Според французина РиянТашбългарите и северно македонците могат да използват примера на Франция и Германия.
„Аз мисля, че на първо място трябва да започнем с културното сближаване между двете страни. Те основаха съвместен телевизионен канал „Арте“.“
РиянТаш е студент от кампуса по Политически науки с фокус върху Централна и Източна Европа в Дижон. Таш споделя опитът на Франция и Германия. През Първата и Втората световна война двете страни са в два противоположни военни съюза - воюват една срещу друга. Големите разрушения по време на войните, ги тласкат към една цел – да намерят пътя към установяване на траен мир в Европа. Това поставя началото на един нов период в отношенията им – период на взаимното сътрудничество.
20-годишен връстник на РиянТаш - Александър Иванов е българин, заминал да учи в Хумболтовия университет в Берлин. Иванов споделя сходно мнение.
„Големият въпрос е конституцията. Може би трябва да се отдалечим от този голям въпрос и да се фокусираме върху въпроси, които са по-лесни за разрешаване. Например да работим за развитие на културната дипломация. Да кажем добре това е ваше, а това наше. Може би ще успеем начин да се съгласим да споделим нашата история. Можем да кажем „Добре има герои, които са и ваши герои, и наши.“ Тези личности могат да бъдат герои и на Северна Македония, а не само България да претендира за тях.“
Македонката ДорисаЗемон от Университета „Св.св. Кирил и Методий“ в Скопие не споделя мнението на преждеговорящите. Тя смята, че културната дипломация е много добър инструмент за решаване на спорово. „Но ние вече опитахме и опитът ни се провали“, казва тя.
Според Земонпричината за разединението между България и Северна Македония е Русия.
„Русия цели Балканският регион да не бъде стабилен. Ние трябва да преодолеем руското влияние, защото в крайна сметка гражданите на Северна Македония и България се нуждаят от по-високи стандарти на живот и това може да се постигне само със сътрудничество и интеграция в Европейския съюз.“
Всички тези студенти са преминали през срещи, обучения и практически задачи, върху въпроси, свързани с разширяването на Европейския съюз, отмяната на ветото при гласуването в Съвета и бъдещето на Съюза след 25 години. В Дижон участниците са правили анкети със случайни минувачи, като са ги питали за България и Северна Македония. Александър Иванов разказа и за среща с ученици в едно френско училище.
„Повечето от тях, никога не бяха чували за тази страна и не знаеха къде се намира. Също и за България, знаеха, че е част от Европа, но нямаха знания за това какво се случва. Много е интересно да откриеш, че в Западна Европа Балканите са все още нещо наистина екзотично. Може би когато говорим за бъдещето на Европейския съюз, трябва да работим повече за това да насърчим комуникацията с младите хора в Западна Европа, но и в другите страни. Когато говорим за Европейския съюз, имаме тази идея за голяма и силна Европа. И ако искаме да имаме такава Европа, трябва да говорим повече за това в западните страни.“
В Берлин участниците в международния проект са се срещали с професор Кристиян Фос, завеждащ факултета по южнославянски изследвания в Хумболтовия университет в Берлин. Професор Фос им е обяснил, че и българите, и македонците използват академичната, за да интегрират собствените си представи по въпроса, което би могло да бъде източник на неразбирателство между двете страни. Освен това са спорили по темата дали македонският е диалект на българския. Разбрали са, че това не е така, тъй като това схващане третира всички езици като диалекти, а в действителност е естествено явление, което не се среща само на Балканите, но и в други гранични райони като в Скандинавия например, разказа още ДорисаЗемон от Северна Македония.
Катерина Николова, която е родена и израснала в Германия обаче смята, че подготовката на някои от лекторите им, включително опитни дипломати от кариерата не е била толкова висока. По думите ѝ участниците са имали по-добра представа за случващото се от хората, които са им преподавали. Независимо от това Николова е на мнение, че България и Северна Македония трябва се съсредоточат не върху историческите си спорове, а върху общото си бъдеще.
Повече по темата може да чуете в звуковия файл.
Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон изразиха безпокойството си относно въздействието на митата, наложени от президента на САЩ Доналд Тръмп, върху икономиката и сигурността, предаде Ройтерс, позовавайки се на изявление на канцеларията на британският премиер. Двамата проведоха телефонен разговор..
Премиерът на Израел Бенямин Нетаняху се очаква да посети Белия дом в понеделник, за да обсъди новите, по-високи американски мита с президента Доналд Тръмп. Това предаде Ройтерс, като се позова на трима представители на израелските власти и един източник от Белия дом. Ако посещението на Нетаняху стане факт това ще е първото такова на..
С историческа възстановка във великотърновското село Велчево беше отдадена почит на героите, обявили преди 190 години Търновско-Силистренското въстание, останало известно в историята като Велчовата завера. Възстановката на Велчовата завера е част от проявите в почит към героичното дело на Велчо Атанасов-Джамджията и неговите съратници от..
Хиляди граждани на град Кочани в Република Северна Македония днес минаха по централните улици на града, в памет на загиналите при пожара в дискотеката "Пулс" на 16-ти март тази година, предаде БГНЕС. Участниците в марша носеха потрети на загиналите младежи. Повечето от тях са на възраст между 14 и 24 години. В началото на колоната имаше..
Украинското външно министерство отхвърли руските твърдения за предполагаеми военни цели, по които е била изстреляна ракетата, поразила снощи Кривой Рог и ги нарече "лъжи". "Целта на Русия беше планиран терор срещу мирното население. С тази варварска атака срещу цивилни и деца Москва показва пълно презрение към международните мирни усилия под..
Десет седмици след встъпването в длъжност на Доналд Тръмп като президент на САЩ, в събота в Берлин също се проведе демонстрация срещу нападките върху демокрацията в САЩ. Демонстрацията е на американски граждани, живеещи в Германия. Протестът срещу Тръмп и Илън Мъск се провежда срещу американското посолство в центъра на Берлин и е организиран..
За 25-и път студентите и преподавателите по японски език във Великотърновския университет, показаха елементи от древната и съвременната японска култура. Посетителите на Празника на японската култура във ВТУ чуха песни от Страната на изгряващото слънце, видяха традиционен танц с ветрила, запознаха се с еротичното изкуство на връзването шибари...
Недостигът на медицински сестри у нас засяга цялата здравна система. Липсват около 30 000 медицински сестри . Това заяви пред БНР доц. Камелия..
"Очаква се новозеландско, дълбоко замразено агнешко, което вече е влязло в България. Вече е в пещерата на Али Баба, започват да го разфасоват ...
Съдебната система се променя през политиката. Политиката обаче не може да оправи съдебната система, тъй като съдебната система не може да дисциплинира..