Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Туристическият данък в София раздели ГЕРБ и ПП-ДБ-СС

| Интервю
Снимка: Таня Милушева

Туристическият данък не се плаща от софиянци, а се плаща от туристите, които идват в града. 

Това отбеляза пред БНР общинският съветник от ПП-ДБ-Спаси София Пламена Терзирадева относно предложението за увеличение на данъка за туристи в столицата върху имотите за краткосрочно настаняване. В изменението се засяга и повишаването на Патентния данък, който браншът плаща годишно.
До 3 лв. ще е данъкът за 5-звездните хотели, а за хотелите с по-малко звезди увеличението е по-малко, обясни тя. Според нея това няма да се отрази на решението на туристите да посетят града. 

В предаването "Преди всички" Терзирадева напомни, че през 2011 г. данъкът е бил 3 лв., после е намален на 1,2 лв. за 5-звездните хотели. Оттогава не се е променял, уточни тя и добави мнението си, че и тези 3 лв. отново остават символични

По думите ѝ това е стратегическо подпомагане на бизнеса

"Увеличавайки данъка, по закон ние тези средства трябва да ги върнем в сектора. Връщайки ги към сектора, ще подпомагаме бизнеса". 

Терзирадева обясни, че средствата основно ще отиват за реклама и промотиране, както и изграждане на идентичност на София. До момента нашият град няма нещо, с което да се асоциира, подчерта тя.

И бе категорична, че имат подкрепата на бизнеса и то още от предизборната кампания. Това е процес, който върви от година и половина, изтъкна Терзирадева. 

Според общинския съветник от ГЕРБ-СДС Антон Хекимян обаче всичко това са само добри пожелания и общи приказки

"Въпросът е - с всички тези пари, които те планират да вкарат в бюджета на Столична община, абсолютно никаква не е гаранция, че те ще бъдат насочени към туристическия бранш".

Данъците отиват в общата хазна, категоричен бе той. И обясни, че голямото им притеснение е, че "тези пари, прогнозирани 5 млн. лв., ще отидат в джоба на Васил Терзиев и той ще ги управлява безконтролно". Според него всичко това трябва да мине през конкретен механизъм:

"Да дадем 5 млн. лв. на Терзиев да ги харчи както прецени, без никаква конкретна цел, която да е поставена, без ясен механизъм, по който кметът да бъде контролиран - това няма как да се случи".

Другото нещо, което отбеляза Антон Хекимян, е, че това увеличение не е предложение на ПП-ДБ-СС. Това е предложение на бизнеса, смята той. 

Според Николай Попов - председател на Съюза на данъкоплатците в България и консултант в сферата на недвижимите имоти и кредитирането, промяната ще има по-скоро положителен ефект. 

Цялото интервю на Илия Вълков с Пламена Терзирадева и Антон Хекимян, както и репортажа на Виолета Борисова в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Диана Димова

Диана Димова за смъртта на непълнолетните мигранти: Циничен опит на МВР да прикрие отговорността си

"Успяхме да издирим семействата. В момента тече процес по идентификация. Не мога да ви опиша в какво състояние са близките ". Това каза пред БНР Диана Димова от "Мисия Криле" за развоя на трагичния случай със загиналите в Странджа в навечерието на Нова година непълнолетни мигранти. Организацията от Стара Загора, която получи един от..

публикувано на 06.01.25 в 11:32

Весела Владкова: Мъск не е добре запознат с реалността в Германия

"Само "Алтернатива за Германия" може да спаси Германия" - това сподели на 20 декември в собствената си социална мрежа американският мултимилиардер Илон Мъск. С това "гръмна първата пушка" в кампанията си да компрометира предсрочните парламентарни избори в най-мощната държава от ЕС. Мъск си позволи директни обиди към президента, канцлера, най-вероятния..

публикувано на 04.01.25 в 11:15
проф.Искра Баева

Проф. Искра Баева: Все повече на преден план излиза държавният национализъм

За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да управлява Русия. Това каза пред БНР историкът проф. Искра Баева. "Това, което безспорно направи Путин, е да централизира държавата и да предотврати онези процеси, които бяха започнали при..

публикувано на 04.01.25 в 10:31

54 години празнува днес програма "Хоризонт" на БНР

Директорът на Българското неделно училище "Св.св. Кирил и Методий" в Барселона Стоянка Колева е редовен слушател на програма "Хоризонт" на Българското национално радио. Дори и на хиляди километри от България, тя продължава да се информира за събитията в България и по света от новините и предаванията на радиото. С нея разговаря кореспондентът ни..

публикувано на 04.01.25 в 06:00

Космическото миньорство - фантастика или реален бизнес

2025 година може да се окаже сред важните за една нова сфера от бизнеса - търсенето на редки метали в астероидите. Нямаше да обърнем внимание на тази тема, ако и в България за първи път тя не беше поставена на студенти от Физическия факултет на Софийския университет. В резултат на това там вече има и написана дипломна работа по космическо..

публикувано на 03.01.25 в 16:11

Нова година на свещи. В Ловешко се надяват през 2025-а да имат ток

Хората в Ловешко очакват през новата година да нямат проблеми с тока. За тях в момента това е най-важното, след като някои посрещнаха Новата 2025 г. без ток и на студено. Падналият сняг прекъсна електрозахранването на много места в областта. Освен местните жители, потърпевши бяха и много туристи, изпълнили хотелите, къщите за гости и ресторантите в..

публикувано на 03.01.25 в 13:16

Екатерина Атанасова: Бавният туризъм е възможността да се позиционираме на световната туристическа карта

Бавният туризъм е алтернативата на масовото тичане по туристически обекти и забързания живот . Това е цялостна концепция за пълноценна почивка, лишена от динамиката и стреса на масовия туризъм чрез забавяне на темпото и наслаждаване на малките удоволствия, избягвайки големите курорти.  Тази идея у нас прави своите първи стъпки , посочи пред БНР..

публикувано на 03.01.25 в 10:34