"Любител съм на природата, на водата, на гората и на всички останали природни забележителности. Затова хрумна ми някаква идея преди много години - с моя баща да вземем да направим една хубава, модерна чешма. Но за да направим такава чешма, искат се много неща - първо, трябва да намериш извор или поток от някъде, а след това да положиш някакви средства, да я изкараш на път, а това значи много проблем и е много рисковано", добави той.
Повечето вода излиза от дебели, сенчести места и за да има вода, трябва да има гора, подчерта в интервю за БНР Красимир Рашилов от Доспат, който е бил финансист по професия и е дълбоко религиозен:
"Навремето старите хора благодарение на водата са заселили селото тука - село без вода го няма! Навремето не е било като сега - включат водопроводи, а всичко е било самородна вода. Тук някога е идвал султан Мехмед Четвърти на лов и неслучайно е идвал от Истанбул, от Цариград, през Одрин и в Доспат, минавайки Батак. Помня какви гори имаше навремето преди да се появи тази дървена мафия, която поголовно изсякоха материали, създадоха бизнес, а държавата - мълчи. А и в тези пожари сега има и човешка ръка ..."
Водата, която е изградил с баща си преди около половин век е в памет на целия род. Минават през различни перипетии, докато я изведат на един километър от гората, за да е достъпна за хората. Чешмата се намира на изхода на Доспат на главния път в посока Гоце Делчев и има 10 чучура.
"Водата не е за напояване - тя е за хората, но идва далеч от гората, където те не минават. Мислихме, умувахме и накрая намерихме една вода и се пазихме да не я откраднат други, да не я направят чешмата, да не ни изпреварят! И решихме с моя баща, разграфихме и всяка година започнахме да следим водата в най-топлото, най-студеното и най-валежното време. И си водехме едно дневниче, и като минаха три години вече трябваше да направим нещо!"
"И преди да построим чешмата взехме няколко проби от водата, отидохме до Стара Загора в лаборатория, която я изследва по няколко показателя. И по 32 показателя - всичките са отрицателни! И там ги залепихме, за да ги виждат хората в специална рамка и спокойно да пият", разказва 86-годишният мъж.
"Няма утайки - нашата вода е кристал чиста и колкото да пиеш, повече огладняваш. Хубаво е! Водата е живот! Направихме чешма с 10 чучура като всеки чучур е в памет на най-близките. Свободен чучур няма! И я пуснахме на забележима дата - 24 май 1974 година", каза още Рашилов, който познава изворите и чешмите в целия Доспатски регион и околностите.
Според него около 5 процента от откритите изворни води изчезват напълно, а другите поетапно като всичко зависи от годините и мястото, където е изведена вода:
"Природата е майката - тя е живот! Въздухът обаче, е отровен, атмосфертата е отровена и от там идва. И химията много напредна, мръсотията и народът е лош, не пази ...".
Възрастният родопчанин призова и да се вземат сериозни мерки предвид засушаването, което ще доведе до по-чести проблеми с безводието:
"Държавата и Народното събрание ако не се вземат в ръце да се дадат средства - не е на хубаво! Държавата и народът вървят назад, болниците се пълнят ... Пълна ревизия трябва да направят в България на тези благи, на тези природни богатства и ресурси, на водата, на изворите! Особено тук в Родопите с тези кристални, чисти, хубави води, а държавата е обърнала гръб на природата и всичко е бизнес, престъпление и бизнес! Мъка ми е голяма, не всичко е пари ...".
Цялото интервю с Красимир Рашилов на Радостина Чернокова за предаването "Чуй лятото" с Мария Петрова и Зорница Близнашка, както и подробности може да чуете в звуковия файл.
„Донорството е любов“ - това послание отправя гостът на „Любими празнични истории“ - Милена Златкова. Познавате я като част от екипа на "Тройка на разсъмване" по радио Витоша. Може би сте чували и за каузата й да запознава хората с възможностите да дарят частица от себе си за създаването на нов живот. Тя е сред създателите на..
На 1 януари България и Румъния станаха пълноправни членове на Шенгенското споразумение. Двете държави влязоха в ЕС още през 2007 година, но до 2023 г. не бяха приемани в шенгенската зона на европейските страни, премахнали граничния контрол помежду си. С премахването на граничната бариера между България и Румъния настъпиха промени както за..
Битките по време на Средновековието по българските земи са били не просто въпрос на чест и оцеляване, а и на преминал през вековете героизъм, който предизвиква възхищение и до днес. Част от този военен блясък може да се види в изложбата "Хроники от стомана", открита на 11 декември в Национален археологически институт с музей при Българската..
Бившият футболист на "Левски" и на ЦСКА Божидар Искренов разказа живота си във футбола в книга . "Дъщеря ми настоя, че е станало време за това, а иначе идеята е стара", разказа бившият национал, известен с прозвищата Гибона и Радостта на народа, който в последните години живее в САЩ, където кара такси, и в Канада, където продава..
Наскоро във Враца отвори врати първата по рода си у нас кафе-книжарница с кауза . Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи с редки генетични и онкологични заболявания . Необикновената книжарница работи и за други..
" Базиликата е като звездното небе в лятна нощ : оставате пленени от нейния блясък и великолепие. Рискува обаче да бъде ням свидетел на "безкрайната красота", ако интелектът не е обогатен със знания, а поривът на сърцето не е подхранен от духовен опит ", казва кардинал Мауро Гамбети , архиерей на базиликата и викарий на папата за..
Ник Борисов се занимава с шоколатиерство от 12-годишен. Сега е на 14. Натрупал е вече почти тригодишен опит в изработването на шоколадови скулптури. Всичко, което знае за шоколада, дължи на шеф Ради Стамболов . От него е научил най-напред как да прави шоколадови бонбони. В момента учи графичен дизайн и смята, че това ще му помогне в..
Предложеният бюджет за 2025 г. не трябва да минава, но в същото време не трябва и да стои в неизвестността. Това заяви пред БНР Георги Кадиев от..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..