Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милена Захариева: Детските столчета по новия регламент няма да са по-скъпи

| Интервю
Снимка: БГНЕС

От началото на септември са в сила нови правила за детските столчета в колите. За продажба ще се предлагат изделия само по новия стандарт, но старите също ще могат да се използват, докато не дойде време за тяхната подмяна. 

Пред БНР Милена Захариева от Фондация "Деца на борда" обясни, че това не са нови и по-скъпи столчета. Просто всички столчета на пазара вече, за да бъдат произведени, се тестват по новия стандарт за безопасност, уточни тя. 

"Няма промяна в цените. Не гледайте на скъпите столчета като задължително по-добри. Това, което прави столчето по-добро, е тестовете, през които то е минало. Когато гледаме столче, не трябва да гледаме цената, а трябва да се водим от неговите качества".

Новият регламент категоризира столчетата по ръст на детето, а не по тегло, което е много по-адекватно, коментира Захариева в предаването "Хоризонт до обед". И добави:

"Второто предимство на този регламент е, че прави много по-внимателно тестване - освен че има допълнително задължително тестване за страничен удар, ползва и манекени с много повече сензори и дават много добра представа за това какво се случва с детското тяло в случай на удар".

Регламентът действа от 2013 г., напомни тя и подчерта, че до миналата година е можело да се одобряват за ползване столчета и по стария регламент. А от 1 септември обаче вече не могат да се продават столчета, сертифицирани по стария регламент. 

Според нея столче втора употреба е проблем, без значение по кой регламент е сертифицирано. При такова столче не знаем какво точно купуваме, обясни Милена Захариева. 

"Когато взимаме столче от непознат човек, не знаем какво се е случвало със столчето", каза тя и уточни, че участвало в катастрофа столче може да има микропукнатини в пластмасите, които може да не се виждат, но при следващ инцидент детето може да не бъде опазено. 

Милена Захариева смята, че е имало неразбиране за това каква е ролята на столчето за безопасността на детето, но това се променя

"Ние даваме пари за толкова много неща, които рядко имат отношение към безопасността, здравето и живота на децата ни. Столчето може да изиграе ключова роля за нашето дете в случай на катастрофа. Откакто работим, непрекъснато проверяваме мненията на родителите, определено има промяна. Много е важно да се говори за това. Само така имаме шанс всяко дете да се вози в качествено столче и детето да е добре обезопасено в него". 

Цялото интервю на Валерия Николова с Милена Захариева и репортажа на Виолета Борисова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20

Протестират наематели на общински жилища в София, гневни на нова наредба

Наематели на общински жилища протестират пред Столичната община заради обсъждането на нови правила за настаняване. Ако влязат в сила новите правила за настаняване, има реална опасност те да останат на улицата. Предлага се да се въведат срочни договори до 5 години . Вносителите на текстовете от "Спаси София" са категорични, че крайно нуждаещи се,..

публикувано на 10.07.25 в 10:03
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Студенти на протест срещу повишаването на таксите за платено обучение

Студенти от Юридическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" планират протест от 18.00 ч. пред сградата на СУ срещу повишените такси за платено обучение за следващата академична година. При някои такси е заложен троен ръст. Вчера на среща със студентите министър Красимир Вълчев е уверил, че Народното събрание ще..

публикувано на 09.07.25 в 07:35
Лекари специализанти на протест пред МЗ. Октомври 2019 г.

Млади лекари представят предложения за промени в специализациите

Студенти и млади лекари от инициативата "Бъдеще в България" ще представят предложения за промени в правилата за специализациите в здравеопазването у нас.  Техни представители ще участват в първото заседание на работната група към здравното министерство, която беше сформирана миналата седмица с цел изготвяне на промени в Наредбата за..

публикувано на 08.07.25 в 07:49

Официално откриване на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Днес се открива официално 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО. Тя ще се проведе в централата на организацията в Париж, но с домакин България. Сесията ще продължи до 16 юли. В българската делегация са министрите на културата, на туризма и на околната среда. Страната ни трябваше да е домакин в София, но се отказа и това..

публикувано на 07.07.25 в 07:55