Оказва се, че да обвиняваме слънцето за високите температури е крайно несправедливо. Публикация в научно-популярната платформа Климатека.бг посочва, че слънцето далеч не е основният елемент, контролиращ температурата на Земята и , че слънчевите колебания допринасят за едва 0.1 процента от температурните промени.
Какво се случва тогава, че станахме свидетели на изключително горещи лета, на много топли зими, на силни бури и дъждове.
Затопля се не само земята, но и водата. Ледниците се топят, повишава се нивото на световния океан.
Обясненията се търсят в две посоки – човешката дейност, като причина за климатичните промени или някаква цикличност, в която Земята се затопля и изстива. В същата статия се дава пример междуледников период преди 120 хиляди години, когато температурата на Земята, нивата на въглеродния диоксит и на океаните са били по-високи от днешните.
Кое е вярното и трябва ли да продължим да вредим на планетата? Какви ще са последиците и колко време имаме да направим промяната?
"Обикновено съдим за промените около нас според усещанията си и много по-трудно приемаме цялостната картина. Науката е нещо, което изследва промените по много различни начини в продължение на столетия дори и е факт, че климатът в продължение на милиони години се е формирал, променял под влияние на космически и земни фактори, разказа в "Нощен Хоризонт" Христо Панчев, част от екипа на Грийнпийс за Централна и Източна Европа.
Панчев е и координатор в инициативата за "Зелено Възстановяване на Украйна".
"За промените на климата единственото потвърдено от различни научни източници и данни е, ролята на човешката дейност, изгарянето на фосилни горива и обезлесяването. И повишаването на парниковите газове. Наличието на парникови газове в атмосферата е нещо, което също има естествен произход в годините назад...Това се е дължало на активната вулканична дейност в далечното минало на земята.
Парниковите газове задържат топлината и ако нямаше парникови газове, щяхме да живеем в тотален студ, в ледената епоха.
Какво обаче се случва в съвремието ни - изравяйки от земните недра въглеводороди, получили се от гниенето на всякакви организми, ние сега ги изравяме и ги изгаряме, и ги изхвърляме в атмосферата, ние причиняваве затопляне.
Някои хора днес си мислят, че терминът "климатични промени" е нещо ново и модерно, сега възникнало, но науката за атмосферата и климата е много стара.
Първата концепция за това, че атмосферата задържа топлина съобразно газовия състав е от 1827 г., когато френският учен Жан Батист Фурие издава свое изследване.
Първата жена в климатичните изследвания - американката Юнис Нютън Фут, през 1856 година чрез експеримент доказва, че сгъстеният въздух се затопля по-бързо от нормалния, че въздухът, наситен с влага, или с въглероден диоксид също се загряват по-бързо, тогава в 19 век тя издава книга по темата, но под името на съпруга си, защото по онова време не е било възможно жени да публикуват научни трудове, разказа още Панчев.
Още по темата в звуковия файл.
Американският президент Доналд Тръмп осъществява безпрецедентна атака срещу околната среда в рамките на първите си 100 дни от втория му мандат. Според изследване на Юридическите факултети на Колумбийския университет и "Харвард" администрацията на Тръмп е предприела 145 различни действия, за да отмени или отслаби екологичните правила в..
Една от забележителностите на Павликени е в центъра на града, но това не е паметник или красива достолепна сграда с богата история. Това е общинският зоопарк с десетки породи птици и бозайници. Зоокътът е като райска градина с места за отдих и люлки за децата. Безплатен е за посещения, но хората, които идват от близо и далече, не..
Варненската кметска управа предлага да се инкриминира нерегламентираното изхвърляне на строителни отпадъци. "Проблемът с незаконните сметища на територията на всички общини е много сериозен. Искаме да направим предложение да се инкриминира самото деяние на изхвърляне на строителни отпадъци . Около контейнерите в градската част ще го забраним..
С провокативна акция с парапланер над втория по големина ТЕЦ у нас екологичната организация "Грийнпийс" - България иска да накара управляващите да спрат да финансират въглищната индустрия и да обърнат внимание на зелената енергия в България. Акцията беше осъществена малко преди 8 часа тази сутрин. Още за посланието на активистите - в..
Расте недоволството срещу разполагането на ветрогенератори в Осоговската планина по пътя на основния маршрут към връх Руен . Кюстендил e на крак срещу изграждането на ветроенергиен парк. За 14.00 ч. пред Общината е заявен протест. По това време общинските съветници ще гласуват за инвестиционното намерение на софийско дружество да изгради..
Деинфлуенсъри са хората, които ни карат да се противопоставяме на наложената от инфлуенсърите свръхконсумация . Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата. По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят..
Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за..