Есента носи в себе си някаква мъдрост. Придава отвън и отвътре усещането за нещо топло и уютно. Есента е обръщане към себе си, някакъв особен инсайд, в който като филм се прожектират спомените ни, случките и преживяванията. Появяват се картини, все още ясни и неподправени.
И ние сме в синхрон с времето, леко отпочинали, леко уморени. Вече не бързаме за никъде, освен за вкъщи, защото се стъмва по-рано. Лятото е оставило бръчки по лицето ни, от усмивки и някаква бегла тъга, че е тръгнало да угасва и да ни взима слънцето и радостта.
Есента всъщност е алегория на един много смислен и много пълен етап от живота, в който той ни се разкрива изцяло. Няма заблуди и фалшиви мечти. Няма хора с преструвки. От този момент животът ни се струва много по-хубав, от колкото е бил всъщност, защото нашата психика е устроена така – да помни само хубавото. Връщаме се назад с усмивка, гледаме на събитията с други очи, мъдри и истински.
В едно свое пътуване из Родопите преди повече от десет години фотографката Маргарита Русева среща жителите на малки села в планината. Те са в есента на живота си и разказват спомените си с усмивка.
Тези лица, Маргарита събра в изложба, издаде фотокнига и разказа тяхната история на техния диалект, с тяхното чувство и усещане към живота.
Този септември се навършват десет години от издаването на "Далечни песни" и самата Маргарита си припомня с носталгия времето, в което е създадена. Затова и идеята за една изложба – римейк никак не й е чужда.
"Тези спомени са ми като сън, като на филм, аз съм била много различна...Защото хората в Родопите са толкова безкрайно различни от това, което срещаме тук в нашето ежедневие, че наистина се чудя дали това не е било в някакъв друг живот...
Какво ме заведе там - може би е съдба, вътрешно мое търсене, да открия по-топли и интимни отношения между хората, това ми липсваше, това го търсих. Аз живеех дълго време в САЩ, и потърсих топлината у нас, в Триград, така срещнах топлите хора тук.
За жалост вече и тук не се намират тези топли отношения между хората..., сподели за БНР Маргарита Русева.
Фотографката разказа, че поддържа връзка с хората от Родопите, но за жалост и при тях нещата са се променили.
Сякаш и за тях животът се превърна в една машина - няма я тази топлота, това, което го е имало преди, всичко е от ден до ден - животът им е труден, и те се промениха покрай това...
Голяма част от тези хора бяха столетници и вече са си отишли от този свят..., допълни Русева.
Още по темата в звуковия файл.
„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..