Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Частните уроци нямат своето значимо отражение върху крайния резултат от изпитите. По-скоро са успокоение за родителите"

Диян Стаматов се надява на по-високи учителски заплати и на система за измерване на качеството

"Да има по-малко политика в нашето образование"

| Интервю
Диян Стаматов
Снимка: БТА

Силно се надявам, че следващата календарна година ще започне с едно съчетание между добро увеличение на заплатите на учителите и възможност за въвеждане на система за измерване на качеството. Това заяви пред БНР Диян Стаматов, директор на столичното 119 - то училище и председател на Съюза на ръководителите в системата на народната просвета.

"Бих си пожелал също да има по-малко политика в нашето образование и повече сериозни и отговорни управляващи".

Всичко е готово за началото на учебната година, посочи той в предаването "Неделя 150". 

"Нормално е в началото ѝ да има известен недостиг на учители. Сега е времето, когато те се назначават. Но не е нормално тази тенденция да върви с години и по ключови предмети. Образователното министерство трябва да направи необходимото, за да бъде разрешен този проблем.

В нашето общество много успешно беше наложена нагласата, че учителските заплати са много високи. Истината е обаче, че един млад учител в момента получава 1850 лева бруто, а след удръжките заплатата, която получава, е около 1500 лева". 

Той коментира промените в Закона за училищното и предучилщното образование, с които беше въведена забрана на ЛГБТИ пропагандата в учебните заведения. 

"Вкараха образованието в политическата си надпревара с тази промяна. Тя не беше първостепенна и няма да промени образователния процес. В момента създава известни притеснения и проблеми. За пореден път показват с колко маловажни неща се занимават в своето предизборно подготвяне". 

Опитът на всички управляващи образованието през последните години да се промени учебното съдържание чрез учебните планове и програми засега не се получава, отчете той.

"Само опит и дебат, без реални стъпки. Аз не виждам светлина в този тунел през следващите месеци, даже и година. Волята на управляващите в този момент е насочена в други плоскости.

Много неща би трябвало да се променят. Кризата около Covid, а след това и нашата политическа обстановка доведоха до продължаващо изоставане в сферата на образованието по отношение на европейските образователни политики". 

Много време може би трябва да мине, за да се възстанови онова уважение, отношение и респект към учителя, както и националното отношение към образованието, смята още Диян Стаматов.

За да се забранят телефоните в училище, действията на учителите и на родителите трябва да бъде насочени в една посока, вярва директорът на 119-то училище. 

"Те в момента са в различна. Целият ангажимент се прехвърля само на учителите и училището. На много места има образователни ресурси, които биха могли да се използват в рамките на часа с телефоните. За съжаление, в повечето случаи телефоните пречат на концентрацията. Ако се въведе национална забрана, тя няма да се  спазва по никакъв начин и ще имаме отново двойни стандарти". 

Стаматов смята, че биха могли да се предприемат стъпки по отношение на НВО след седми клас, "за да се преодолее ежедневната необходимост от частни уроци". 

"Едното е да се премахне тази изключителна важност на изпита в седми клас, като той бъде даден няколко пъти – така, както е във висшите учебни заведения. Втората възможност е да се премахне тази изключително голяма висота само на двата предмета – български и математика, което води до неглижиране на всички останали. Третата е да се намери по-силно доверие към учителя.

До голяма степен изпитите през последните години показват,  че частните уроци нямат своето значимо отражение върху крайния резултат от изпитите. По-скоро са известно успокоение за родителите". 

В България продължава да има няколко групи хора по отношение на възприемането на образованието като ценност, обясни Стаматов.

"Едната са тези, за които е много висока ценност. Другата обаче става все по-голяма и за нея образованието не е такава. За тази група пътят е как да се мине метър. Тя представлява сериозен проблем в перспектива". 

Призивът да не се подаряват цветя за първия учебен ден показва "едно ниско битово отношение към образованието и  към учителя", обясни още директорът на 119-то училище. 

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Пътищата в Благоевградско са проходими, проходът "Юндола" остава затворен

Нормализира се зимната обстановка в област Благоевград. Спряха и валежите от сняг. Всички пътища от републиканската  мрежа са почистени и проходими. Сутринта отпадна ограничението за движение на тежкотоварни камиони над 12 тона през прохода "Предел“.  Забраната за прохода "Юндола“, в посока Велинград, обаче остава в сила, информираха от Областното пътно..

публикувано на 07.04.25 в 11:46

Д-р Кремена Стоева: Размразеното вносно агнешко трябва да е в индивидуална опаковка

БАБХ започва масирани проверки по магазини, вериги и търговски обекти за агнешко месо, яйца и бои за яйца, обяви д-р Кремена Стоева, директор на Контрол по храните в БАБХ в интервю пред БНР. Агнешкото ще е под засилени проверки и представители на БАБХ ще проверяват регламентиран ли е добивът на месо, както и в търговската мрежа да има сам..

публикувано на 07.04.25 в 11:38
Киър Стармър

"Смели промени" в правилата за електромобилите във Великобритания

Британският премиер Киър Стармър обеща "смели промени", като обяви, че ще смекчи правилата за електрическите превозни средства, след като производителите на автомобили бяха засегнати от митата на Доналд Тръмп. Jaguar Land Rover заяви, че фирмата ще прекъсне доставките за САЩ в опит да се справи с новите търговски условия. В поредна намеса..

публикувано на 07.04.25 в 11:30

Адвокати в Лондон подготвят жалба за военни престъпления срещу 10 британци

Жалба за военни престъпления срещу 10 британци, които са служили в израелската армия в Газа, ще бъде подадена до лондонската полицията от един от водещите британски адвокати по правата на човека, съобщи "Гардиън“.  Майкъл Мансфийлд ще предаде досие от 240 страници на отдела за военни престъпления на Скотланд Ярд, в което се твърди, че са извършени..

публикувано на 07.04.25 в 11:20

Еврото доближава 1,1 долара в междубанковата търговия

Курсът на еврото продължи да се повишава спрямо щатската валута, доближавайки нивото от 1,1 долара, съобщават германски сайтове за финансова информация, цитирани от БТА. Единната валута се разменяше тази сутрин във Франкфурт за 1,099 долара или с 0,3 на сто над ниво си при затварянето на петъчната търговия. Индексът на щатския долар,..

публикувано на 07.04.25 в 11:19
Абдулрахман ал Халиди

Адв. Качаунова: Докато не се реши въпросът за статута на Ал-Халиди, не може да се експулсира

Преди седмица саудитският правозащитник, журналист и кандидат за убежище Абдулрахман Ал-Халиди , който е задържан в България повече от три години и половина, докато обжалва откази от страна на Държавната агенция за бежанците, е привикан и му е прочетена заповедта на ДАНС за неговото преместване в секция на Дирекция "Миграция" в Дома за..

публикувано на 07.04.25 в 11:15

До 20 см е снежната покривка в Пазарджишко

До 20 см е снежната покривка в област Пазарджик. Всички пътища са проходими при зимни условия. Въведени са частични ограничения за тежкотоварни автомобил. В равнинната част на областта обстановката е нормална, няма сигнали за бедстващи хора, съобщи говорителят на пазарджишката полиция Мирослав Стоянов: "На територията на цялата Пазарджишка..

публикувано на 07.04.25 в 11:10