Това казва в интервю за БНР Балаж Денеш от Съюза за граждански свободи в Европа във връзка със законодателството за регистрация на чуждестранните агенти в различните страни.
"Няма никакво значение какви са разликите между грузинския закон, унгарския закон и настоящия български проектозакон! Някои от тях дори включват финансиране от ЕС. Унгарският закон се използва за етикетиране на организациите, дори ако са получили пари от ЕС. Настоящият български проектозакон не включва финансиране от ЕС. Грузинският закон не включва предприятията. Вашият включва, но основното не е това. Основното не е как изглежда законът. Основното е тези организации да бъдат обозначени като чуждестранни агенти, защото именно това обслужва целите на политиците, когато искат да намалят доверието в тези организации", изтъква Денеш.
"Ако питате мен, сегашният вариант на този проектозакон е много глупав и е твърде широк. Няма човек, който да не вижда реалността - икономическата, политическата и финансовата реалност през нормална оптика. Няма човек, който да не разбира, че България има нужда от чуждестранни инвестиции, от чуждестранен капитал и от чуждестранни компании, и затова съм сигурен, че няма да има мнозинство, което да подкрепи този закон. Освен ако не гледате реалността през много изкривен националистически филтър, ще знаете, че това е един много лош законопроект за България. И повечето хора разбират това", коментира Балаж Денеш в предаването "Хоризонт до обед".
"Моето предположение е, че този закон в този си вид няма да бъде приет, но атаките срещу гражданското общество няма да спрат и ще има нов вариант на този закон, който ще обхваща само неправителствените организации. Отново повтарям - най-важното не е това, което ще намерите в конкретния текст. Основното е, че в една страна, която е член на Европейския съюз - политически съюз, в който хората, капиталите, парите и предприятията могат да пътуват и да се движат свободно, няма никаква логика да се поставят етикети на неправителствените организации въз основа на финансирането, идващо от чужбина. Това не просто е безсмислено, но и много вредно. Прави се с цел да се намали доверието. Това е целта и това е, което има значение, за да се придвижва подобно законодателство."
Запитан как у нас могат да се избегнат унгарските грешки, Балаж Денеш посочва:
"Властта на Орбан, фактът, че той е на власт вече 14 години, е комбинация от различни фактори, свързани с икономическата и социалната, икономическата и финансовата криза от 2008 г. Преди това нямаше нито едно правителство, което да остане на власт повече от 4 години. Преди Орбан едно социалистическо правителство беше на власт 8 години, но нивото на корупция беше вдигнато високо дори преди Орбан. Това беше комбинация от политически провал плюс икономически фактори. Знаете, разочарованието на обществото. Орбан получи 2/3 от местата в парламента и това му помогна да пренапише изцяло Конституцията и да създаде система, която служи на една-единствена цел - да направи него и приятелите му богати, а и да запази властта за него.
Не знам дали това е реалистично в България в момента. Дори преди Орбан нямаше толкова силни политически партии от другата страна. Сега имаме почти двуполюсна политическа система: управляващи и опозиция. Не виждам това в България. Имате обратното - седем предсрочни избора за три години. Това е всичко, но не и политическа стабилност. Парадоксално, това е донякъде успокояващо от гледна точка на невъзможността някой да се откаже внезапно с конституционната власт и едновременно с това с порочно желание да промени драматично пътя на страната ви. В момента не виждам някой в България, който би могъл да направи това, което направи Орбан."
"Не съм сигурен дали някога ще получат мнозинство тези, които смятат, че България трябва да излезе от ЕС. Но това, което би могло да се направи, е да се дадат повече ресурси на гражданското общество и да се помогне на гражданското общество да се организира, защото когато имате силно гражданско общество, то може да действа като баланс и контрол на управлението", продължава коментара си Денеш.
"Това работи и на практика. Знаете, че има страни, в които силното гражданско общество може да допринесе за политически промени. Ако се замислите за случилото се в Полша - всички сили на политическата опозиция се събраха, а гражданското общество ги подкрепи и те действително успяха да сломят властта на Качински и неговите приятели. Ако се замислите за това, което се случи в Словения преди две години, когато правителството на Янша загуби изборите - там също имаше случай, когато гражданското общество, независимо от потенциалните конфликти в един почти единен блок, подкрепи смислената промяна."
Какво бъдеще предвижда Балаж Денеш за гражданското общество в Унгария?
"Аз не живея там. Не искам да съм в тази позиция на емигрант, който коментира страната си. Трябва да попитате унгарците. Европейският съюз прави каквото може, но в крайна сметка няма да може да промени избирателите на нито една страна. Всъщност, това е добре. Не искам да виждам наднационално политическо обединение, съюз, който да се занимава с избирателите и да се опитва да ги убеждава за кого да гласуват. Това би било просто наливане на масло за разгаряне, вместо потушаване на пожар. Мисля, че ЕС е прекрасна институция по отношение на икономическите възможности, а също и финансовата помощ и подпомагането на по-бедните държави. Не че богатите страни не го правят, за да получат по-добри икономически и потребителски ситуации, но все пак това е добър икономически съюз. Но ЕС няма как да определя резултатите на изборите и институциите на ЕС не могат да променят политическите реалности в една или друга страна."
"Трудно е да се види нещо положително в потенциалното бъдеще на Унгария. Но мисля, че българското гражданско общество, бизнес компаниите и други организации правят много добре, че се опитват да се организират преди тези атаки", отбелязва в заключение той.
Здравната каса ще заплаща по-скъпо дейности, извършвани от личните лекари, а цените на клиничните пътеки в болниците ще останат без промяна. Това е заложено в проекта на анекс към Националния рамков договор, който ще бъде обсъден днес на националния събор на Лекарския съюз. В документа е предвидено увеличение на сумите, която личните лекари получават..
Израел обяви началото на голяма нова офанзива в Ивицата Газа, след като по-рано съобщи, че въздушни удари са убили над 100 души в палестинската територия, предаде "Гардиън". Според еврейската армия това е нов опит да бъде принудена групировката "Хамас" да освободи заложници. Катар определи текущите преговори между Израел и "Хамас" като "най-лошите..
В интервю за вестник "Таймс" британският премиер Киър Стармър заяви, споразумението му за "рестартиране" на Брекзит ще подобри положението на хората, тъй като ще проправи пътя за млади европейци да живеят и да работят във Великобритания. Киър Стармър уточни, че реципрочна схема за "младежка мобилност", чрез която младите хора могат да пребивават в..
Посланикът на Република Северна Македония в България Агнеза Руси Поповска е извикана в Министерството на външните работи (МВнР), за да ѝ бъде връчена протестна нота, в която българска страна изрязва сериозно безпокойство и загриженост от поредни случаи на поругаване на български национални символи в съседната държава. От министерството..
Френският президент Еманюел Макрон заяви в петък, че европейските съюзници подготвят нов пакет от санкции срещу Русия "в координация със Съединените щати", предаде Ройтерс. Говорейки от Тирана, където се провежда среща на върха на Европейската политическа общност, Макрон разкри, че президентът на САЩ Доналд Тръмп възнамерява да "проведе..
На 31 май ще се проведе национален протест срещу въвеждане на еврото с искане за оставка на правителството. Това обявиха организаторите на публичната дискусия на тема "Как да спасим лева", която се проведе в зала 1 на НДК. Зад организацията застават Граждански щаб в състав Страхил Ангелов, Петър Волгин, Недялко Недялков, Виктор Папазов и доц...
Не може с аргумент за конституционна недопустимост да се нарушава конституционно право. Така вицепрезидентът Илияна Йотова коментира едноличното решение на председателя на НС да отхвърли разглеждането на предложението на президента за допитване до народа, дали България да въведе еврото през 2026 година. Йотова беше гост на..
Включването на строителните материали в списъка на стоките с висок фискален риск предизвиква хаос в сектора . Беше много кратък срокът да се..
Заместник-директорът на ГДБОП старши комисар Боян Раев заяви пред БНР, че задържаните във Враца и околни села четирима млади мъже са набирали..
15 май е празникът на Плевен. Изборът на датата е свързан с Пролетния плевенски панаир, който според историците през 30-те години на 20-ти век е..