Темата отново бе поставена от Българския съюз по балнеология и СПА туризъм по време на дискусия с участието на министъра на здравеопазването д-р Галя Кондева и заместник министъра на туризма Ирена Георгиева.
47 медикъл и СПА центрове, 106 СПА центрове и 35 уелнес центрове в България покриват изискванията на наредбата, която регламентира тази дейност.
В момента няма разработени програми за превенция на здравето, финансирани от държавата. Само около 60 хиляди души годишно могат да правят профилактика по програмите на НОИ, обясни Сийка Кацарова председател на Българския съюз по балнеология и спа туризъм. Според нея в момента възможностите за възстановяване след боледуване обхващат ограничен брой хора.
Три организации обединяват усилия за развитие на здравния туризъм в България. Това са Асоциацията по физикална медицина и рехабилитация, Българският съюз по балнеология и спа туризъм и Българската болнична асоциация.
Разширяването на възможностите за превенция и възстановяване на здравето за българските граждани ще спести разходи за здравеопазване, категорични са експертите в сектора.
В момента е скъсана връзката между лекарите от болничната и лечебната амбулаторна помощ и рехабилитатори и физиотерапевти, посочи в рамките на дискусията професорът пулмолог Коста Костов.
Минимум 150 хиляди български граждани имат постковид оплаквания, но в България диагнозата дълъг ковид не се поставя. Няма и такъв код в информационната система. Някои заболявания в България изчезнаха, защото за тях няма клинична пътека, изтъкна още Костов.4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък. 48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..
"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..
Остават два дни до премиерата на музикалния спектакъл "Небесна хармония" . Концерт на Българската хорова капела и Струнния оркестър "Класика" от ИМ "София", които ще гостуват отново на сцената на Националния дворец на културата, в кино "Люмиер" с новия си проект. Това ще стане на 27 април от 19 часа . "Репертоарът е подбран заради една..
НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики . За това настояват от Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи. От асоциацията очакват широка обществена подкрепа, защото исканията им са насочени към грижа за пациента. За целта са необходими промени в..
Родителите във Варна подготвят протест срещу новата наредба за прием в общинските детски градини. Варненци алармират, че готвени промени в общинската наредба за прием на деца в детските градини ще доведат до по-големи големи групи, а замислената промяна на районирането и до голяма отдалеченост на заведението от дома на детето. На вчерашната..
" Папа Франциск беше много естествен и близък до хората, не се чувстваше никаква дистанция. Беше непосредствен, както се казва един пастир. Направиха ми силно впечатление неговите думи, че пастирът трябва да мирише на овце ". Това сподели в интервю за предаването "Нещо повече" на програма "Хоризонт" монс. Петко Вълов , който е епископ на..
"Функцията на Фискалния съвет е да е куче-пазач на фискалната дисциплина и устойчивост на публичните финанси , с други думи казано - Фискалният съвет трябва да осведоми обществеността тогава, когато се наблюдават най-съществени рискове по отношение на дълга, дефицита и други подобни". Това каза в интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт"..
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..