Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тайните на Народния театър "Иван Вазов"

| Репортаж
Снимка: Светослава Кузманова

Сградата на Народния театър "Иван Вазов" е открита на днешния 3 януари през 1907 година.

Сградата е уникална не само с красотата си. Малцина знаят, че механизмът, който задвижва сцената, е на 100 години и работи безотказно и днес, както и че под покрива има 3 тона вода - стара система за гасене на пожар.

Актьорът Дарин Ангелов представя историята на Народния театър, когато се организират турове зад кулисите. Наскоро той е разходил из сградата на театъра и холивудския актьор Джон Малкович, докато беше у нас за работата по постановката "Оръжията и човекът".

На мястото на днешния Народен театър, преди откриването на сегашната сграда, актьори са играли пред публика години по-рано. Там се е намирал театър "Основа".

"Бил създаден изцяло от дъски, много ниска постройка. Тази сграда, тъй като е дъсчена, изгаря", пояснява актьорът Дарин Ангелов.

Сега, във фоайето на втори балкон, публиката може да разгледа макета на сградата, в която е играла трупата на "Основа".

Снимка: Светослава Кузманова

След изгарянето на театъра с издействан от министъра на просветата и културата Иван Шишманов царски декрет за отчуждаване на земя, върху която да започне изграждането на сегашната масивна сграда.

Иван Шишманов издейства и да се отделя процент от Държавната лотария, който да се насочи към изграждането на театъра. С решение на Народното събрание бил създаден и специален фонд за построяването му.

Сградата е завършена за няколко години, а Иван Вазов вече е превърнал "Немили-недраги" в "Хъшове", специално за откриването на театъра.

Дарин Ангелов   Снимка: БТА

Една от куриозните случки, съпътстващи това откриване е, че цар Фердинанд превръща това събитие от обществено в дворцово, продължава разказа си Дарин Ангелов.

Затварянето на тържественото събитие за обществеността възмущава най-силно студентите от Софийския университет и протеста им, завършил с освиркване на монарха и затварянето на университета за няколко месеца.

"Тогава е имало истинска зима, с много сняг. При пристигането на каретата – царската ложа има специален вход, студентите започват да го освиркват и да го замерят със снежни топки. Той издава заповед Софийският университет да бъде закрит – жесток скандал! Академици, професори, доценти надигат глас. Обръщат се към всякакви видове институции в Европа. Започва жесток натиск към царя от всички академични звена в цяла Европа. 6 месеца по-късно царят е принуден да отмени тази своя заповед - малка срамна страничка в нашата история – че 6 месеца сме били и без Софийски университет. През това време театърът си работи. Това е много важен период в българската култура. През това време се усеща много голяма жажда в българското общество за собствена българска драматургия. Тогава започва зората на българската театрална драматургия."

Още любопитни детайли за сградата на Народния театър чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Крум Балджийски

Кром Багелски - "Палеолитно ехо" - стенописи върху фасадите в Дряново

Стенописи върху фасадите на производствени сгради създават в Дряново група художници от страната и чужбина . Това е поредната артистична намеса, за която авторите избират запустели места и сгради или промишлени райони като този в Дряново, за да ги превърнат в галерии на открито.  Този път с интерпретациите си творците искат да..

публикувано на 13.04.25 в 10:59

С изложба "Една подадена ръка. Твоята" Столичната община призовава да се осиновяват бездомни кучета

Фотоизложбата "Една подадена ръка. Твоята", която има за цел да насочи общественото внимание към кучетата от столичните общински приюти в Сеславци и Горни Богров, като насърчава осиновяването, хуманното отношение и отговорната грижа, беше открита в София. Организатори на изложбата са Общинското предприятие "Екоравновесие" и Сдружение "Бандата на 1500-те"..

публикувано на 13.04.25 в 08:38

Мария Иванова от Враца създава десерти с вкусни цветя

Цветница - това е нашето предложение за днешния ден, в който празнуват имен ден близо 340 хиляди българи.  Празникът е с най-много именици у нас.  Десерти с теменужки, рози, невен, лавандула и други цветя от градините по нашите географски ширини могат да бъдат намерени в сладкарниците на Мария Иванова от Враца.  Със своите десерти с..

публикувано на 13.04.25 в 07:45
Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Авиационна изложба за историята на Военновъздушните сили в болничната сграда в Лесидрен

Болничната сграда в Лесидрен ще живее донякъде своя "втори живот". От днес в нея се открива постоянна авиационна изложба, която да разказва историята на Военновъздушните сили .  Тя е плод на усилията на местни ентусиасти, които искат да запазят частица от историята . Откриването не случайно ще стане в Деня на авиацията и космонавтиката ...

публикувано на 12.04.25 в 08:15

Шопенова гала във виенския Концертхаус с българско участие

На 24 март изявената българска пианистка Донка Ангъчева представи своята поредна забележителна музикална инициатива. За втора година тя организира с успех галавечер, посветена на личността на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът бе в рамките на създадения от нея в Австрия артистичен проект „Изкуството продължава да живее“ и се..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Между светлото и тъмното - Марина Александрова показва свои творби в Полша

Марина Александрова - художник и преподавател в катедра "Визуални изкуства" на Софийския университет "Св. Климент Охридски", откри своята самостоятелна живописна изложба "На сянка" в най-голямата Ботаническа градина в Югоизточна Полша.  Преди 2 години и половина тя е участвала в художествен проект в тази градина и са я впечатлили цялостният..

публикувано на 11.04.25 в 10:03

Детският хор на БНР отпразнува 65-годишнината от създаването си с великолепен пролетен концерт

Първата репетиция на Детския радиохор, под ръководството на неговия основател, художествен ръководител и главен диригент до смъртта си през 2013 г. акад. Христо Недялков, се състои на 21 март 1960 г. Точно на 21-и март беше и празничният пролетен концерт на емблематичният състав, изнесъл през годините над 2 000 концерта в Ню Йорк, Вашингтон,..

публикувано на 10.04.25 в 19:26