В рубриката "Горещи сърца" срещата е с една чаровна, впечатляваща с усмивката си и творческото си излъчване жена.
Венета Велева е родена през 1973 г. в Добрич, където живее и работи и в момента. Трудно й е да нарече себе си творец и след търсене на по-подходящата дума, се определя като артист.
Венета работи в областта на художествената керамика и стъклото, скулптурата, живописта и колажа.
Участвала е в десетки изложби и пленери, свързани и с работата й в Художествената галерия в Добрич, има и четири самостоятелни изложби – в Кипър, Белгия, София и Троян.
Как творците виждат заобикалящата ни действителност и помага ли изкуството да я преодоляваме по-лесно, откъде черпи тя вдъхновението си и притежава ли по малка частица от душата на автора си всяко произведение:
"Аз съм един щастлив търсач, който преминава през различни етапи от живота си, мога д кажа, че съм артист, който рисува.
Занимавам се с керамика, стъкло, живопис, рисунка, колаж и хартията, глината, стъклото, боите, платната - всичко това са различни аспекти от мен.
Вярвам, че всички деца се раждат артисти, но това трябва да се развива! Така беше и при мен. Изкуството дойде при мен най-напред през художественото училище в Троян, специалност "Керамика", там се влюбих в глината. После се записах и учих "Икономика", беше интересно, но после се завърнах отново към изкуството и така вече 30 години, разказа Венета Велева.
Още по темата в интервюто на Мая Райнова с Венета Велева за рубриката "Горещи сърца".
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..