяхме наскоро в Родопите, 29 човека в двудневен преход, спахме на хижа "Момчил юнак" и после на хижа "Преспа", разказа Мария Владимирова.
"Аз съм от Дупница и като малка още сме се качвали семейно на Рилските езера, по-късно на връх Мусала, това беше първият ми преход от групата по туризъм от училище, допълни Мария.
Тримата планинари посочиха, че обичат българските планини, но са се качвали върхове и в Гърция, Словения, сега ще ходят и в Турция. Там искат да качат връх Арарат, първенецът в Турция.
Според тях освен издръжливост, се изисква повече отдаденост и любов, за да катериш планини и върхове.
Още по темата в звуковия файл.
Младежи от няколко училища в Смолянско създават благотворителни и еко каузи по проект "Активни младежи в Родопите" по Програма "Еразъм+". Той е насочен към възможностите за младежко участие в разработване на политики за подрастващите от общините Смолян, Девин и Рудозем. Проектът предвижда семинари за обучение на младежи във всяка от трите..
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..