Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Милена Захариева: Детските столчета по новия регламент няма да са по-скъпи

| Интервю
Снимка: БГНЕС

От началото на септември са в сила нови правила за детските столчета в колите. За продажба ще се предлагат изделия само по новия стандарт, но старите също ще могат да се използват, докато не дойде време за тяхната подмяна. 

Пред БНР Милена Захариева от Фондация "Деца на борда" обясни, че това не са нови и по-скъпи столчета. Просто всички столчета на пазара вече, за да бъдат произведени, се тестват по новия стандарт за безопасност, уточни тя. 

"Няма промяна в цените. Не гледайте на скъпите столчета като задължително по-добри. Това, което прави столчето по-добро, е тестовете, през които то е минало. Когато гледаме столче, не трябва да гледаме цената, а трябва да се водим от неговите качества".

Новият регламент категоризира столчетата по ръст на детето, а не по тегло, което е много по-адекватно, коментира Захариева в предаването "Хоризонт до обед". И добави:

"Второто предимство на този регламент е, че прави много по-внимателно тестване - освен че има допълнително задължително тестване за страничен удар, ползва и манекени с много повече сензори и дават много добра представа за това какво се случва с детското тяло в случай на удар".

Регламентът действа от 2013 г., напомни тя и подчерта, че до миналата година е можело да се одобряват за ползване столчета и по стария регламент. А от 1 септември обаче вече не могат да се продават столчета, сертифицирани по стария регламент. 

Според нея столче втора употреба е проблем, без значение по кой регламент е сертифицирано. При такова столче не знаем какво точно купуваме, обясни Милена Захариева. 

"Когато взимаме столче от непознат човек, не знаем какво се е случвало със столчето", каза тя и уточни, че участвало в катастрофа столче може да има микропукнатини в пластмасите, които може да не се виждат, но при следващ инцидент детето може да не бъде опазено. 

Милена Захариева смята, че е имало неразбиране за това каква е ролята на столчето за безопасността на детето, но това се променя

"Ние даваме пари за толкова много неща, които рядко имат отношение към безопасността, здравето и живота на децата ни. Столчето може да изиграе ключова роля за нашето дете в случай на катастрофа. Откакто работим, непрекъснато проверяваме мненията на родителите, определено има промяна. Много е важно да се говори за това. Само така имаме шанс всяко дете да се вози в качествено столче и детето да е добре обезопасено в него". 

Цялото интервю на Валерия Николова с Милена Захариева и репортажа на Виолета Борисова в предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Бонев

Борис Бонев: Постоянните избори водят до блокаж на работата в Общинския съвет

"Не съм съгласен, че София не хубавее. Проблемът е, че не хубавее нито със скоростта, нито с качеството, с което искаме това да се случва. Това, което пречи на София да бъде красив град, е липсата на внимание към детайла ".  Това заяви пред БНР Борис Бонев - председател на групата на ПП-ДБ-Спаси София в Столичния общински съвет.  Той отбеляза..

публикувано на 15.09.24 в 13:07
Николай Стайков

Николай Стайков: Не знаем съдружниците на Пеевски в събирането на политическите трюфели

От разследването "Осемте джуджета" отпреди 4 години остана крилатата фраза за летящото килимче, което някой задейства и в институциите започва всичко да се получава в нечия полза , привидно законно. Летящото килимче продължава да действа, с основен "шофьор" Делян Пеевски . Това каза пред БНР Николай Стайков, журналист от Антикорупционния..

публикувано на 14.09.24 в 14:12

Абсурдните правила за паша в националните паркове - геноцид за животните и бухалка за фермерите

Ще има ли достатъчно пасища за биологичното ни животновъдство или единственият път на фермерите е към унищожаване на стадата и затваряне на фермите? Две министерства и една парламентарна комисия все още не успяват да намерят отговор на този въпрос и решение на проблема с пашуването в националните паркове. Рестрикциите за ползване на..

публикувано на 13.09.24 в 07:02

Светлана Боянова: От браншовите организации да тръгва позицията ни за земеделие

Процедурите, по които се взима българската позиция, трябва да тръгват от браншовите организации , като пък те преди това трябва да направят дискусии на регионално ниво със самите земеделски производители. От там да се оформи позиция, да отива във всички министерства и при българските евродепутати. Това е мнението на Светлана Боянова -..

публикувано на 11.09.24 в 09:43

В "Люлин" ще протестират заради опасно кръстовище

Днес в столичния квартал "Люлин" 5 ще се проведе протест за безопасно движение преди първия учебен. Недоволните ще се съберат на кръстовището на булевардите "Д-р Петър Дертлиев" и "Панчо Владигеров". Причината за протеста са поредица молби към Столична община за обезопасяване на опасното кръстовище , които молби остават нечути. Първата такава..

публикувано на 11.09.24 в 07:13
Снимката е илюстративна

"Дали ще дадем златото, а за нас да останат отровите" - дилема пред три общини в Северозапада

Населението в общините Своге, Ботевград и Мездра е притеснено от проект за десетки сондажи за добив на злато в землищата на редица населени места. Това са селата Бов, Лакатник, Желен, Брезов дол, Габровница, Еленов дол и други в община Своге, Гурково, Краево и Литаково, Ботевградско, както и Зли дол и Оселна в община Мездра...

публикувано на 10.09.24 в 11:52

Д-р Зорница Маркова: До 3-годишна възраст екранното време за децата да е нулево!

Децата и мобилните телефони - темата в рубриката "Училище за родители". Според столичани децата им използват мобилните си телефони най-малко два часа на ден, но може и до 6 часа да достигне това време. Децата до 6 години почти не използват електронни устройства при някои от семействата. На някои от по-малките деца изобщо са им забранени телефоните, на..

публикувано на 10.09.24 в 11:10