Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Силсила Махбуб: Нека имаме щастлива година, в която българите избират да останат тук

| обновено на 06.01.25 в 05:12 | Интервю
Силсила Махбуб
Снимка: Силсила Махбуб

В Афганистан Новата година – Навруз, всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар.

Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа Силсила Махбуб за последното за 2024 г. предаване "Нощен хоризонт" с водещи Зорница Близнашка и Мария Петрова.

Силсила Махбуб сама избира да дойде в България, говори свободно български и определя себе си като активист и предприемач.

"От десет години живея в България. Преди време, когато дойдох, дойдох просто да живея тук. Не съм си мислила за друго място. Завършила съм университет тук. Занимавам се повече с работа с бежанци", каза Силсила Махбуб, която освен това има собствен бизнес и се занимава и с музика.

Както и в България, Нова година в Афганистан е повод за събиране с близките.

"Понеже в Афганистан, Иран, Таджикистан и част от арабските държави имаме друг календар, който се нарича хеджира, Нова година там не се празнува по същото време, в което ние празнуваме тук. По-скоро се празнува на 21-ви март всяка година. Повече се събират семействата заедно, излизат навън, отиват на местата, където всички хора се събират. При нас се готвят много неща, много ястия, малко повече месо, ориз. Когато семействата се събират, много голяма маса се готви", обясни тя.


В Афганистан обаче посрещането на Новата година обичайно е семеен празник, а не празненство основно с приятели.

"Всички се събират в къщата на най-възрастния човек на семейството. Или всички ще донесат храна до къщата на леля, или чичо, или баба, или те сами, при които отиваме в тяхната къща, те само ще готвят за всички хора. По принцип при нас е по-традиционно, когато отиваш някъде, човекът готви всичко, ти просто отиваш като на гости. Има по принцип много големи семейства, които се събират заедно", обясни активистът.

Част от афганистанската общност в България отбелязва и Новата година на 1-ви януари, и традиционната афганистанска на 21-ви март.

"Не сме големи семейства, които живеем тук, но които са със семейства, по същия начин, както се прави в нашата държава, събират се, пеят, готвят повече и се събират заедно. Има семейства, които не празнуват по същото време Новата година, а празнуват само по нашия календар", сподели тя.


Самата Силсила Махбуб празнува както двете Нови години, така и се включва с любопитства в събитията по Коледа.

"Аз лично празнувам и това, и другото, защото на другото съм пораснала и имам друго усещане към друга календарна година. От времето, когато съм в България, много ми беше интересно празнуването на Коледа и след това Нова година. Просто ми е много интересно. Коледа, извън религиозното, просто ми е интересно как се празнува", обясни тя.

А на всички нас пожела:
"За тази година ще пожелая за хората в България и за мое семейство, и за всички приятели, които имам, за всеки българин, да имаме една година от мир, любов, да сме по-солидарни, да приемаме хората, да сме малко по-отворени към всички националности, които избират България. Да имаме една България, където хората, българите, да не отиват някъде извън своята държава за по-добра работа, за по-добър живот. Надявам се нещата да станат по-добре и повече хора да избират тази държава и българите да избират тази държава, да не отиват някъде другаде. Да имаме много щастлива година и с много здраве за всички".

Автор на снимката с картата на Афганистан: Pixabay/ErikaWittlieb.

Автор на снимката с ястие от Афганистан: Pixabay/ArmyAmber.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работиха: Мария Петрова, Зорница Близнашка

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лицата на Брюксел в романа на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен"

Романът на Ирина Папанчева "Брюксел, разголен" е сред заглавията в лятната кампания "1 град, 19 книги" на обществените библиотеки в Брюксел.  Българката живее в Белгия и има шест романа, детска книга, пише и разкази. За първото си пътуване до столицата тя си спомня: "То беше през февруари 2003 г., когато отидох на стаж в Европейския..

публикувано на 22.07.25 в 14:38
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10