Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изгубени в достъпа до информация

| Репортаж
Снимка: архив

Как държавните институции използват инструментите на бюрокрацията, за да държат на дистанция журналисти и граждани?

Наскоро беше публикувано поредното изследване на Асоциацията на европейските журналисти за свободата на словото в България, според което отказът на институциите да предоставят информация на журналисти е определен като "административен натиск".

В случая, който огласява предаването "Хоризонт до обед", натискът се оказва от Комисията за противодействие на корупцията.

Борбата с корупцията и злоупотребата с власт беше тема №1 и в последната предизборна кампания. В тази неравна битка на първа линия са журналистите. За да открият неоспорими доказателства за нарушения на политици и общественици, те се нуждаят от документи. Документите пък ги дават държавните институции. Получават се по Закона за достъп до обществена информация. Благодарение на него са разкрити стотици злоупотреби и той е едно от мощните оръжия в борбата за прозрачност и отчетност пред гражданското общество.

От БНР бива подадено заявление към Комисията за противодействие на корупцията с дата 19 септември. Срокът, в който Комисията за противодействие на корупцията трябва да отговори, е максимум 14 дни, тоест най-късно до 3 октомври исканите документи да се предоставят.

На 3 октомври Комисията за противодействие на корупцията изпраща отговор, че решава да предостави документите, но такива липсват.

18 дни по-късно от БНР им изпращат второ писмо, с напомняне, че документи няма въпреки положителното решение на г-н Пламен Йоцов, член на Комисията за противодействие на корупцията.

На 4 ноември се получи ново писмо, с което от Комисията припомнят, че са изпратили решение. Документите отново липсват. Десетките опити за връзка по телефон с Комисията за противодействие на корупцията удрят на камък... вече 70 дни.

Дали е честа практика институциите формално да спазват закона, но фактически не, коментира адвокат Александър Кашъмов от Програма "Достъп до информация", който следи 24-годишната практика по прилагането на закона у нас.

"Това е много странно. Логиката на закона е, че информацията се дава веднага, с решението. Случва се институциите да се опитват да клинчат, да забавят отговора си, на случай като настоящия е абсолютно драстичен. Такива случаи са невероятни изключения, да не кажа абсолютен парадокс. Има основание да бъде сезиран и омбудсманът, друг е въпросът, че в момента нямаме действащ омбудсман."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В Пампорово се проведе 20-ят национален събор на служителите от Главна дирекция "Охрана"

С физическа охрана в България се пазят 198 обекта на съдебната власт, а само с технически средства - 48, каза в Пампорово главният директор на Главна дирекция "Охрана" главен комисар Георги Жеков. Днес в курорта се проведе 20-ят национален събор на служителите от дирекцията и бе отбелязана 22-годишнината от създаването й. Главен Комисар..

публикувано на 05.07.25 в 22:12

Израел ще изпрати делегация в Катар за преговори за спиране на огъня в Газа

Израел ще изпрати делегация в Катар за преговори за споразумение за освобождаване на заложници и спиране на огъня в ивицата Газа, предаде Ройтерс, като се позова на израелския 12-ти канал. По-рано днес Израел обяви, че подготвя отговора си, след като палестинското движение "Хамас“ изрази готовност да преговаря за прекратяване на огъня в Газа,..

публикувано на 05.07.25 в 22:02

Пожарна аларма в самолет причини леки наранявания на 18 души

Пожарна аларма в самолет на Ryanair е причинила леки наранявания на 18 души. Шестима от тях са били откарани в два медицински центъра. Инцидентът се е случил малко след полунощ, докато самолетът е бил на земята на летището в Палма де Майорка. Машината е трябвало да излети за Манчестър, Великобритания. Въпреки първоначалните съобщения за..

публикувано на 05.07.25 в 21:56

Под контрол е горският пожар, който застраши кърджалийското село Звезделина

Под контрол е горският пожар, който застраши кърджалийското село Звезделина. На терен са 6 пожарни автомобила с 21 огнеборци. Участват служители на Горското стопанство и доброволци. Огънят избухна в труднодостъпна местност, а горещото време и вятърът през целия ден разпалваха пламъците на различни места. Според информацията до..

публикувано на 05.07.25 в 21:48

В София приключи поредният протест срещу въвеждането на еврото

С шествие в центъра на София приключи протестът в защита на българския лев. По целия маршрут имаше засилено полицейско присъствие. В началото на протеста участниците блокираха движението по столичния бул. "Цар Освободител". Протестиращите настояха за запазване на лева, провеждане на референдум за еврото и за оставка на правителството...

публикувано на 05.07.25 в 21:30

В Гърция арестуваха всички митнически служители на граничен пункт с Албания

В Гърция арестуваха всички служители на митнически контрол на граничен пункт с Албания. Обвинени са в корупция и изнудване. Отделът за борба с организираната престъпност разследва случая. Всички служители на митницата "Мавромати" с Албания са арестувани. Специализираната полиция е следила няколко месеца с камери и звукови записи..

публикувано на 05.07.25 в 20:57

Протестиращи срещу еврото нападнаха екипа на БНТ по време на отразяването на шествието

Протестиращи срещу еврото нападнаха екипа на Българската национална телевизия по време на отразяването на шествието, което започна от триъгълника на властта. Полицията помогна на репортера Карина Караньотова и на оператора Миглена Гайдарова, които бяха обградени от протестиращите по време на вечерната емисия новини. За поредна вечер в..

публикувано на 05.07.25 в 20:35