Наскоро беше публикувано поредното изследване на Асоциацията на европейските журналисти за свободата на словото в България, според което отказът на институциите да предоставят информация на журналисти е определен като "административен натиск".
В случая, който огласява предаването "Хоризонт до обед", натискът се оказва от Комисията за противодействие на корупцията.
Борбата с корупцията и злоупотребата с власт беше тема №1 и в последната предизборна кампания. В тази неравна битка на първа линия са журналистите. За да открият неоспорими доказателства за нарушения на политици и общественици, те се нуждаят от документи. Документите пък ги дават държавните институции. Получават се по Закона за достъп до обществена информация. Благодарение на него са разкрити стотици злоупотреби и той е едно от мощните оръжия в борбата за прозрачност и отчетност пред гражданското общество.
От БНР бива подадено заявление към Комисията за противодействие на корупцията с дата 19 септември. Срокът, в който Комисията за противодействие на корупцията трябва да отговори, е максимум 14 дни, тоест най-късно до 3 октомври исканите документи да се предоставят.
На 3 октомври Комисията за противодействие на корупцията изпраща отговор, че решава да предостави документите, но такива липсват.
18 дни по-късно от БНР им изпращат второ писмо, с напомняне, че документи няма въпреки положителното решение на г-н Пламен Йоцов, член на Комисията за противодействие на корупцията.
На 4 ноември се получи ново писмо, с което от Комисията припомнят, че са изпратили решение. Документите отново липсват. Десетките опити за връзка по телефон с Комисията за противодействие на корупцията удрят на камък... вече 70 дни.
Дали е честа практика институциите формално да спазват закона, но фактически не, коментира адвокат Александър Кашъмов от Програма "Достъп до информация", който следи 24-годишната практика по прилагането на закона у нас.
"Това е много странно. Логиката на закона е, че информацията се дава веднага, с решението. Случва се институциите да се опитват да клинчат, да забавят отговора си, на случай като настоящия е абсолютно драстичен. Такива случаи са невероятни изключения, да не кажа абсолютен парадокс. Има основание да бъде сезиран и омбудсманът, друг е въпросът, че в момента нямаме действащ омбудсман."
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Сирийски гражданин е бил намушкан с нож в района на Централни хали в София късно снощи, научи БНР. Инцидентът е станал около 22 часа. На място е изпратен екип на полицията и автомобил на Спешната помощ. Раненият е откаран в болница. От СДВР уточниха, че по случая има задържан, който също сирийски граждани. По случая е образувано досъдебно..
Министри на външните работи на ЕС призоваха да се побърза със 17-ия санкционен пакет срещу Русия и приемането на Украйна в ЕС преди началото на заседанието си в Люксембург. Те се събират само ден след руското нападение над Суми, при което загинаха над 30 души, а повече от 100 бяха ранени. Над 30 жертви и повече от 100 ранени в Суми, Западът осъди..
" Произвеждаме малко над 35% от свинското месо , което покрива нуждите на страната ни. Останалото е внос. Не искаме внос, искаме родно производство!" Това каза в интервю за БНР д-р Ангел Мавровски от Катедра "Генетика" на Тракийския университет в Стара Загора. Той е сред организаторите на международен форум, посветен на проблемите на..
Вървят финални процедури по проекта за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила, каза за БНР областният управител на Кюстендил инж. Александър Пандурски. Общините Рила, Кочериново и Бобошево осигуриха по 7 хиляди лева - общо 21 хиляди лева, за изготвянето на проекта. От "Робовица" се осигурява водоподаване за селата Мурсалево (в община Кочериново),..
Над тон райски газ (диазотен оксид) е иззет от заведение при съвместни проверки на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), МВР и РЗИ, съобщи съобщи зам.-директорът на БАБХ д-р Валя Викьова в интервю пред БНР. В предаването "Преди всички" тя коментира и проблемът с унищожаването на конфискуваните количества. "Унищожаването..
В София се провежда национален протест, организиран от федерациите на транспортните работници към КТ "Подкрепа" и КНСБ. В 8 часа бяха блокирани три възлови кръстовища - при метростанция "Стадион Васил Левски", на "Орлов мост" и на пл. "Македония". Очаква се около 11 часа протестиращите да се насочат с шествие към Министерството на..
Завърши битката за съхранение на българската бойна авиация и започна походът към нейното възраждане . Това мнение изрази пред БНР ген. Константин Попов - бивш началник на Военновъздушните сили, бивш началник на отбраната и бивш председател на Комисията по отбрана в Народното събрание. Тържествена церемония в Трета авиобаза посрещна..
Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно..
България след Освобождението е проявявала няколко пъти форми на субектност – Съединението, двете балкански войни. Всичко това завършва с две..