"Решихме да не се затрие тая реликва. Хората имат голяма отзивчивост за такива неща и даряват. Има над 80-90 дарения, стабилни суми", разказва пред БНР Никола Манолов от църковното настоятелство.
Инициативата за мащабния ремонт възниква преди 2 години.
"Ходихме по разни институции, но, за голямо съжаление, мълчалив отказ. Ние твърдо решихме, че трябва да стане. Защото е престъпление спрямо нашите деди да го загубим", изтъква Манолов.
Строителите, които участват във възстановяването на храма, както и живеещи в чужбина родопчани също са направили дарения. В кампанията се включват и мюсюлмани от региона, както са направили и техните предци, когато преди 150 години е издействан султански ферман за църковния градеж.
"Те се присъединяват, като дават по колкото лири им е било на сърце, и казват – не знаем откъде ще се прихване, Господ е един", подчертава инж. Иван Георгиев от църковното настоятелство.
Камбанарията на църквата е изградена през 1927 г. Сега се обновява напълно.
"Обновлението не трябва да прекъсне с тази юбилейна годишнина, а ще продължи и догодина. Предвиждаме до камбанарията един навес, миряни да могат да се събират, да бъде по-удобно на празничните дни за събиране на повече хора", обяснява Георгиев.
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
За поредна година залите на Регионалния исторически музей в Русе се превръщат в занимални за децата по време на горещите летни ваканционни дни. Първото издание за тази година на "Лято в музея" приключи, но следват още две - през юли и август. Това е едно от най-желаните занимания за децата от Русе. Идеята за еко обучението сред музейните..
Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци - кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..
Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен. Подобни срещи има всяка година и са организирани от..
Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..
Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..
През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения . Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта. Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..
Лятото става все по-горещо и нуждата от почивка все по-голяма. Излючително неприятно е, ако се случи така, тя да бъде "развалена" от някоя лятна..
Вносител или износител на електроенергия е България няма никакво значение. Това дали сме износител не трябва да е панацея, защото сме общ пазар и..
На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават..