Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Антарктическият кораб "Св. св. Кирил и Методий" потегля на поредна мисия

| Интервю
Снимка: БГНЕС

С официална церемония на Морска гара - Варна ще бъде изпратена поредната антарктическа експедиция с научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий". 

Командир на кораба е капитан II ранг Радко Муевски. Екипажът се състои от 34 души, в него се включват и три дами. Този път сред учените има и двама орнитолози, които ще наблюдават птиците по време на плаването до остров Ливингстън.

Очаква се експедицията да пристигне на остров Ливингстън в края на декември, а екипажът да посрещне за първи път Нова година там. "Св. св. Кирил и Методий" трябва да се завърне във Варна на 12 април, каза капитан Муевски.

Сред важните задачи е довършването на научната лаборатория. Още с акостирането започват дейностите по разтоварване на материалите и техниката. Предвижда се към края на този сезон сградата да бъде напълно завършена и оборудвана, обясни командирът на кораба.

Приоритет в работата ще бъде картографирането и заснемането на подводния релеф на Южния залив. С необходимата апаратура ще съдейства Институтът по подводна археология. Данните за безопасността на релефа ще са от полза както за навигацията, така и за изследванията на учените и набирането на проби, посочи още капитанът преди отплаването.

Друга цел е достигането до остров Сноу, уточни кап. Муевски и припомни, че миналата година са го посетили, за да проучат района за възможности на стоварване на оборудване. Там ще бъде монтирана хидрометеорологична станция и се планира да се поставят сеизмични сензори. Проектът е съвместен между Българския антарктически институт и учени от Обединените арабски емирства. 

Маршрутът на кораба е почти същият като при предишното плаване с единствената разлика, че на връщане той ще акостира в Салвадор де Баия - първата столица на Бразилия.

Екипажът си пожелава този път да има шанса и добра метеорологична обстановка, за да стъпи и на остров Смит, който е подложен на влиянието на циклони и антициклони, преминаващи през Южния океан. Надяват се и да стигнат до самия континент Антарктида. 

Чуйте повече в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Споделени празници с Франк и Брайън Хърбърт, Дилън Томас и... ChatGPT

"Дюн: Пророчеството" стъпва върху разработките на сина на Франк Хърбърт, Брайън, който (в съавторство с Кевин Андерсън) дописва сюжета, за да разберем как се стига до бъдещата епоха, измислена от баща му. Детето не е много непослушно. Следва подробни бележки, оставени от таткото. Изображението е генерирано с..

публикувано на 31.12.24 в 13:34

Какво се крие зад блясъка на стъклените коледни играчки?

Изработването на стъклени коледни играчки започва преди повече от 250 години в някогашното село, сега град Лауша в Източна Германия. Преди това хората са украсявали коледните си елхи със сушени плодове, шишарки, жълъди или с всичко, което им е останало от реколтата през годината. Според преданията, една година в Лауша реколтата била много..

публикувано на 30.12.24 в 12:01
Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница

Старшата акушерка Станислава Копанкова обича много децата и им се радва искрено

Станислава Копанкова е старшата акушерка в Неонатологията в столичната АГ болница "Шейново". За нея грижата за бебетата и професията акушерка е една от най-хубавите. С огромна любов се грижи за новородените деца. Спонтанно решава да стане акушерка. По време на държавния стаж разбира, че неонатологията е нейната професия. "Много ми..

обновено на 29.12.24 в 07:17

Хор "Звъника" отпразнува 40 години от създаването си

В Плевен с празнични прояви и много музика в три поредни вечери отбелязаха 40 години от създаването на една от културните емблеми на града - детската хорова формация „Звъника“, създаден от Ваня Делийска, която е художествен ръководител и диригент на формацията.   Хор „Звъника“ и до момента е към Центъра за работа с деца, където подредиха..

публикувано на 29.12.24 в 06:22
акад. Христо Кючуков

Акад. Христо Кючуков: Възродителният процес да се помни, за да не се случва отново!

Навършват се 40 години от насилствената смяна на имената на мюсюлманите у нас. На днешния ден, 26 декември 1984 година при протест в село Могиляне е простреляна малката Тюркян, майката е ранена, а други двама са убити. Възпоменателен митинг край Могиляне за 40 г. от смяната на имената на българските турци       " Възродителният процес в..

публикувано на 26.12.24 в 11:43
Марияна Кърк

Да си пожелаеш за Коледа... стари фотографии

С годините изборът на коледни подаръци, особено за най-близките хора, се превръща в изпитание. 48-годишната Марияна Кърк от Ямбол сама избира своя подарък за миналата Коледа. Но какво се случва, когато желанието ѝ се сбъдва и къде я отвежда загадката от старите фотографии, попаднали в живота ѝ? Марияна Кърк отдавна живее в Лондон, където работи..

публикувано на 25.12.24 в 10:25

Балван: Истории за надеждата по Рождество

Четири момичета, жертви на насилие, посрещат Рождество Христово в кризисния център за деца, жертви на трафик и насилие във великотърновското село Балван. Най-малката е на 10 години, а най-голямата е 17-годишна. Вместо да отварят коледни подаръци под елхата в домовете си, те са под закрила и на чуждо за тях място. Имат своята Коледа,..

публикувано на 25.12.24 в 09:23