За първи път за последните 10 години има ръст в обема дарени средства за година, в която няма силно изразени кризи, сочи годишният анализ на дарителството.
"Очаквахме лек спад в дарителската активност, особено след пикови години, но бяхме опровергани", каза пред БНР Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на БДФ.
Обикновено пиковете в даренията са свързани с бедствия или хуманитарна криза, уточни тя.
Дарителството и филантропията се разпознават все по-често. Хората не чакат някой да се обърне към тях с апел за подкрепа, коментира Теодора Бакърджиева в предаването "Преди всички". По думите ѝ, дарителството е част от ежедневието ни и все повече хора избират каузи, които да подкрепят.
Индивидуалният дарител най-често е човек в активна трудова възраст, жител на голям областен град. Започва леко да нараства делът и на малко по-възрастните дарители. Типичният индивидуален дарител подкрепя периодично с малки суми важни за него каузи, с които се чувства емоционално свързан, обясни тя.
Най-често се предоставят финансови средства, като все по-честа е практиката да се дарява повече от веднъж в рамките на една календарна година, гласят данните на БДФ.
Компаниите приоритетно подкрепят каузи, свързани с образование, наука, детско и младежко развитие. Индивидуалните дарители залагат на социални каузи, подпомагане на хора в беда, както и на здравни каузи.
"В европейски мащаб не сме сред най-щедро даряващите нации. Там са много силни традициите по отношение на филантропията и дарителството", отбеляза Бакърджиева. Според нея е нормално в Източна Европа обемът на даренията да е в унисон с икономическото развитие на тези страни спрямо западните.
Дарителите не се възползват от данъчните облекчения, защото част от тях го смятат за твърде бюрократично, посочи още Теодора Бакърджиева.
"Това не е водещият мотив, когато избират да дарят средства. Въпреки това има смисъл да се създадат и други политики, които да насърчават частното дарителство в страната. От друга страна, да не се позволява приемането на законопроекти, които обратно - целят да стигматизират работата на гражданските организации, а оттам – да ограничават дарителството и филантропията."
Според Борян Кирилова Българският дарителски форум разграничава три групи дарители – частни компании, фондации и физически лица:
"Най-голям дарител са компаниите. При тях има съществен ръст тази година при дарителството от близо 10 милиона в абсолютна стойност спрямо предходната година. Следващият дарител като обем дарени средства са фондациите и на трето място са физическите лица, при които също има един съществен ръст от 19%".
Най-предпочитаните каузи за подкрепа от компаниите са образованието и науката, социалната подкрепа и развитието на местни общности. За фондациите най-желаните каузи са социалната подкрепа, детското и младежкото развитие и образованието и науката.
"Хората все още най-често даряват за здравни и социални каузи. Това са недофинансирани от държавата сфери. Хората имат импулс, когато видят кампания за лечение на болно дете или на възрастен човек или някаква силна неотложна социална нужда, имат естествен рефлекс да дарят", отбеляза Боряна Кирилова.
Данъчните облекчения не са водещ мотив за дарителите поради различни причини като бюрокрация или незнание за тяхното съществуване.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
На празника Голяма Богородица през 1934 г русенци за първи път чуват камбанния звън на храма "Успение Богородично". От 90 години църквата стои на мястото си, но вече има нужда от ремонт. Преди век никой не си е представял, че квартал "Възраждане" на Русе ще бъде един от най-населените, с много жилищни блокове и изключително привлекателен..
В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата. "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..
Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...
Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори . От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари. Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата. От летище..
Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас. Сред задълженията на учениците у нас, описани в..
"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..
Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година. Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..
Вездесъщата роля , приписвана на Пеевски, прекрасно се вписва в неговата стратегия – помага му да си приписва сила на демиург, каквато не притежава..