"Любител съм на природата, на водата, на гората и на всички останали природни забележителности. Затова хрумна ми някаква идея преди много години - с моя баща да вземем да направим една хубава, модерна чешма. Но за да направим такава чешма, искат се много неща - първо, трябва да намериш извор или поток от някъде, а след това да положиш някакви средства, да я изкараш на път, а това значи много проблем и е много рисковано", добави той.
Повечето вода излиза от дебели, сенчести места и за да има вода, трябва да има гора, подчерта в интервю за БНР Красимир Рашилов от Доспат, който е бил финансист по професия и е дълбоко религиозен:
"Навремето старите хора благодарение на водата са заселили селото тука - село без вода го няма! Навремето не е било като сега - включат водопроводи, а всичко е било самородна вода. Тук някога е идвал султан Мехмед Четвърти на лов и неслучайно е идвал от Истанбул, от Цариград, през Одрин и в Доспат, минавайки Батак. Помня какви гори имаше навремето преди да се появи тази дървена мафия, която поголовно изсякоха материали, създадоха бизнес, а държавата - мълчи. А и в тези пожари сега има и човешка ръка ..."
Водата, която е изградил с баща си преди около половин век е в памет на целия род. Минават през различни перипетии, докато я изведат на един километър от гората, за да е достъпна за хората. Чешмата се намира на изхода на Доспат на главния път в посока Гоце Делчев и има 10 чучура.
"Водата не е за напояване - тя е за хората, но идва далеч от гората, където те не минават. Мислихме, умувахме и накрая намерихме една вода и се пазихме да не я откраднат други, да не я направят чешмата, да не ни изпреварят! И решихме с моя баща, разграфихме и всяка година започнахме да следим водата в най-топлото, най-студеното и най-валежното време. И си водехме едно дневниче, и като минаха три години вече трябваше да направим нещо!"
"И преди да построим чешмата взехме няколко проби от водата, отидохме до Стара Загора в лаборатория, която я изследва по няколко показателя. И по 32 показателя - всичките са отрицателни! И там ги залепихме, за да ги виждат хората в специална рамка и спокойно да пият", разказва 86-годишният мъж.
"Няма утайки - нашата вода е кристал чиста и колкото да пиеш, повече огладняваш. Хубаво е! Водата е живот! Направихме чешма с 10 чучура като всеки чучур е в памет на най-близките. Свободен чучур няма! И я пуснахме на забележима дата - 24 май 1974 година", каза още Рашилов, който познава изворите и чешмите в целия Доспатски регион и околностите.
Според него около 5 процента от откритите изворни води изчезват напълно, а другите поетапно като всичко зависи от годините и мястото, където е изведена вода:
"Природата е майката - тя е живот! Въздухът обаче, е отровен, атмосфертата е отровена и от там идва. И химията много напредна, мръсотията и народът е лош, не пази ...".
Възрастният родопчанин призова и да се вземат сериозни мерки предвид засушаването, което ще доведе до по-чести проблеми с безводието:
"Държавата и Народното събрание ако не се вземат в ръце да се дадат средства - не е на хубаво! Държавата и народът вървят назад, болниците се пълнят ... Пълна ревизия трябва да направят в България на тези благи, на тези природни богатства и ресурси, на водата, на изворите! Особено тук в Родопите с тези кристални, чисти, хубави води, а държавата е обърнала гръб на природата и всичко е бизнес, престъпление и бизнес! Мъка ми е голяма, не всичко е пари ...".
Цялото интервю с Красимир Рашилов на Радостина Чернокова за предаването "Чуй лятото" с Мария Петрова и Зорница Близнашка, както и подробности може да чуете в звуковия файл.
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато..
По-скоро става въпрос за групировки , не за идеологически различия. Това каза след избора на председател на БСП социологът Кольо Колев от..