Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"В нашата църква имаме стари песнопения, които са с народна мелодия"

Милко Петров: Нека не обръщаме толкова внимание на пазаруването и нещата, които са добавени към празника

"Музиката и мелодията помагат на молитвата"

| Интервю
Милко Петров
Снимка: Личен архив

"В празничните дни да обърнем внимание на това, което се е случило във Витлеем преди повече от 2000 години. Нека не обръщаме толкова внимание на моловете, на пазаруването и на всички други неща, които са добавени към този празник".

За това призова в ефира на БНР Милко Петров, водещ в Радио Пловдив, църковен музиколог.

Той разказа как българските католици се подготвят да посрещнат празника.

"Довечера на литургията, която се отслужва в полунощ, ще бъде изпят химна, с който се възвестява рождението на Исус Христос. Във всяка една от католическите църкви вече има подготвени коледни пещери. Това е традиция, която идва от Италия. 

Има обаче повече неща, които ни сближават при отбелязване на празника, отколкото различия. Двете църкви – православната и католическата, са сестри. Те са много близки".

В нашата църква имаме стари песнопения, които са с народна мелодия, разказа още Милко Петров в предаването "Преди всички". 

"Те идват от българския фолклор. Това е типично за българските католици. В края на литургията влизат и народни инструменти, освен орган. Кавалджии отсвирват тази църковна песен с народна мелодия". 

В нашите семейства се събираме на празничната трапеза и спазваме традицията за постните храни, посочи той.

"В някои католически държави ядат пуйка, но ние си спазваме поста до 25-ти декември".

Милко Петров вярва, че всеки човек има призвание и е сигурен, че е намерил своето.

"В началото на 90-те години, след като падна комунистическият режим, имахме свободата да влизаме в църквата. Аз много се впечатлих от всеки детайл в храма, но най-силно се развълнувах, когато успях да се докосна до музикалния инструмент - един хармониум. Усетих някакъв порив, вълнение, което ми казваше, че трябва да се науча да свиря, да бъде църковен музикант. Това бяха първите моменти, в които усетих призванието. 

Заминах за Варшава, за да уча църковна музикология. Там започна моят път като църковен музикант.

Бях диригент на Папския хор при първото посещение на Свети папа Йоан Павел Втори през 2002 г. Преди пет години, когато папа Франциск беше в България, бях координатор за музиката и диригент на хора. Дори имах лична среща с папа Франциск". 

Един от нашите светци казва, че който пее, два пъти се моли, отбеляза Милко Петров.

 "Музиката и мелодията помагат на молитвата".

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 

По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Три трансплантации бяха извършени след донорска ситуация в Многопрофилната болница в Кюстендил

Трима души получиха шанс за нов живот, след като близките на 64-годишна жена решиха да дарят органите ѝ. Донорската ситуация е осъществена от екип на Многопрофилната болница в Кюстендил, съобщават от Изпълнителна агенция "Медицински надзор". В резултат на това 49-годишен мъж е претърпял успешна чернодробна трансплантация, извършена от екип на..

публикувано на 05.05.25 в 16:29

У нас се проведе международното кулинарно състезание "Лъжицата на Купидон"

За трета поредна година в България  се проведе международното кулинарно състезание "Лъжицата на Купидон".  “Лъжицата на купидон” – кулинарно предизвикателство в София за хора с увреждания "Лъжицата на Купидон" - кулинарно състезание за хора с увреждания Целта на кулинарната надпревара е да покаже, че хората с увреждания могат да се..

публикувано на 05.05.25 в 16:17
Инсталации и пърформанси, свързани с екологията под мотото -

Инсталации и пърформанси, свързани с екологията под мотото - "50 градуса на сянка"

Често около празниците хората обикалят магазините да търсят най- подходящи подаръци. Понякога изнервените продавачи подхвърлят "Тук не е изложба да зяпате- купувайте". В един от най-големите МОЛ- ове на Тел Авив в дните на празниците са открили изложба на инсталации и пърформанси свързани с екологията.  Показани се творбите на 13 художника,..

публикувано на 05.05.25 в 16:09

"Алтернатива за Германия" оспорва пред съда решението на разузнаването да я класифицира като екстремистка

"Алтернатива за Германия" (АзГ) заяви днес, че е предприела правни действия, след като Федералната служба за защита на конституцията - германското вътрешно разузнаване, официално я квалифицира като дясна екстремистка организация, предаде ДПА. Говорител на съпредседателката на партията Алис Вайдел потвърди, че АзГ е оспорила решението пред..

публикувано на 05.05.25 в 16:04
Образуванията от черна субстанция, изплували на плажа  по Южното Черноморие -  5 май 2025 г.

Сигнал до РИОСВ в Бургас за мазутни топчета, изплували на плажа на "Каваците"

След Поморие мазутни петна вече втори ден изплуват и на плажната ивица на "Каваците". Това установи екип на БНР Бургас. От Община Созопол заявиха, че няма постъпили сигнали за замърсяването, затова екипът ни се обади на Зеления телефон за сигнали на Регионалната екоинспекция в Бургас.  От 3 дни нефтени петна изплуват по плажовете на Поморие, от днес..

публикувано на 05.05.25 в 15:48

Финландия ограничава използването на мобилни телефони от учениците в училище

Финландският парламент одобри закон, който ограничава използването на мобилни телефони от учениците в началните и средните училища, предаде БТА. Законът не забранява изцяло използването на мобилни телефони, като употребата им ще бъде разрешена в определени ситуации, след разрешение от учителите за усвояването на учебния материал. Персоналът на..

публикувано на 05.05.25 в 15:38
Заместник-министрите на земеделието Иван Капитанов и Янислав Янчев и екипи експерти посетиха на място овощни градини в Кюстендилско, за да установят щетите от априлските студове по масивите от череши, ябълки и др.

Около 30 хил. хектара са измръзналите овощни градини в страната

Около 30 хил. хектара овощни градини са измръзнали при априлските студове и сланите в страната , обявиха зам.-министри на земеделието и храните Иван Капитанов и Янислав Янчев, които посетиха засегнати масиви, предимно с череши, в Кюстендилско.  Подадените заявления за обезщетения от земеделски стопани от страната са над 5 хиляди,..

публикувано на 05.05.25 в 15:36