Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петър Ганев: Трябва да има съгласие около бюджета

"Можем повече да растем, но за това трябват стабилност и малко по-смели мерки"

| Интервю
Петър Ганев
Снимка: Борислава Борисова

Трябва да се търси някакво общо съгласие, така че да приемем бюджет, а не да влезем в поредна година без бюджет, каквато опасност има. В това е категоричен старши икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев. Според него сегашната ситуация е много близка до тази в двете години, в които нямахме бюджет и влизахме в новата година със стария. По думите му никой няма да спечели от такъв развой на нещата.

"Трябва да има някакво съгласие около бюджета, около голямата цел – да не се надхвърлят 3-те процента дефицит. Втората голяма цел в средносрочен план е дефицитът да изчезне", посочи Ганев в интервю за предаването "Преди всички" на БНР. По думите му обаче това означава овладяване на разходите.

Има също поне 4-5 решения на парламента, които трябва да се ревизират, подчерта още той и посочи едно от тези тях – за заплатите на военнослужещите. "Не може при 2% инфлация да вдигнеш 40 или 50% заплата в даден сектор. Това решение трябва да се ревизира с някое по-устойчиво", обясни той.

Другото решение, което според него трябва да се ревизира, е това висшето образование да получи фиксиран минимум процент от БВП. Икономистът определи решението като хаотично.

Петър Ганев обясни, че такива автоматични механизми водят до ръст на разходите с 30-40 и нагоре процента. Според него там трябва да има нормален ръст на средствата, а не извънреден.

Икономистът е на мнение, че няма да се стигне до замразяване на вдигането на заплати и пенсии догодина. Пенсиите трябва да се увеличат по швейцарското правило, без да се излиза от неговите рамки, препоръча той. А по отношение на разходите за персонал в бюджета – трябва да има приоритизиране на определени сектори, където има забавяне.

Петър Ганев смята, че едва ли ще има увеличение на данъци догодина, но ще се наложат непопулярни стъпки.

"Ако се подходи внимателно към разходната част и се ревизират тези решения и имаме нормален ръст на разходите, който отговаря на ръста на приходите, тогава няма да има нужда да се вдигат или да се измислят някакви нови данъци", коментира той. И добави:

"Можем повече да растем, но за това обаче трябват стабилност - някакво правителство с хоризонт, и мерки, но малко по-смели мерки".

Според него еврозоната се приближава. Прогнозите много започнаха да се фокусират към 1 януари 2026 г., отбеляза той.

"Струва ми се, че до края на годината – началото на следващата ще се отвори прозорец, в който изпълняваме критерия".

Днес Институтът ще представи Бяла книга на ИПИ "Отключване на растежа: пътят напред след изборите". В нея има 4 основни раздела – финансите на държавата, човешкият капитал, състоянието на върховенството на правото и конкурентоспособност и икономически растеж.

"Книгата дава основните проблеми и начина на мислене, за да се решат проблемите. На места има и конкретни мерки. Фокусът е нашата визия – какво мислене може да се приложи в управлението, така че да отключим растежа – това е целта", изтъкна Петър Ганев.

Цялото интервю на Диана Дончева с Петър Ганев в предаването "Преди всички" чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Еврокомисарят по правосъдие Майкъл Макграт

Еврокомисарят по правосъдието Майкъл Макграт: България има отстъпление в някои области

Еврокомисарят по правосъдието Майкъл Макграт заяви пред мониторинговата група на комисията по правосъдие и вътрешни работи на Европарламента, че в България има отстъпление в някои области от публикуването на миналогодишния доклад за върховенството на закона. Като заяви, че има напредък в конституционните реформи, които да гарантират..

публикувано на 08.04.25 в 15:02
арх. Петър Диков

Главният архитект вече ще е само администратор, няма да отговаря за развитието на София

"Донякъде се обезсмисли този конкурс за главен архитект, след като със заповед на кмета – правомощията за тази длъжност бяха сведени от 54 на 6".  Това обясни пред БНР арх. Петър Диков, председател на Съюза на архитектите. Арх. Богдана Панайотова е преминала успешно последния етап на конкурса за главен архитект на София Архитект Богдана..

публикувано на 08.04.25 в 14:50

Стопани в Сливенско: Очакваме помощ от държавата, застраховките важат след 20 април

Близо 80% от насажденията с праскови, сливи и череши в Сливенско са унищожени от минусовите температури през последните дни. Единствените мерки срещу студа са огнища със запалена слама, която с дима си допринася за температурна разлика.  Днес сливенското поле с овощни насаждения беше в дим с надежда да се спаси част от реколтата. Стопаните..

публикувано на 08.04.25 в 14:31

21-годишен мъж е с отнета книжка след рисково шофиране в София

21-годишен мъж е с отнета книжка след рисково шофиране по столичен булевард.  Проверката е станала факт след излъчване на видеоклип с действията. При явяването му в полицията е станало ясно, че към момента той е неправоспособен, отнети са му всички контролни точки. Полицаите са прекратили и регистрацията на автомобила. 

публикувано на 08.04.25 в 14:26
Иван Шишков

Арх. Иван Шишков: Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход

Проблемът е толкова голям, че АПИ нямат правилен ход . Такова мнение изрази пред БНР а рх. Иван Шишков, бивш регионален министър, след като темата за състоянието на пътищата у нас отново стана обект на обществено внимание заради смъртта на 12-годишната Сияна, която загина в тежка катастрофа. Председателят на АПИ Йордан Вълчев е разпитан като..

публикувано на 08.04.25 в 14:00

В Смолян раздадоха безплатно фиданки по повод Седмицата на гората

Южноцентралното държавно предприятие в Смолян раздаде безплатно фиданки по повод Седмицата на гората.  Тази година се навършват 100 години от първото отбелязване на Седмицата на гората, която стартира през 1925 година като Празник на залесяването. Мотото, под което ще премине честването на юбилея, е ”Век от вечността в създаване, опазване и грижа!“...

публикувано на 08.04.25 в 13:56
Отляво надясно - Галя Димитрова, заместник-министър на финансите, министър-председателят Росен Желязков и министърът на финансите Теменужка Петкова

Премиерът се срещна с шефове от приходните агенции

Пълната подкрепа на правителството за работата на приходните агенции изрази министър-председателят Росен Желязков по време на днешната работна среща на тема "Бюджет 2025: План и мерки за изпълнение на приходите".  В срещата участваха министърът на финансите Теменужка Петкова, зам.-министрите на финансите Кирил Ананиев, Методи Методиев и Галя..

публикувано на 08.04.25 в 13:44