С отзвук от най-голямата конференция за климатичните промени COP29, която се проведе в Баку през ноември, в "Нашият ден" гостува Юлиян Попов, бивш зам.-министър на околната среда и водите.
В рамките на конференцията, в която участие взеха почти 200 държави, бяха приети редица текстове, свързани с овладяването на световната климатична криза.
По думите на Попов едно от най-важните приети решения се отнася до колективната количествена цел – утрояване на финансирането за климатичното действие за развиващите се страни до 2035 година.
Въпреки че България не успя да извоюва възможността да бъде домакин на COP29, Попов изтъква, че страната ни е успяла да привлече тазгодишната пленарната сесия на Междуправителствения панел за климатичните промени (IPCC)– глобалната мрежа на представителите на науката климата. Тя отговаря за изготвянето на докладите, на базата на които се приемат политическите решения, пояснява Попов.
Ролята на България в климатичните политики вече е ключова, по думите на Попов. Страната ни е била координатор на източноевропейската група в ООН с представител Светлана Жекова, бивш служебен министър на околната среда и водите, заявява гостът. България се е включила в COP29 с голяма делегация, солиден павилион и богата програма, засягаща сферите икономика, наука и енергетика.
Политиките за климата в най-голяма степен се отразяват на икономиките на отделните държави, изтъква Попов и изброява част от резултатите от тези глобални решения – затваряне на въглищните централи, навлизане на електрическите автомобили, жилищната ефективност, употребата на соларни панели, нов тип енергийни пазари.
Поставената нова финансова цел, която предвижда богатите страни (в това число и България) да оказват финансова подкрепа на бедните страни за справяне с климатичните промени. Договорената сума е 300 млн. долара годишно, като важно предизвикателство, според Попов, е съвестното управление на тези средства.
Повече по темата чуйте в звуковия файл:Обилните валежи от нощта предизвикаха и наводнения в Монтана, където са паднали над 70 литра на квадратен метър дъжд. Евакуирани с лодка са били жители на монтанския квартал "Кошарник". Интензивният дъжд наводни къщи и дворове в Монтана. Най-вече в кварталите “Мала Кутловица“, “Изгрев“, а в кв. “Кошарник“ са евакуирани хора, съобщи..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..