Композиторът Росалин Наков казва, че много обича инструменталната музика. Сам създава такава и я изпълнява на пиано. Като композитор пише песни и за известни певци.
Дълбокият свят на музиката обаче отваря пространството на чистият звук, който се абстрахира от стиха и стила на певеца. В това звучене слушащият музиката се потапя в нейното пространство, като сам изгражда картината. Попада в определено настроение или пък търси мелодия подходяща за своето.
Росалин Наков казва също, че музиката му е много подходяща за нощта. Това е времето, в което слушащият настройва сетивата си така, че да възприеме мелодията в нейния неподправен от страничен шум вид и тя да окаже своето въздействие върху него.
Музиката има способността да изважда от нас скрити чувства, емоции, да ни навежда на определени мисли, да ни дава яснота в конкретни проблеми. Тя ни се отразява някак лечебно, пречистващо, обновяващо.
Този, който я създава и изпълнява е вложил в нотите определени кодове, с които това се случва.
"Големите наши изпълнители, с които съм имал честта да работя са толкова характерни, запомнящи се и толкова различни едновременно. Ние сме създали толкова песни с тях, но като че ли на български език те наистина звучат по-добре, каза за БНР Наков.
"Писал съм и в ранните часове преди утрото, когато е тихо, макар че работя със слушалки на пианото, за да не преча на никого, така се и откъсвам от атмосферата и реалността изобщо около мен.
Това е усещане, чувство, което няма с какво да го сравниш, допълни той.
"Огромният плюс на инструменталната музика е, че всеки слушател може да открие нещо за себе си. В песента ме води настроението, създадено от прочитането на текста и така лека полека се оформя кой ще е изпълнителят на песента, допълни музикантът.
Той представи в студиото на БНР премиера на инструментална пиеса, част от албума, който ще съдържа 11 пиеси:
"Те са отдавна желани от мен и в тях съм вложил много труд и старание, работя от няколко години върху тях, ангажирах доста хора, но мисля, че се получи нещо интересно.
Търсил съм на пръв поглед една по-елементарна мелодика, по-дишаща музикална фраза, което на пръв поглед изглежда лесно, но не е чак толкова, и под тази семпла мелодична линия се развиват доста сложни и хармонични процеси.
Участниците изпълнители са: Цветан Недялков - китари, бас китари - Ивайло Звездомиров, Васил Петров с кратки вокални фрази на английски, саксофон - Димитър Льолев, тонрежисьор и тромпетист - Иван Христов, соло на Теодоси Спасов в една от пиесите, народната певица Нели Андреева, момичетата от вокална група "Спектрум", аз съм на пианото.
Мисля, че сме създали едно много добро настроение, обобщи композиторът.
Образователен концерт за деца се проведе в Монтана
Васил Петров – Да бъде светлина
Френският посланик посети Монтана 12-те песни допуснати в конкурса "Бургас и морето" вече са ясниРосалин Наков е композитор, пианист и музикален педагог Образование – магистър "Академия за музикално и танцово изкуство" гр. Пловдив. Твори в областта на жанровете: популярна музика, музика за деца и инструментална музика; автор на музика за телевизионни и театрални продукции.
Носител на многобройни награди от участия в български и международни конкурси и програми. - Голямата награда на конкурса "Бургас и морето" 2000 г. - Три награди от „Златния Орфей” 1993 г. - Втора и трета награда на Българско Национално Радио от конкурса за нова поп и рок песен „Златна Пролет” 1992 г., 1993 г. - Награда за цялостен принос в развитието на конкурса „Сладкопойна чучулига” 2008 г. - Награда на Съюза на българските композитори, 2003 г. - Първа награда от конкурса за нова поп и рок песен „София 2013” и др. Самостоятелни авторски концерти в Европейския парламент - Брюксел, 2002 г. и Страсбург, 2018 г.
Член на национални и международни журита – „Бургас и морето”, финал на Детска Евровизия- Кипър-2008 г. и Малта-2014 г. и др. Основател на детска вокална група „Сладки пуканки” към Националния дворец на децата София, ДВГ „Атлантик”, ДВГ „Детски смях” Монтана.
Композитор на химна на олимпийския отбор - “Светът е Олимпиада”- 2008 г., Пекин
Негови песни са включени в репертоара на Лили Иванова, Орлин Горанов, Васил Петров, Йорданка Христова, дует „Ритон", Силвия Кацарова, Белослава, „Сигнал”, Маргарита Хранова, Милица Божинова, Панайот Панайотов, Николай Урумов, Христо Чешмеджиев, Симеон Владов, Васил Попов, ДВГ към Българското Национално Радио, „Радио деца” и др.
Участва като пианист и организатор в събития на Президентство, Парламент, Посолства, Столична Община, Резиденция “Бояна”, Атлантически клуб, Асоциация „Родители”, Фондация „За нашите деца”, INTERNATIONAL POLICE ASSOCIATION- България и други институции и неправителствени организации. Автор и продуцент на образователния концерт за деца “Детска усмивка”, посветен на безопасността на децата на пътя, опазването на природата и екологично възпитание, здравословен начин на живот и здравословно хранене при децата.
Още по темата в звуковия файл.
Симона Симеонова е възпитаничка на Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в Плевен. След това продължава и завършва завършва музикалното си образование при доц. Етиен Леви в Нов български университет. Наскоро представи дебютната си авторска песен "momentum" в публичното пространство. Какво вълнува един млад творец, какво й дава..
В шестото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Започва третото издание на международния балетен конкурс “Сара-Нора Прима“, в който на сцената на Бургаската опера ще се състезават млади балетисти от няколко континента. В навечерието му ви срещаме..
Средновековните църкви "Светите Архангели Михаил и Гавраил" и "Свети Георги" в архитектурния резерват Арбанаси за 15-а година стават сцена на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Той се открива тази вечер и ще продължи до 16 юли. Програмата на международния фестивал за камерна музика в арбанашките църкви умело съчетава..
От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Политическият ни елит се изгаври с народната борба срещу корупцията . Това заяви пред БНР бившият премиер Ренета Инджова, след като гръмнаха няколко..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи..
България можеше и по-рано да влезе в еврозоната. Загубихме време. Можехме да сме заедно с хърватите , защото се движехме успоредно в този процес. Те..