Какви са възможностите за активна почивка, за преходи и преживявания в Пампорово и околностите? С какво този летен сезон е по-различен от предходния? Какво предприема курорта, за да бъде посещаван целогодишно, оживлението в него да не спира? Но не само това, като негови гости да можем да се възползваме от природните дадености, за да се възстановим от забързаното ежедневие, да укрепим и подсилим имунната си система?
Община Чепеларе и Пампорово АД развиват нова концепция, която е с поглед напред в следващите 10 години. Пампорово иска да възвърне старата си слава като климатолечебен курорт, подходящ за възстановяване и укрепване на имунната система като започва да предлага интересни програми, свързани с движение, горско къпане и бягство сред красотата и свежестта на природата.
"Този сезон разработихме и стартирахме с предлагане на здравни програми за белодробна профилактика, антистрес и детокс, възстановяване след травми, както и програма за борба със затлъстяването, диабета и други метаболитни заболявания. Здравните програми се предлагат целогодишно, разказа в "Пътуай с "Хоризонт" Мариан Беляков от Пампорово АД.
Пампорово очаква в следващите 2 -3 години да има летни чартърни програми.
"Пампорово стартира и проект за термален парк само на около 15 км от курорта – между Пампорово и Девин. Зоната ще бъде захранвана с минерална вода от дебита на Беденски минерални бани. Паркът ще работи целогодишно и дневно се очаква да посреща стотици гости. Очаква се да бъде готов две години след като започне на строителството, допълни още Беляков.
Самото строителство се очаква да започне тази есен – първа копка – вероятно октомври. Проектът ще бъде в синхрон с концепцията за климатолечение в Пампорово. Интересът към проекта е огромен и от България и от чужбина.
"На този етап няма пълно остойностяване на инвестицията, но със сигурност говорим за милиони. Между 50 и 60 нови работни места ще бъдат отворени, а паркът ще обслужва туристи и посетители от целия регион – Пампорово, Чепеларе, Девин, Широка Лъка Като се очаква целият този район да се развие допълнително в следствие след изграждането на този комплекс, каза още за БНР Мариан Беляков от Пампорово АД.
Още по темата в зуваквия файл.
Расте недоволството срещу разполагането на ветрогенератори в Осоговската планина по пътя на основния маршрут към връх Руен . Кюстендил e на крак срещу изграждането на ветроенергиен парк. За 14.00 ч. пред Общината е заявен протест. По това време общинските съветници ще гласуват за инвестиционното намерение на софийско дружество да изгради..
Деинфлуенсъри са хората, които ни карат да се противопоставяме на наложената от инфлуенсърите свръхконсумация . Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата. По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят..
Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..
Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..
Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..