Когато бабите и майките на съвременните деца са били малки, най-любимото им занятие е било да играят на улицата и парковете, да се пръскат с вода от чешмите, да играят на криеница край дърветата. В последно време местната власт се вълнува особено и от глобалното затопляне, което най-много се чувства в големите градове.
"Наш патент може да постави край на топлата и невкусна вода от чешмите в градинките. Към тръбите им се добавя охлаждаща приставка и водата става привлекателна, сякаш изкарана от хладилник. И най-интересно е, че енергията за това охлаждане е от слънцето", каза за БНР Ювал Ариха от фирма за екологични и дизайнерски решения в открити урбанистични площи.
"Слънчеви панели, които са и своеобразни сенници, произвеждат ток. Нашето съоръжение изисква само 24 волта. Излишният ток от слънчевите панели се събира в батерия за осветяване на градинката през нощта. Отказали сме се и от надвисналите над алеите осветителни тела. Малки лампички с жълта светлина трасират пътя. Осветлението през нощта също е екологичен вредител и пречи на безбройните насекоми, дребни бозайници и всякакви твари, които живеят в тревата и по дърветата и храстите. Проектът е реализиран в няколко от най-горещите израелски градове, между които столицата на пустинята Негев Бер Шева и курорта Ейлат, на Червено море".
Друг сериозен проблем са навесите над парковете и улиците. Архитектурните служби не търсят само сенници над детските площадки, басейни и игрища, но и система от съоръжения, даваща сянка по пътя към тях.
"Имаме две решения - едното е от навеси, върху които са монтирани соларни батерии. Енергията се съхранява в колоните, върху които са прикрепени тези конструкции. Там могат да бъдат зареждани батериите не само на телефони, но и на електрическите велосипеди и тротинетки", поясни още в "Рано в неделя" Ювал Ариха.
Второто решение е чрез навеси от увивни растения, които поемат и вредните изпарения.
"Разработили сме и пейки, и масички, изработени от бетон с цветно метално покритие. Освен че са удобни, тези съоръжения са много здрави (поне досега, дори футболните хулигани, разгневени от загубата на отбора, който подкрепят, не са успели да ги счупят). В тези масички и пейки също има слънчеви батерии и акумулатори за съхраняването на енергията. Глобалното затопляне и лисата на храна сред природата накараха много диви животни да влязат в градовете. Затова, по молба на кметството на Хайфа, разработихме намиращи се дълбоко под земята боклукчийски кофи, които да не могат да бъдат отваряни от скитащите из града десетки глигани (заради протекциите към тях от страна на екологични организации, те не могат да бъдат убивани). А нелегален лов няма, защото нито евреи, нито мюсюлмани ядат свинско. Такива кофи сме разработили не само за домовете, но и за обществените паркове. Опитваме се да им добавим и функции за превръщането на органичните отпадъци в компост, за торене на градинките. Осигурихме и изцяло автоматизирани обществени тоалетни. Те имат робот, който почиства тоалетната чиния, дъските и пода след всеки ползвал я", допълни още Ариха.
Още по темата в звуковия файл.
Лондон е сред първите градове, които се индустриализират. За 100 години британската столица се превръща в един от най-големите градове в света. Интензивната индустриализация в комбинация с увеличаващия се брой на домакинствата, които се отопляват с изгаряне на дървесина, довеждат до силно замърсяване на атмосферния въздух. През 1952 г., заради..
" Много са поводите за притеснение , когато човек погледне към това как се управляват отпадъците в България. Сякаш има паралелна реалност ". Това каза пред БНР Евгения Ташева от екип "Нулеви отпадъци" в Екологичното сдружение "За Земята", която представи изводите от доклад, разкриващ слабостите и нуждата от реформа на управлението на битовите..
Най-мащабният филмов фестивал за екстремни спортове, планини и приключения в България предлага на публиката неповторим формат с усещане за истинска фестивална атмосфера в подножието на любимата ни Пирин планина – 5 дни, 75 филмови премиери от 39 държави, 16 презентации, срещи и дискусии с най-големите легенди със световни имена от света на планинарската..
29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..
СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..