На 23 юли Министерството на културата отвори възможността обществените библиотеки да кандидатстват за финансово подпомагане по програмата "Българските библиотеки – съвременни центрове за четене и информираност". Тази година за първи път кандидатстването е обявено само по електронен път и с електронен подпис. Изказаха се обаче и притеснения, че някои библиотеки ще бъдат затруднени.
От Фондация "Народни читалища" изпратиха специално послание до служебния министър на културата Найден Тодоров. Пред БНР директорът на организацията Юрий Вълковски предупреди, че има опасност от програмата да изпаднат част от библиотеките и то точно тези, които имат най-голяма нужда от подкрепа за закупуване на книги. Става дума за малките селски читалищни библиотеки, уточни той.
По думите му има огромни разлики в бюджетите на читалищата:
"Както има читалища, които разполагат със стотици хиляди бюджет, така има и такива, които са с по един наистина скромен бюджет от по-малко от 1000 лв. на месец. Именно при тях този процес на електронно кандидатстване има опасност да създаде проблеми".
Проблемът е както с липсата на електронен подпис, така и с остарялата техника, обясни Вълковски, като подчерта, че някои читалищни библиотеки разполагат с техника от преди 15 години и вече доста остарял софтуер.
Дигитализацията създава много възможности, призна той, но посочи световния опит, който показва, че най-бедните, изолирани и неподготвени най-лесно изпадат.
И все пак Юрий Вълковски се надява процедурата да не бъде обжалвана, защото тогава министерството ще влезе в много по-тежка ситуация:
"Ако бъде обжалвана процедурата, тогава ще бъдат спрени парите за всички. Това е много сериозна опасност".
По думите му все още има време министерството да промени правилата.
Според него и самата програма има своите проблеми и тя има нужда от преосмисляне:
"Първо – парите не достигат. Второ – това не е най-удачният начин да се разпределят парите за попълване на библиотечните фондове".
Нека да не блокираме читателите и да мислим включващо, а не изключващо, призова той.
В становище, изпратено до БНР, от Министерството на културата посочват, че са за все по-широко използване на електронния документооборот и на електронни административни услуги. По този начин се намалява административната тежест върху гражданите, посочват от ведомството. От там декларират готовност за съдействие при проблеми и въпроси, свързани с кандидатстването. "Имаме готовност да облекчим процедурата за кандидатстване по подходящ начин, спазвайки правилата и реда за кандидатстване", се казва в становището. Към момента работата по подаването на документи протича нормално.
"При необходимост и крайна невъзможност за справяне с електронния портал специалистите от Министерството на културата имат готовност да улеснят подаването на проектни предложения чрез сканирани копия по мейл с цел да могат всички организации, желаещи да участват в сесията, да подадат своите документи в указания за кандидатстване срок", съобщават от министерството.
Юрий Вълковски отбеляза позитивното развитие на въпроса, но смята, че ведомството трябва да обяви това официално. В момента на сайта на министерството пише, че документите се подават само по електронен път през техния портал, уточни той.
Според него темата за читалищата е много неглижирана. В същото време ресурсът за читалищата е огромен – те получават около 130 млн. лв., което е около 20% от общия бюджет за култура. По думите му обаче по темата за читалищата в министерството работят 2-3 души.
Цялото интервю на Ирина Недева с Юрий Вълковски в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл.
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Международната организация за защита на животните "Четири лапи" съобщи, че 80% от кучетата, които се продават на пазара в Европа, не могат да бъдат проследени до проверени и легални източници . Това на практика означава, че няма информация каква е историята на животното и в какви условия е родено и отглеждано до продажбата. Оказва се, че..
Преди дни в София се състоя церемонията по награждаване на печелившите участници в Националното движение "Опознай България - 100 национални туристически обекта" . В списъка на годишната игра с награди участваха общо 2468 притежатели на отличия. Тази година участниците в движението се увеличават с около 50 000, а от създаването му през 1966 г...
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..