Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изгубени в достъпа до информация

| Репортаж
Снимка: архив

Как държавните институции използват инструментите на бюрокрацията, за да държат на дистанция журналисти и граждани?

Наскоро беше публикувано поредното изследване на Асоциацията на европейските журналисти за свободата на словото в България, според което отказът на институциите да предоставят информация на журналисти е определен като "административен натиск".

В случая, който огласява предаването "Хоризонт до обед", натискът се оказва от Комисията за противодействие на корупцията.

Борбата с корупцията и злоупотребата с власт беше тема №1 и в последната предизборна кампания. В тази неравна битка на първа линия са журналистите. За да открият неоспорими доказателства за нарушения на политици и общественици, те се нуждаят от документи. Документите пък ги дават държавните институции. Получават се по Закона за достъп до обществена информация. Благодарение на него са разкрити стотици злоупотреби и той е едно от мощните оръжия в борбата за прозрачност и отчетност пред гражданското общество.

От БНР бива подадено заявление към Комисията за противодействие на корупцията с дата 19 септември. Срокът, в който Комисията за противодействие на корупцията трябва да отговори, е максимум 14 дни, тоест най-късно до 3 октомври исканите документи да се предоставят.

На 3 октомври Комисията за противодействие на корупцията изпраща отговор, че решава да предостави документите, но такива липсват.

18 дни по-късно от БНР им изпращат второ писмо, с напомняне, че документи няма въпреки положителното решение на г-н Пламен Йоцов, член на Комисията за противодействие на корупцията.

На 4 ноември се получи ново писмо, с което от Комисията припомнят, че са изпратили решение. Документите отново липсват. Десетките опити за връзка по телефон с Комисията за противодействие на корупцията удрят на камък... вече 70 дни.

Дали е честа практика институциите формално да спазват закона, но фактически не, коментира адвокат Александър Кашъмов от Програма "Достъп до информация", който следи 24-годишната практика по прилагането на закона у нас.

"Това е много странно. Логиката на закона е, че информацията се дава веднага, с решението. Случва се институциите да се опитват да клинчат, да забавят отговора си, на случай като настоящия е абсолютно драстичен. Такива случаи са невероятни изключения, да не кажа абсолютен парадокс. Има основание да бъде сезиран и омбудсманът, друг е въпросът, че в момента нямаме действащ омбудсман."

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Депутатът от ПП-ДБ Йордан Иванов дава брифинг за медиите в кулоарите на парламента -  28 ноември 2024 г..

Идея на ДБ: Всяка партия да определи 7 свои депутати, които да гласуват за Силви Кирилов

В търсене на изход от патовата ситуация и невъзможността да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание от "Демократична България" обявиха, че са предложили на БСП и ГЕРБ-СДС компромисно решение - всяка от политическите сили да излъчи 7 свои депутати, които да гласуват за най-възрастния сред народните представители Силви Кирилов и така да..

публикувано на 28.11.24 в 13:14
Проф. Николай Радулов

Николай Радулов: От МЕЧ не виждаме с кой можем да направим коалиция

От МЕЧ не виждаме никой в този парламент, с който можем да направим коалиция.  Това каза пред БНР депутатът от МЕЧ проф. Николай Радулов, бивш депутат от "Има такъв народ", като уточни: " Бихме могли по дадени проблеми да гласуваме заедно, но не и да направим коалиция . Толкова не съвпадат вижданията ни за това как трябва да работи Народното..

публикувано на 28.11.24 в 13:07

КЗП сезира НАП за ДДС-то на мобилните оператори

Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова сезира изпълнителния директор на НАП за таксите, които мобилните оператори дължат, след като са събирали 5 години неустойки за прекратяване на договори от потребителите. КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни..

публикувано на 28.11.24 в 13:00
Делян Пеевски

Пеевски: Партиите трябва да се разберат кога ще са следващите избори

Това НС е приключило и партиите в него трябва да се разберат кога ще са следващите избори. Това заяви в кулоарите председателят на „ДПС - Ново начало“ Делян Пеевски.  Той обвини ПП-ДБ в близост с „Възраждане“: "Това вътре е свършило. Тези хора не осъзнават дневния ред на българските граждани и е хубаво партиите да седнат да се разберат кога са..

публикувано на 28.11.24 в 12:57
Български БТР на път към Украйна

Допълнен е списъкът с въоръжение, техника и боеприпаси, които предоставяме безвъзмездно на Украйна

С решение на служебното правителство от вчера е допълнен списъкът с въоръжение, техника и боеприпаси, които се предоставят безвъзмездно на Украйна. Помощта е по споразумението между министерствата на отбраната на двете страни от декември 2022 г. Приложението към решението е с гриф "поверително". С друго решение на кабинета..

публикувано на 28.11.24 в 12:50

49-годишен рецидивист ограби жена в София

49-годишен осъждан и криминално проявен мъж нападна и ограби жена в София. Инцидентът е станал преди три дни в столичния квартал "Хаджи Димитър". Полицията е задържала нападателя. 

публикувано на 28.11.24 в 12:39

Актуализацията на бюджета на София пак извън дневния ред на СОС

Докладът за промяна на бюджета на София за тази година отпадна и днес от дневния ред на Столичния общински съвет. Има опасност да не бъдат довършени сградите на новите детски градини и училища в града заради липса на финансиране. Общинските съветници от ГЕРБ-СДС и групата на "Продължаваме промяната - Демократична България - Спаси София"..

публикувано на 28.11.24 в 12:37