Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туристическият данък в София раздели ГЕРБ и ПП-ДБ-СС

| Интервю
Снимка: Таня Милушева

Туристическият данък не се плаща от софиянци, а се плаща от туристите, които идват в града. 

Това отбеляза пред БНР общинският съветник от ПП-ДБ-Спаси София Пламена Терзирадева относно предложението за увеличение на данъка за туристи в столицата върху имотите за краткосрочно настаняване. В изменението се засяга и повишаването на Патентния данък, който браншът плаща годишно.
До 3 лв. ще е данъкът за 5-звездните хотели, а за хотелите с по-малко звезди увеличението е по-малко, обясни тя. Според нея това няма да се отрази на решението на туристите да посетят града. 

В предаването "Преди всички" Терзирадева напомни, че през 2011 г. данъкът е бил 3 лв., после е намален на 1,2 лв. за 5-звездните хотели. Оттогава не се е променял, уточни тя и добави мнението си, че и тези 3 лв. отново остават символични

По думите ѝ това е стратегическо подпомагане на бизнеса

"Увеличавайки данъка, по закон ние тези средства трябва да ги върнем в сектора. Връщайки ги към сектора, ще подпомагаме бизнеса". 

Терзирадева обясни, че средствата основно ще отиват за реклама и промотиране, както и изграждане на идентичност на София. До момента нашият град няма нещо, с което да се асоциира, подчерта тя.

И бе категорична, че имат подкрепата на бизнеса и то още от предизборната кампания. Това е процес, който върви от година и половина, изтъкна Терзирадева. 

Според общинския съветник от ГЕРБ-СДС Антон Хекимян обаче всичко това са само добри пожелания и общи приказки

"Въпросът е - с всички тези пари, които те планират да вкарат в бюджета на Столична община, абсолютно никаква не е гаранция, че те ще бъдат насочени към туристическия бранш".

Данъците отиват в общата хазна, категоричен бе той. И обясни, че голямото им притеснение е, че "тези пари, прогнозирани 5 млн. лв., ще отидат в джоба на Васил Терзиев и той ще ги управлява безконтролно". Според него всичко това трябва да мине през конкретен механизъм:

"Да дадем 5 млн. лв. на Терзиев да ги харчи както прецени, без никаква конкретна цел, която да е поставена, без ясен механизъм, по който кметът да бъде контролиран - това няма как да се случи".

Другото нещо, което отбеляза Антон Хекимян, е, че това увеличение не е предложение на ПП-ДБ-СС. Това е предложение на бизнеса, смята той. 

Според Николай Попов - председател на Съюза на данъкоплатците в България и консултант в сферата на недвижимите имоти и кредитирането, промяната ще има по-скоро положителен ефект. 

Цялото интервю на Илия Вълков с Пламена Терзирадева и Антон Хекимян, както и репортажа на Виолета Борисова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04
Крум Зарков

Крум Зарков: Битката за дневния ред в България предопределя следващите управленски конфигурации

Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР  Крум Зарков, вече бивш секретар по правните въпроси на президента Румен Радев, както и бивш министър на правосъдието. Секретарят по правните въпроси на президента напуска поста си заради референдума за еврото "Ако основният дневен..

публикувано на 17.05.25 в 14:18

Руслан Трад: Иран няма да се откаже от ядрената си програма

Иран няма да се откаже от ядрената си програма.   Такава прогноза направи пред БНР Руслан Трад,  анализатор от Атлантическия съвет във Вашингтон, след като Доналд Тръмп започна втория етап от близкоизточната си обиколка. "Програмата е важна за оцеляването на режима в Техеран. Не смятам, че страната ще се откаже и от оръжейната. Това е вид щит,..

публикувано на 17.05.25 в 13:15