Поредната експедиция към Трън в търсене на следи от динозаври поема на път.
"Тръгваме обичайната група към Трън с ръководител доц. Латинка Христова от Националния природо-научен музей, с колеги от Геологическия институт на БАН и палеонтолози от СУ, тоест групата, която вече от 7 години работим в находището, разказа за "Хоризонт" палеонтологът от Националния природонаучен музей при БАН асистент Владимир Николов.
Николов автор на излязлата през миналата година научно-популярна книга "Песента на титаните".
"На първо място сме намерили досега останки от два вида динозаври, единият от групата на титанозаврите - едър, четирикрак, дългошиест, другият е по-малък двукрак растителнояден.
За наша изненада още първата година успяхме да открием и останки от крокодили, костенурки, жаби, риби, които са живеели в сладководните басейни покрай динозаврите.
Самата датировката на находището беше направена въз основи на цветен прашец и растителни спори от проф. Павлина Павлишина от СУ - (Проф. д-р Полина Павлишина от катедра "Геология, палеонтология и изкопаеми горива" е избрана за член на Международната Комисия по Кредна Стратиграфия в новия мандат 2024–2028 г. Международната Комисия по Стратиграфия е най-авторитетния орган, отговарящ за поделенията на Международната Стратиграфска Скала, установявайки глобални стандарти за техните граници и подялба и утвърждавайки типови разрези за тях по света - бел.ред.)
Данните показват, че възрастта на находките е някъде около 83 милиона години от епохата на късната креда, допълни още Николов.
"Изследването на нашето находище е от голямо научно значение, защото конкретно за този интервал - преди около 83 милиона години данните за сухоземната гръбначна фауна са относително ограничени.
Едва няколко са големите находища в Европа с по-разнообразна и добре запазена фосилна фауна, така че нашето находище обещава да запълни някои празнини в знанията ни за това как са еволюирали сухоземните фауни, основно гръбначната фауна, която е била доминирана от динозаври в района на Европейския архипелаг през епохата на късната креда, посочи Николов.
Има по-стари находища, по-млади, но нашето е по-средата и очакваме да получим доста любопитна информация, която да е полезна за цяла Европа, имаме няколко публикации и участия в конференции, като до края на годината очакваме поне две статии, посветени на фосилен материал от находището да бъдат публикувани в специализирани научни списания, допълни ученият от БАН.
По думите му очаква се поне за няколко от организмовите групи гръбначни животни от находището да стане ясно как са се разселвали, също за разпространението на един неочакван вид риби, които се откриват за първи път на територията на България, като колежката доц. Латинка Христова работи по фосилните костенурки, като информацията, която имам до момента е, че резултатите са доста интересни и неочаквани, поясни още Владимир Николов.
Изследването на мезозойската гръбначна фауна и на динозаврите е все още прохождащо научно направление у нас, обобщи ученият.
Още по темата в звуковия файл.
Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
Извънредната ситуация с пожара край Костинброд се е развила много бързо – в рамките на 30 минути, не е имало време да се изпрати съобщение чрез..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..
Пороците в Конституцията, допуснати от сглобката, не бяха отстранени от Конституционния съд. Така президентът Румен Радев коментира това, че..