"Решихме да не се затрие тая реликва. Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения, стабилни суми", разказва пред БНР Никола Манолов от църковното настоятелство.
Инициативата за мащабния ремонт възниква преди 2 години.
"Ходихме по разни институции, но, за голямо съжаление, мълчалив отказ. Ние твърдо решихме, че трябва да стане. Защото е престъпление спрямо нашите деди да го загубим", изтъква Манолов.
Строителите, които участват във възстановяването на храма, както и живеещи в чужбина родопчани също са направили дарения. В кампанията се включват и мюсюлмани от региона, както са направили и техните предци, когато преди 150 години е издействан султански ферман за църковния градеж.
"Те се присъединяват, като дават по колкото лири им е било на сърце, и казват – не знаем откъде ще се прихване, Господ е един", подчертава инж. Иван Георгиев от църковното настоятелство.
Камбанарията на църквата е изградена през 1927 г. Сега се обновява напълно.
"Обновлението не трябва да прекъсне с тази юбилейна годишнина, а ще продължи и догодина. Предвиждаме до камбанарията един навес, миряни да могат да се събират, да бъде по-удобно на празничните дни за събиране на повече хора", обяснява Георгиев.
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
"Бил съм в България много пъти, а тук имаме ансамбъл за български танци към Съюза на банатските българи във Винга, каза за "Нощен Хоризонт" Франциск Драгинов е банатски българин, който живее във Винга, Румъния. "Ансамбъл българче" се казва нашият танцов състав, който чества тази година 25 години от създаването си. " Моите предци идват..
Пети ден продължава протестът на работещите в градския транспорт на София. И днес столицата осъмна без трамваи, тролеи и автобуси. Метрото продължава да..
Битката за дневния ред в България предопределя следващите конфигурации за управление . Това заяви пред БНР Крум Зарков, вече бивш секретар по..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората,..