Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Клери Хананел: Баща ми беше прекрасен човек, уважаван и обичан учен

Улица в Тел Авив ще носи името на главния равин на България Ашер Хананел

Софийската синагога
Снимка: Ани Петрова

Тел Авив е един от най-бързо развиващите се градове в света. Уличка в Източната част  на града, която досега носеше само номер, вече е наречена на основателя на Еврейския исторически институт в София, сега част от Института по Балканистика при БАН, Ашер Хананел. Той е бил и главен равин на България по време на Втората световна война.

В своето слово заместник кметът на Тел Авив Гал Демайо подчерта:

"Свикнали сме да се гордеем с преселниците от България в Израел, които за нас са много специални и обичани хора, но сега именуваме улица на евреин, който не се преселва в Израел. Бил е главен равин и е казал, че се чувства като капитан на кораб и няма да напусне мостика, докато в родината има и един единствен сънародник.

Наистина, по време на Втората световна война, заедно с равинът Даниел Цион, е един от ръководителите на демонстрацията на софийските евреи на 24 май 1943 г., против изселването им в провинцията. След разгонването й, българския митрополит Стефан приютява двамата равини. След това равин Хананел се свързва с Екатерина Каравелова и с това избягва участта на Даниел Цион, който е изпратен в единствения в България концентрационен лагер от фашистки тип, само без газови камери, в Сомовит.

Ашер Хананел е бил изселен в провинцията, но негласно му е било разрешено да се завърне, след като при бомбардировка над София, бомба подпалва част от софийската синагога.

Равин Ханане се включва в идентифицирано и спасяването на старинните ръкописи и оцелели старопечатни книги. Той поставя началото, заедно с още двама учени, на научния институт за изучаване на еврейското наследство на Балканите. Той е дипломиран правист от Софийския университет, но е изпратен да учи за равин където се увлича по история и народопсихология.

За Ашер говори и дъщеря му Клери Хананел:

"Баща ми беше прекрасен човек, уважаван и обичан учен, историк в Българската академия на науките, български офицер от запаса, отличен с медал за храброст, главен Равин на България и София.

Денят му се разделяше на две. Точно срещу синагогата се намираше кабинета му в научния институт при БАН.

Повечето време беше там и само за литургиите се връщаше в синагогата. Понеже имаше прекрасен глас и бе много музикален, пристигаха много българки, а не само евреи, да слушат службите - като на концерт.

Като бях малка обичах да се настанят в скута му, когато четеше научна или религиозна книга и да заспя. Беше мъдър и смел. А на българските евреи по време на Втората световна воина им бе нужен точно такъв лидер. Бореше се против закриване на много от еврейските институции в България, най-вече на еврейското училище.

По време на нюнмбергския процес даде показания за спасяването на българските евреи и за участието на българската армия във втората фаза на войната против фашизма. Активизирал е световната еврейска общественост в защита на България, третирана като съюзник на Германия, и за приемането на страната в ООН.

Не се боеше да защитава собствено мнение и по време на Синайската криза на Израел, на конференция в Париж, не застана на позицията диктувана от СССР. На връщане му спретнаха „активно мероприятие“ на летището. Подхвърлиха в багажа му златни монети. Въпреки че след това бе реабилитиран, натискът, който е бил оказан върху колегите му -учени и българската културно-просветна организация на евреите, да се отрекат от него, го сломи и почина от инфаркт.

Репортаж от Тел Авив на Искра Декало чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21

Поредицата "Седемте хълма" възкресява паметта за Пловдив

"Южнобългарска хроника" на Димитър Мантов е част от библиотека "Седемте хълма", посветена на Пловдив. Това е втората книга от автора, която е включена в поредицата. Другите заглавия от библиотека "Седемте хълма" са "Този шарен Пловдив" от Георги Райчевски, "Ескадронът" от Стефан Дичев, "Хълмът" от Димитър Кирков, "Да живей съединението"..

публикувано на 06.09.24 в 14:38

Спомени за Ален Делон от "Златния фонд" на БНР

Сцената на европейското кино изгуби една от най-бележитите личности на двадесети век - Ален Делон. В памет на непрежалимия актьор, режисьор и певец "Дома на киното" организира седмица в негова  памет.  Спомени за Ален Делон от „Златния фонд“ на БНР: "Вярвам, че в киното няма творчество на ниво актьор, имам предвид. Казвам, че на един..

публикувано на 05.09.24 в 15:16
Христо Христов (вляво) и Борислав Стойков (вдясно)

Архитектурните потайности на Русе във фотокнига на млад лекар

Млад лекар от Русе издаде фотокнигата "Архитектурата на град Русе". Христо Христов е любител фотограф, с интереси в областта на историята и архитектурата. Книгата съдържа снимки на 310 обекта. " Това е моята мисия. Не само хората в Русе, а в цялата страна да се гордеят с това, че са българи и всеки със собствената си архитектура в своя..

публикувано на 02.09.24 в 14:18

Възстановиха Пиклата в Червена вода

В дните на суша и воден режим в десетски селища на страната, една чешма потече отново, а майстори възстановиха красивия й каменен дом. "За нас не е срамно да кажем, че чешмата се казва Пикла." Да, така хората в село Червена вода наричат чешмата, която след десетилетна почивка отново разхлажда хората по стария римски път...

обновено на 01.09.24 в 08:39

В село Крушовица възстановиха паметната плоча на гроба на поп Минко

През това лято във врачанското село Крушовица се проведе голяма родова среща на наследниците на местния свещеник от периода на Възраждането - поп Минко Цалов.   Със средства на фамилията беше възстановена паметната плоча на гроба на поп Минко, който се намира в двора на селската църква. Неговите наследници са и сред дарителите за..

публикувано на 01.09.24 в 07:00

В Тел Авив представиха шоуто "Четири стихии"

"Четири стихии" е названието на необикновено шоу, при което любителите на приключения станаха свидетели на „магическо превъплъщение“, изиграно от циркови артисти на изключително необичайно място - Експо центъра на Тел Авив, където обикновено се показват изложби на иновации или има спортни състезания.  Всъщност това са четири части на цирков..

публикувано на 01.09.24 в 04:51