Какви са възможностите за активна почивка, за преходи и преживявания в Пампорово и околностите? С какво този летен сезон е по-различен от предходния? Какво предприема курорта, за да бъде посещаван целогодишно, оживлението в него да не спира? Но не само това, като негови гости да можем да се възползваме от природните дадености, за да се възстановим от забързаното ежедневие, да укрепим и подсилим имунната си система?
Община Чепеларе и Пампорово АД развиват нова концепция, която е с поглед напред в следващите 10 години. Пампорово иска да възвърне старата си слава като климатолечебен курорт, подходящ за възстановяване и укрепване на имунната система като започва да предлага интересни програми, свързани с движение, горско къпане и бягство сред красотата и свежестта на природата.
"Този сезон разработихме и стартирахме с предлагане на здравни програми за белодробна профилактика, антистрес и детокс, възстановяване след травми, както и програма за борба със затлъстяването, диабета и други метаболитни заболявания. Здравните програми се предлагат целогодишно, разказа в "Пътуай с "Хоризонт" Мариан Беляков от Пампорово АД.
Пампорово очаква в следващите 2 -3 години да има летни чартърни програми.
"Пампорово стартира и проект за термален парк само на около 15 км от курорта – между Пампорово и Девин. Зоната ще бъде захранвана с минерална вода от дебита на Беденски минерални бани. Паркът ще работи целогодишно и дневно се очаква да посреща стотици гости. Очаква се да бъде готов две години след като започне на строителството, допълни още Беляков.
Самото строителство се очаква да започне тази есен – първа копка – вероятно октомври. Проектът ще бъде в синхрон с концепцията за климатолечение в Пампорово. Интересът към проекта е огромен и от България и от чужбина.
"На този етап няма пълно остойностяване на инвестицията, но със сигурност говорим за милиони. Между 50 и 60 нови работни места ще бъдат отворени, а паркът ще обслужва туристи и посетители от целия регион – Пампорово, Чепеларе, Девин, Широка Лъка Като се очаква целият този район да се развие допълнително в следствие след изграждането на този комплекс, каза още за БНР Мариан Беляков от Пампорово АД.
Още по темата в зуваквия файл.
За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..
Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..
Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..
12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..
Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..
Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..
Партиите не искат да изпратят изборните резултати в Конституционния съд, защото така ще намалят мандатите си. Това заяви в интервю за БНР лидерът на..
Мисля, че обществеността е наясно, че този проблем, който е създаден от началото на лятото с разцепването на ДПС, вече не е вътрешнопартиен, а на..
Ще продължи да има избори до дупка , прогнозира пред БНР бившият депутат и конституционен съдия Георги Марков. " Всичките симптоми на политическа и..