Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Нова книга на Павлина Павлова:

"Тервел - спасителят на Европа" - за славното минало на българите и поуките за днешния ден

Павлина Павлова за първи път разкрива детайли за семейството на княз Аспарух

3
Станислава Пирчева и Павлина Павлова
Снимка: БНР

Българската история е тема, която ни е близка и винаги ни вълнува. В "Нощен хоризонт" говорим за историята като урок и поука за днешния ден, в разговор с интересни събеседници и техните гледни точки. В един увлекателен и документално истинен разговор, писателката Павлина Павлова ни пренася в славното минало на България и разкрива нови и интересни факти за една от най-важните фигури в нашата история – княз Тервел. 

Павлова разказа за своя нов исторически роман "Тервел - спасителят на Европа". Тя сподели за процеса на писане и за самия роман, както и за историческите личности и събития, описани в него. Романът обхваща периода от смъртта на княз Кубрат до кончината на княз Тервел. В анонса на романа тя споменава, че книгата е документално истинна и увлекателна. 

В разговор със слушателите на предаването, тя обясни как съчетава тези две качества в романа и какви са основните предизвикателства при създаването на толкова мащабно историческо произведение, обхващащо важни събития и битки

В книгата си Павлина Павлова за първи път разкрива детайли за семейството на княз Аспарух, неговото управление и разширяването на Дунавска България. Ще чуем вълнуващи разкази за славните битки, в които княз Тервел води войската, както и за неговата роля в подкрепата на император Юстиниан II, който го награждава с титлата "кесар" и му дарява обширната област Загора

Новата книга на Павлина Павлова, "Тервел - спасителят на Европа", разказва за ключовата роля на българския хан Тервел в спирането на арабското нашествие през VIII век. Тази историческа творба представя величието и стратегическия гений на Тервел, който с победата си при Константинопол защитава християнската цивилизация в Европа

 "Тервел - спасителят на Европа" от Павлина Павлова е книга, която не само възражда славната история на хан Тервел, но и предлага важни уроци за съвременния свят

От днешна гледна точка, неговата победа е символ на обединение и решителност, показвайки как един човек може да промени хода на историята и да защити цивилизационните ценности. Тази книга ни напомня за значението на стратегическото лидерство и храбростта в критични моменти от историята. 

В разговора се включиха и литературният критик Георги Цанков, който сподели своите впечатления от творчеството на Павлова, както и почти 100-годишният й почитател Въцо Въцов, който разказа за своя дългогодишен интерес към нейните книги.


"Посвещавам този роман на един от най-големите съвременни будители – проф. д-р Иван Гаврилов. Животът му е вдъхновяващ пример за съвременниците. Закърмен с огромна обич към Отечеството, той превръща саможертвата на своя прадядо старши подофицер Марко Лазаров Качов, кавалер на два ордена "За храброст", загинал в битката при връх Чеган през Първата световна война, в еталон за родолюбие. И неуморно кръстосва България през свободното си време, за да изважда от тъмните гънки на историята ни малко известни или забравени ярки личности, паметни събития, места на важни стълкновения. Усилията му са насочени да възкресяват късчета, които будят гордост и самочувствие в потомците. Защото какво бъдеще ни очаква, зависи от това какви деца ще отгледаме и възпитаме. А професор Гаврилов, без парадни фанфари, тихо върши будителската си дейност, понеже така чувства своя морален дълг. Респект, професоре! Посвещавам този роман и на Ева и Петьо – защото ги обичам."


Още по темата слушайте в разговора на Станислава Пирчева с Павлина Павлова и Георги Цанков. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Елена Петкова

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе

20 години от създаването си отпразнува сдружение "Еквилибриум" в Русе. Екипът предоставя социални услуги и е в основата на усилията за деинституционализация на децата в България. Малко известен факт е, че след случая "Могилино", разкрит от британската телевизия ВВС, точно тези хора поеха грижата за децата от този социален дом. Една от най-големите..

публикувано на 20.10.24 в 08:01

Трънливото виноделие на Тодор Костадинов от Боровци

Тодор Костадинов от село Боровци, между Монтана и Берковица, е пазител и изследовател на местни стари сортове лози , както и самоук винар. Посветил се е на винени експерименти, някои от които официалните винопроизводители трудно си позволяват. Костадинов стопанисва 20 декара лозя, в които все още има никому неизвестни сортове. "Тези лозя..

публикувано на 18.10.24 в 07:20

Писателката Марина Константинова и легендите за румънската кралица Мария Единбургска

През 2024 г. се навършват 100 години от изграждането на архитектурно-парков комплекс "Двореца" в Балчик, който възниква като резиденция на румънската кралица Мария /1875-1938/.   Тя го нарича с турското име „Tenha Yuvah”, което в превод означава самотното, или уединеното гнездо. Днес по-разпространен е преводът „Тихото гнездо”. Кралицата посещава града..

публикувано на 17.10.24 в 17:55

Размислите на един квартален автомонтьор

Трябва да се преразгледа цялата организация на движението . По магистралите у нас скорост над 120 км/ч е опасна , съгласен е инж. Богдан Милчев от Института за пътна безопасност. Потребителите на транспортната система и тези, които ни я доставят – политиците, живеем в две различни държави , смята той. Промените за конфискуване на..

публикувано на 15.10.24 в 11:21
Емилия Юкер

Емилия Юкер: Ние можем да бъдем само българи, където и да сме по света

В този епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности"  талантливата  и многостранна Емилия Юкер преминала през Америка, завърнала се отново в Европа, спечелила уважението и признанието  и на  Германия, не изневерила на любовта си към  България ни напомни, че където и да сме, ако искаме да бъдем успешни, трябва да се развиваме, но не трябва да..

публикувано на 14.10.24 в 14:46

"Не се знае кой кара влака в Странджа". Защо НПО върши работа на институции?

В сравнение с предходни години, през настоящата туристопотокът в Странджа е много по–голям. Това отчитат от туристическото дружество "Насам-натам". Преди 4 години дружеството е започнало да реализира своя стратегия да възстанови стари туристически маршрути, които не са поддържани, както и да създаде нови . "Поставихме указателни табели по..

публикувано на 11.10.24 в 07:14
Самуилова крепост край Петрич

Костите на цар Самуил - между "гробоманията" и политическата употреба

За историческата наука няма съмнение, че Самуил е един от най-великите български царе в Средновековието. Това потвърдиха с нови доказателства учени от цяла Европа на международна конференция, посветена на 1010-годишнината от управлението на българския владетел. Неизвестни факти от живота на цар Самуил бяха представени на конференция Важен..

публикувано на 10.10.24 в 09:06