"От десет години живея в България. Преди време, когато дойдох, дойдох просто да живея тук. Не съм си мислила за друго място. Завършила съм университет тук. Занимавам се повече с работа с бежанци", каза Силсила Махбуб, която освен това има собствен бизнес и се занимава и с музика.
Както и в България, Нова година в Афганистан е повод за събиране с близките.
"Понеже в Афганистан, Иран, Таджикистан и част от арабските държави имаме друг календар, който се нарича хеджира, Нова година там не се празнува по същото време, в което ние празнуваме тук. По-скоро се празнува на 21-ви март всяка година. Повече се събират семействата заедно, излизат навън, отиват на местата, където всички хора се събират. При нас се готвят много неща, много ястия, малко повече месо, ориз. Когато семействата се събират, много голяма маса се готви", обясни тя.
В Афганистан обаче посрещането на Новата година обичайно е семеен празник, а не празненство основно с приятели.
"Всички се събират в къщата на най-възрастния човек на семейството. Или всички ще донесат храна до къщата на леля, или чичо, или баба, или те сами, при които отиваме в тяхната къща, те само ще готвят за всички хора. По принцип при нас е по-традиционно, когато отиваш някъде, човекът готви всичко, ти просто отиваш като на гости. Има по принцип много големи семейства, които се събират заедно", обясни активистът.
Част от афганистанската общност в България отбелязва и Новата година на 1-ви януари, и традиционната афганистанска на 21-ви март.
"Не сме големи семейства, които живеем тук, но които са със семейства, по същия начин, както се прави в нашата държава, събират се, пеят, готвят повече и се събират заедно. Има семейства, които не празнуват по същото време Новата година, а празнуват само по нашия календар", сподели тя.
Самата Силсила Махбуб празнува както двете Нови години, така и се включва с любопитства в събитията по Коледа.
"Аз лично празнувам и това, и другото, защото на другото съм пораснала и имам друго усещане към друга календарна година. От времето, когато съм в България, много ми беше интересно празнуването на Коледа и след това Нова година. Просто ми е много интересно. Коледа, извън религиозното, просто ми е интересно как се празнува", обясни тя.
А на всички нас пожела:
"За тази година ще пожелая за хората в България и за мое семейство, и за всички приятели, които имам, за всеки българин, да имаме една година от мир, любов, да сме по-солидарни, да приемаме хората, да сме малко по-отворени към всички националности, които избират България. Да имаме една България, където хората, българите, да не отиват някъде извън своята държава за по-добра работа, за по-добър живот. Надявам се нещата да станат по-добре и повече хора да избират тази държава и българите да избират тази държава, да не отиват някъде другаде. Да имаме много щастлива година и с много здраве за всички".
Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..
Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...
Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..
"Винаги съм слушала Българското национално радио с интерес. За мен то е една много достойна, много почтена институция , която своевременно, безпристрастно, информира своите слушатели. Цвети Радева е носителят на голямата награда на БНР "Сирак Скитник" От момента, в който съм си купила автомобил, винаги радиото ми е на Българското..
Отец Вениамин от храма "Света Троица" в Ловеч гради храмове, възстановява манастири и прославя Бога. Завършил е Софийската духовна семинария. 2002 година негово високо преосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил ръкополага отец Вениамин в дяконски чин, след което в свещенически чин. "Вече 22-23 години сме на Божията нива и с Божията..
Цялата история чуйте в звуковия файл.
Гост в рубриката "Горещи сърца" е Петя Грудева. Тя е психолог и помага на децата с увреждания да се справят по-добре в живота. Живее в Пловдив, обича да пътува и да опознава света и другите култури. Убедена е, че човек се учи докато е жив. "На психолог се ходи, когато действително имаш трудности да преработиш определено събитие, а не..
Родителите да не дават електронни устройства на децата си преди да навършат 4 години и да имат поне 1000 думи в речника си. Това апелира логопедът..
Има преподреждане на политическите съюзи . С тази констатация започна анализа си на политическата обстановка в страната социологът Андрей Райчев и..
Кметът на Варна с писмо до председателя на НС заради грубо отношение на ПП "Възраждане"