Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Испанският китарист Чикуело ще представи в София програмата "Caminos" със своето трио

| Интервю
Снимка: Джаzz +

Хуан Гомес - Чикуело е един от най-виртуозните китаристи на съвременната фламенко сцена и в същото време един от най-оригиналните и интересни композитори на своето поколение.

Чикуело е бил основен китарист на певци като Мигел Поведа и Дукенде, с които е концертирал в Европа, Япония и САЩ. Той е акомпанирал на певци като Енрике Моренте, Майте Мартин, Ранкапино, Ла Суси, Чано Лобато, Хосе Мерсе, Диего Ел Сигала, Потито и Кармен Линарес. Работил е и с джаз музиканти като Чано Домингес, Карлес Бенавент, Хорхе Пардо, Жорди Бонел и Рейналд Колом и си е сътрудничил с пианистката Мария Жоао Пиреш и виолончелиста Йо-Йо Ма.

Виртуозният китарист от Каталуния има няколко албума - Uñas y carne, Lorca y Bach, Caminos, Conexión, No hay dos ni tres, като последните два са колаборация с познатия на българската публика пианист Марко Мескида, гостувал на Джаzz+ през 2021 г.

Последният му сценичен проект е наречен "Пътища" и е със специалното участие на невероятната фламенко танцьорка Карен Луго. Caminos се състои от различни фламенко стилове - тангос, алегрия, булерия и гранаина, представени по нов и оригинален начин от Чикуело и нетрадиционната му формация, с която открива нови звукови “пътеки”(caminos) във фламенкото.

Китарата на Чикуело е придружена от деликатните барабани на Давид Гомес и от контрабаса на Манел Фортия, с оригиналния и неповторим танц на Карен Луго, която борави с изразния език на класическия балет, съвременния танц и фламенкото. Без вокален акомпанимент или типичната фламенко перкусия - кахон или палмас (пляскане).

Репертоарът на "Пътища/Caminos" е съставен от разнообразни истории с фламенко ритъм. Спектакълът е интензивен и спонтанен и предава своите послания със същата естественост, каквато е и връзката, която се получава на сцената между четиримата артисти.

Концертът на Chicuelo Caminos в "Топлоцентрала", 30 октомври, от 18:00 и от 20:00 часа, се осъществява с подкрепата на Посолството на Испания.

Интервюто на Добринка Добрева с Маргарита Борисова от "Джаzz +" в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

16.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 16.02.25 г.

публикувано на 16.02.25 в 08:15

Хайде, нека е берекет и да прелива през праговете

На 14 февруари честваме Трифон Зарезан – денят на виното, лозарите, кръчмарите и градинарите. Макар всяка година празникът да се радва на голямо внимание и да е отбелязван шумно с много веселба и усмивки, малко от нас знаят историята на неговия произход. Първоначално в България на 14 февруари се чествал Трифоновден – в почит на Свети мъченик Трифон,..

публикувано на 14.02.25 в 03:00

"Надпяване" – фолклорна класация, февруари 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 12.02.25 в 09:35

09.02.25 Законите на Мърфи

Рубриката от 09.02.25 година. Водещ е Даниела Якова.

публикувано на 10.02.25 в 08:59
Росен Руев

Екстремните спортове 2 - 9 февруари 2025 г.

Двукратната олимпийска шампионка в спортното катерене Яня Гарнбрет пристига в България . В края на февруари тя ще бъде гост на първия рожден ден на най-новата зала за катерене в София. 25-годишната словенка е 8-кратен световен шампион, както и първата жена, преминала в стил "онсайт" маршрут в скалното катерене с категория на трудност 8с. Росен..

публикувано на 09.02.25 в 12:46
Виктор Варошкин

Екстремните спортове 19 януари – 2 февруари 2025 г.

Българин стана световен шампион по плуване в ледени води . Това е 69-годишният Яни Куков, който спечели златен медал  в дисциплината "50 метра, гръб" във възрастовата група 70-75 години на провелото се в Италия световно първенство. Българският плувец е завоювал и сребърен медал на "100 метра, гръб". Температурата на водата е била 1 градус. Яни..

публикувано на 03.02.25 в 18:57
Баргиел (вляво) и Голомб

От най-високите върхове до най-трудните стени: Анджей Баргиел и Януш Голомб разказват пред БНР

През 2018 г. полякът Анджей Баргиел изкачи без допълнителен кислород и със ски на гърба си втория по височина връх на планетата, К2, в Пакистан, а после се спусна от него, без да сваля ските до самия базов лагер. Това се случваше за първипът в света, а видеото от спускането обиколи света. Част от линията беше нова, никой не беше карал дотогава там...

публикувано на 02.02.25 в 12:25