Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възстановиха Пиклата в Червена вода

| обновено на 01.09.24 в 08:39

В дните на суша и воден режим в десетски селища на страната, една чешма потече отново, а майстори възстановиха красивия й каменен дом.

"За нас не е срамно да кажем, че чешмата се казва Пикла."

Да, така хората в село Червена вода наричат чешмата, която след десетилетна почивка отново разхлажда хората по стария римски път.

За "съживяването" на тази стара чешма основна заслуга има майсторът каменоделец Стефан Мръзеков. Негов е и разказът за бистрата и студена водица.

"Когато бяхме малки, ей тук като седнем, провесваме крака и тя отдолу си клокочи чешмичката. Много беше приятно. От 136 години е чешмата, направи вече такава възраст тази година. Хубава чешмичка, с малко такава вода - горчива, но за сметка на това е лековита водата. Доста хора са я използвали при болки, при стомашни проблеми, особено при язвени болести, калцира по-лесно. Много е твърда водата като състав. Много варовик има."

Работата по възстановяването на чешмата започнала още преди години, но има любопитна история за името й. През 1988 г, когато се навършили 100 години от построяването на чешмата, ангажирали Стефан Мръзеков да я побутне. Той реставрирал християнските кръстове по предната част, почистил надписа, за да се вижда по-добре и докато бил в чужбина, местната управа взела нетрадиционно решение.

"Направили общоселско събрание от ОФ организацията и преименували чешмата от Пикла на Черковна. Черковна само си останала като наименование. Доста време мина и народа все си я казва Пикла."

2004-та година майсторът прави реставрация на чешмата. Малко след това тя пресъхва. Тази година подновяват ремонта с Иван Василев, който е осигурил прокопаването и намирането на водата, която потича отново за радост на всички. Помогнал му е и инж. Пламен Пенев.

Дали е лековита водата от тази чешма не е сигурно, дали е изобщо годна за пиене - също, но поне "Пиклата" е възстановена, разхлажда, красива е и е място за срещи и спомени от детството за хората.

Репортаж от Червена вода на Ася Пенчева чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55

В село Кърпачево ще се проведе международно туристическо обучение

Сдружение „Деветашко плато“ организира от 10 до 12 септември международно туристическо обучение за създаване на нови продукти за развитие на туризма в селските райони.  Обучението ще се проведе в старата мелница в село Кърпачево, която беше превърната преди няколко години в образователен център.  В него ще участват партньори на..

публикувано на 08.09.24 в 05:48

Луксозно издание на Рибния буквар отбелязва 200 години от създаването му

Сдружение "Българска история" отбеляза 200 години от публикуването на първия български учебник, написан на разговорен език и със светско съдържание, познат на всички българи като "Рибния буквар". Луксозното юбилейно издание се отличава с паралелно напечатани оригинални и осъвременени текстове. Негов редактор е докторът по история Теодор Борисов...

публикувано на 06.09.24 в 17:21