Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тайните на Народния театър "Иван Вазов"

| Репортаж
Снимка: Светослава Кузманова

Сградата на Народния театър "Иван Вазов" е открита на днешния 3 януари през 1907 година.

Сградата е уникална не само с красотата си. Малцина знаят, че механизмът, който задвижва сцената, е на 100 години и работи безотказно и днес, както и че под покрива има 3 тона вода - стара система за гасене на пожар.

Актьорът Дарин Ангелов представя историята на Народния театър, когато се организират турове зад кулисите. Наскоро той е разходил из сградата на театъра и холивудския актьор Джон Малкович, докато беше у нас за работата по постановката "Оръжията и човекът".

На мястото на днешния Народен театър, преди откриването на сегашната сграда, актьори са играли пред публика години по-рано. Там се е намирал театър "Основа".

"Бил създаден изцяло от дъски, много ниска постройка. Тази сграда, тъй като е дъсчена, изгаря", пояснява актьорът Дарин Ангелов.

Сега, във фоайето на втори балкон, публиката може да разгледа макета на сградата, в която е играла трупата на "Основа".

Снимка: Светослава Кузманова

След изгарянето на театъра с издействан от министъра на просветата и културата Иван Шишманов царски декрет за отчуждаване на земя, върху която да започне изграждането на сегашната масивна сграда.

Иван Шишманов издейства и да се отделя процент от Държавната лотария, който да се насочи към изграждането на театъра. С решение на Народното събрание бил създаден и специален фонд за построяването му.

Сградата е завършена за няколко години, а Иван Вазов вече е превърнал "Немили-недраги" в "Хъшове", специално за откриването на театъра.

Дарин Ангелов   Снимка: БТА

Една от куриозните случки, съпътстващи това откриване е, че цар Фердинанд превръща това събитие от обществено в дворцово, продължава разказа си Дарин Ангелов.

Затварянето на тържественото събитие за обществеността възмущава най-силно студентите от Софийския университет и протеста им, завършил с освиркване на монарха и затварянето на университета за няколко месеца.

"Тогава е имало истинска зима, с много сняг. При пристигането на каретата – царската ложа има специален вход, студентите започват да го освиркват и да го замерят със снежни топки. Той издава заповед Софийският университет да бъде закрит – жесток скандал! Академици, професори, доценти надигат глас. Обръщат се към всякакви видове институции в Европа. Започва жесток натиск към царя от всички академични звена в цяла Европа. 6 месеца по-късно царят е принуден да отмени тази своя заповед - малка срамна страничка в нашата история – че 6 месеца сме били и без Софийски университет. През това време театърът си работи. Това е много важен период в българската култура. През това време се усеща много голяма жажда в българското общество за собствена българска драматургия. Тогава започва зората на българската театрална драматургия."

Още любопитни детайли за сградата на Народния театър чуйте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Григор Паликаров дирижира "Фалстаф" от Верди в Софийската опера

"Фалстаф" от Джузепе Верди с диригент Григор Паликаров ще има премиера в Софийската опера на 27-и и 28-и февруари . В афиша на спектакъла има богато италианско присъствие, но не само като изпълнители - италианци са режисьорът, сценографът и авторът на костюмите. "Фалстаф" е последната творба на Верди. Познавачите на творчеството му..

публикувано на 18.02.25 в 15:08
 Катя Кремзер

Поетесата Катя Кремзер: Главното в поезията е тя да ни въздейства, да има какво да ни каже

Творение - за тази форма на литературното изкуство говорим, за нейните естетически и емоционално стимулиращи качества . Влизаме в света на метафорите, римата и ритъма , където словото превръща усещанията в изкуство. Разказваме за лицата и проявленията в живота на божествената и човешката любов . В месеца на любовта ви каним на среща с..

публикувано на 18.02.25 в 12:46
Иван Нотев

Иван Нотев в необятната територия на джаза

"Със сигурност джазът е начин на живот, начин на мислене. Джазът е необятна вселена ." Това каза в предаването "Преди всички" Иван Нотев, музикален редактор, автор и създател на новото предаване, което тръгва по програма "Хоризонт" тази вечер - "Джазавю". "Джазавю" с Иван Нотев стартира на 18 февруари по "Хоризонт" Интересът на..

публикувано на 18.02.25 в 09:55

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

19-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“ e посветено на празника на любовта и виното 14-и февруари. В първия му час в букети от оперни наздравици са вплетени музикални новини и репортажи. Вторият час е посветен на любовта, но не на романтичната, а на добротворческата...

обновено на 17.02.25 в 19:08

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола" ще бъде премахната от Квадрат 500

Музейната експозиция "Изповедта на Апостола", разположена в Квадрат 500 на Националната галерия, предстои да бъде премахната, предупреди Васил Василев - председател на Управителния съвет на Общобългарския комитет "Васил Левски". Двугодишният договор изтича на 19 февруари и няма да бъда продължен, каза Василев: "Това е подигравка с..

публикувано на 17.02.25 в 13:30
Част от екипа на продукцията

"Конклав" и "Бруталистът" си разделиха по 4 награди БАФТА

Продукцията "Конклав", дефинирана като политически трилър и фокусираща се върху процеса за избор на папа и всичко задкулисно, с което той е свързан, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия, предаде Ройтерс. Режисьор на филма е Едвард Бергер. Филмът е..

публикувано на 17.02.25 в 08:59

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47