За първи път за последните 10 години има ръст в обема дарени средства за година, в която няма силно изразени кризи, сочи годишният анализ на дарителството.
"Очаквахме лек спад в дарителската активност, особено след пикови години, но бяхме опровергани", каза пред БНР Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на БДФ.
Обикновено пиковете в даренията са свързани с бедствия или хуманитарна криза, уточни тя.
Дарителството и филантропията се разпознават все по-често. Хората не чакат някой да се обърне към тях с апел за подкрепа, коментира Теодора Бакърджиева в предаването "Преди всички". По думите ѝ, дарителството е част от ежедневието ни и все повече хора избират каузи, които да подкрепят.
Индивидуалният дарител най-често е човек в активна трудова възраст, жител на голям областен град. Започва леко да нараства делът и на малко по-възрастните дарители. Типичният индивидуален дарител подкрепя периодично с малки суми важни за него каузи, с които се чувства емоционално свързан, обясни тя.
Най-често се предоставят финансови средства, като все по-честа е практиката да се дарява повече от веднъж в рамките на една календарна година, гласят данните на БДФ.
Компаниите приоритетно подкрепят каузи, свързани с образование, наука, детско и младежко развитие. Индивидуалните дарители залагат на социални каузи, подпомагане на хора в беда, както и на здравни каузи.
"В европейски мащаб не сме сред най-щедро даряващите нации. Там са много силни традициите по отношение на филантропията и дарителството", отбеляза Бакърджиева. Според нея е нормално в Източна Европа обемът на даренията да е в унисон с икономическото развитие на тези страни спрямо западните.
Дарителите не се възползват от данъчните облекчения, защото част от тях го смятат за твърде бюрократично, посочи още Теодора Бакърджиева.
"Това не е водещият мотив, когато избират да дарят средства. Въпреки това има смисъл да се създадат и други политики, които да насърчават частното дарителство в страната. От друга страна, да не се позволява приемането на законопроекти, които обратно - целят да стигматизират работата на гражданските организации, а оттам – да ограничават дарителството и филантропията."
Според Борян Кирилова Българският дарителски форум разграничава три групи дарители – частни компании, фондации и физически лица:
"Най-голям дарител са компаниите. При тях има съществен ръст тази година при дарителството от близо 10 милиона в абсолютна стойност спрямо предходната година. Следващият дарител като обем дарени средства са фондациите и на трето място са физическите лица, при които също има един съществен ръст от 19%".
Най-предпочитаните каузи за подкрепа от компаниите са образованието и науката, социалната подкрепа и развитието на местни общности. За фондациите най-желаните каузи са социалната подкрепа, детското и младежкото развитие и образованието и науката.
"Хората все още най-често даряват за здравни и социални каузи. Това са недофинансирани от държавата сфери. Хората имат импулс, когато видят кампания за лечение на болно дете или на възрастен човек или някаква силна неотложна социална нужда, имат естествен рефлекс да дарят", отбеляза Боряна Кирилова.
Данъчните облекчения не са водещ мотив за дарителите поради различни причини като бюрокрация или незнание за тяхното съществуване.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд. Върховните съдии..
"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..
Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата. Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..
Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците? За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма". Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..
След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие? България,..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата) ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..