Представете си в болнавото, мъгливо и студено зимно време за кратко да се закалите като от летни морски бани или като след продължителна разходка сред здравословния въздух на борова гора. Тази картина не е мечтана измислица, а реалност, която се осъществява при престой в солна стая. Солната терапия в контролирана среда е натурален, безлекарствен, безопасен и приятен метод за подобряване на състоянието при различни болести и укрепване на здравето за всички възрасти, особено при децата.
Възможностите на солните стаи за подобряване на детското здраве са във фокуса на Община Враца от няколко години.
"По-скоро да провеждаме профилактика, отколкото да лекуваме децата. До този момент имахме две солни стаи, три солни стаи са в ход. Плюс тези нови три – една трета до пролетта вече ще са окомплектовани с възможност за профилактика на дихателните заболявания", казва заместник-кметът Петя Долапчиева.
С това общината се нарежда на първо място по брой солни стаи спрямо децата.
"Това е ангажимент и стратегия за всички детски градини в нашия град – до няколко години да бъдат изградени солни стаи като превенция за разпространение на респираторни заболявания, вируси, настинки, така че децата на Враца да бъдат по-здрави. По-малко хапчета, по-малко антибиотици, по-малко лечение. Повече профилактика в градините", подчертава кметът Калин Каменов.
"Родителите го възприемат много добре, тъй като не е лукс, а необходимост", коментира Дора Младенова, директор на детска градина "Слънце", където вече са в ход ремонтните дейности за изграждането на солна стая.
Помещението вече е подготвено и започва монтиране на оборудването. Обособяването на звеното за профилактика се финансира от бюджета на детската градина и е на стойност 18 хил. лв. Очаква се солната стая да заработи в средата на месеца.
"Абсолютно нищо не струва – напълно безплатно е за децата и родителите", уточнява Младенова за предстоящото използване на солната стая.
"С времето забелязваме, че децата боледуват все по-често и продължително от много остри респираторни заболявания и прояви на различни видове алергии. Тази солна терапия, наречена още халотерапия, е с много силен ефект и е подходяща за деца, които имат нужда от облекчаване на конкретни тежки симптоми от някое заболяване. Всеизвестно е, че солта има голям противовирусен и антибактериален ефект."
Възпитаниците на детска градина "Слънце" - над 130 малчугани, ще посещават солната стая на групи от 5 деца според предварително изготвен график.
Галин Томов е единственият майстор тъкач в района на Априлци. Той тъче икони, а с една от тях - на Богородица, която вижда насън, кандидатства за вписване в книгата с рекорди "Гинес" . Иконата е с размери 2,20 на 1,5 метра, изтъкана е в 19 различни цвята на 186-годишен стан . "Това е нещо уникално в България и в света. Подал съм..
Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Предстои Галина Мирчева да представи първата си книга – "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. Събитието ще се състои в Художествена галерия "Илия..
Най-старият възстановен за движение парен локомотив от музейния парк на държавните железници 26.26 направи два курса от София до Банкя и обратно на Лазаровден. Локомотивът е произведен през 1908 година. За пътниците имаше изненади, свързани с традициите на Лазаровден, Цветница и Възкресение Христово. Децата получиха образователни подаръци с..
Дария е само на 13. Живее в Силистра и мечтае да бъде отново просто дете – с усмивка, без болка, без страх. Но пътят ѝ към тази мечта минава през битка, каквато никое дете не бива да води – битка за живот. Диагнозата е артериовенозна малформация , рядко заболяване, с фатален край. Всичко започва преди няколко години. Едно неочаквано..
Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство. Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..
Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети. На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...
Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...
"С навлизането на дигиталното евро еврозоната иска да обхване още по- голяма територия, защото, както казва Кристин Лагард, "нашата икономика..
Българският електроенергиен баланс все повече прилича на испанския. В последно време се инвестира основно в слънчеви мощности. Вятърни нови..
Има риск, ако с културното наследство не се занимават експерти. Това обясни пред БНР арх. Чавдар Тенев, председател на регионалната колегия на Камарата..