Като държава-членка на Европейския съюз България е задължена да въведе европейското законодателство. А с проекта за промените в Наредбата за отработените масла и отпадъчните нефтопродукти, се поставят конкретни норми за изпълнението на целите по събиране и оползотворяване.
До края на тази година не по-малко от 40 на сто от количеството масла, пуснати на пазара у нас, трябва да се събират. Това е всъщност и актуалната квота в момента по закон.
До края на 2025-а г. обаче този процент се вдига на не по-малко от 50 на сто от количеството в тонове масла, пуснати през текущата година.
До 2026 г. не по-малко от 60 процента, а до края на 2027 г. и всяка следваща година - не по-малко от 70 на сто от количеството.
Без осъществяване на промяната, се създава се риск от увреждане на околната среда и човешкото здраве, поради потенциално нерегламентирано третиране на големи количества отработени масла, без този процес да бъде контролиран, пише в мотивите на екоминистерството, което е предложило промяната.
За сега вносителите на масла в България, която обединява 18 фирми, дистрибутори на големи марки, подготвят своето становище в рамките на течащото обществено обсъждане. Затова и според Емил Георгиев повечето въпроси, като този за промяна на цената след влизане новите условия, нямат отговор.
Емил Георгиев от Асоциацията на вносителите на масла в България припомня, че колкото повече отработено моторно масло се събира, толкова повече ресурс има за създаването на т.нар. базово масло, което служи за производството на нови.
"Не съвсем точно“ - около 10 - 15 процента от маслата на пазара сега са от т.нар. базово масло, обяснява Емил Георгиев:
От 1 литър отработено масло се произвеждат 0.7 литра „ново“ базово масло за двигатели, скоростни кутии и за хидравликата. Качеството е много по-високо от това на базовите масла, произведени от нефт, посочват на сайтовете си специализирани у нас в преработката на масло фирми. За сега на сайта за обществено обсъждане Асоциацията на вносителите на масла не е направила коментар за предложения.
Преработватели на масла отклониха поканата ни да коментират предложенията за промени в наредбата.
Неофициално представител на един от големите преработватели у нас каза, че повишаването на процентите за събиране и оползотворяване на отпадъчни масла ще ги затрудни. И сега трудно преработвателите на отпадъчни масла спазвали изискването за събиране и на 40 процента от отпадните продукти. На въпрос защо – отговорът беше, че част от суровината отивала за горене. Това по принцип било възможно в системите за отопление, защото със съвременните филтри, горенето не било замърсяващо околната среда.
Въпреки наличието на фирми за рециклиране, в различни сайтове има актуални обяви за покупка и продажба на моторно и трансформаторно отработено масло - между 80 стотинки и лев за литър вървят продажбите. Фирмите пък изкупуват използвано моторно масло, за да извличат нефта, припомнят от специализираните компании за преработка.
Всяка година в Европейския съюз се събират около 3 милиона тона отработени масла, въпреки това в момента над половината от събраното количество все още се изгаря, вместо да се рециклира. Над 7 000 тона отработени масла ежегодно се събират в България. В света само ¼ от произведените горива и смазочни материали се рециклират, пишат в сайтовете си компании, занимаващи се с транспортирането или преработването на моторни масла. Отработеното моторно масло съдържа окислителни продукти, които са опасни за природата, предупреждават те.
Още по темата в звуковия файл.
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза: "Чистотата сред..
На днешния 28 май отбелязваме Европейския ден на природните паркове . "Витоша на децата" отваря планината за най-малките "Искам да помоля хората да пазят природата на Витоша, защото тя е съвсем близо до София, изключително силно натоварване има върху нея от страна на жителите и гостите на София". Това каза пред БНР инж. Севдалина Димитрова ,..
Творческа вечер, посветена на поета Таньо Клисуров, в къща музей "Христо Смирненски" в София организират от Националния литературен музей. Напусна ни Таньо Клисуров Пред БНР Атанас Капралов , директор на Националния литературен музей, даде повече информация за събитието: "Творческа е вечерта, защото такова беше желанието на семейството..
Училището “Патиланско царство” в Мъртъл Бийч, щата Южна Каролина, тържествено отбелязва 24 май и краят на учебната година. Децата участваха в празничен концерт, куклен театър и имаха още много приятни преживявания заедно с родителите си. Беше отпразнуван празникът на буквите в неделното училище, създадено само преди 6 години, все още само..
Напредъкът на технологиите дава възможност за развитие на медицината, а оттам и огромна полза за хората. Всъщност става дума за човешки живот и това е безценният принос на съвременната техника и лекарски знания. Как ще се развива отделението по Нуклеарна медицина в Комплексния онкологичен център на Русе разказва кореспондентката ни Ася Пенчева в..
Над 4 милиона българи ще могат да се тестват у дома за два вида онкологични заболявания през следващите шест години. Здравното министерство обяви, че подготвя модерен скрининг за рак на маточната шийка и на дебелото черво, а целта е максимален брой хора да се прегледат, без да чакат на опашка пред лекарски кабинет. Очаква се първите тестове да..
Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..
"Общоприето е становището, че за съжаление, немалка част от кандидат-студентите имат по-лоша успеваемост именно по такива дисциплини, каквато е..
Основното, което прави нашето образование е методът на възпроизвеждане на знания, ученикът едва ли не да наизусти. Не се показват приложенията на..